Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Světová ekonomika si udrží růst kolem 4,9 procenta

MMF: Světová ekonomika si udrží růst kolem 4,9 procenta

11.4.2007 17:13
Autor: ČTK

Washington 11. dubna (ČTK) - Světová ekonomika si letos a příští rok udrží energický růst v tempu 4,9 procenta, o půl procentního bodu nižším než v loňském roce. Uvádí to pololetní zpráva Světový ekonomický výhled, kterou dnes před svým víkendovým jarním zasedáním ve Washingtonu zveřejnil Mezinárodní měnový fond. V mírném zpomalení růstu se nejvíce odrazí oslabení ekonomiky Spojených států.

MMF v předchozí prognóze z loňského podzimu očekával, že růst v USA letos dosáhne 2,9 procenta, nyní ale počítá s přírůstkem pouze o 2,2 procenta. Situace Spojených států se podle fondu zlepší až v příštím roce, kdy růst zrychlí na 2,8 procenta. To bude stále méně než 3,2-3,3 procenta z minulých dvou let.

Snížený odhad růstu pro USA bude podle MMF důsledkem propadu na trhu bydlení, jenž byl v minulých letech jedním z pilířů zdejší ekonomiky. Fond však žádnou recesi v USA nečeká a předpokládá, že s nynějším propadem realitního trhu a stavebnictví se největší ekonomika světa zdárně vyrovná. "Situace v USA je docela dobře vyvážená. Na jedné straně se růst poněkud zpomalil, na druhé jsou zde určitá inflační rizika," podotkl na tiskové konferenci ke zprávě hlavní ekonom MMF Simon Johnson.

Z hlediska globální ekonomiky fond zachoval předchozí prognózu, která už loni na podzim počítala s růstem HDP na letošní rok o 4,9 procenta. Podle Johnsona je nyní globální růst vyváženější, takže "na prosperitě se podílí každý".

Proti dosavadním předpokladům si výrazně lépe povede Německo, kde fond čeká růst o 1,8 procenta. Prognóza z loňského podzimu hovořila o růstu jen v rozsahu 1,2 procenta.

Celá eurozóna letos mírně zpomalí na 2,3 procenta z loňských 2,6 procenta a příští rok si toto tempo udrží. To je lepší odhad než dvouprocentní předpověď fondu z loňského září a je to také mírně nad dlouhodobým potenciálem zemí eura, odhadovaným právě na dvě procenta. Eurozóna tak zřejmě sice letos výjimečně co do růstu těsně předstihne USA, pokud by se jim ale chtěla v ekonomické úrovni někdy vyrovnat, musela by uskutečnit další reformy na trzích práce a zboží, uvedl fond.

Dál se počítá se silným růstem v Číně a v Indii, tedy zemích, které nyní globální ekonomiku táhnou vzhůru. Ve srovnání s podzimním výhledem MMF z celosvětového pohledu nepovažuje rizika ohrožení růstu za tak výrazná. Za hlavní riziko dál považuje prudké oslabení růstu v USA, které by se mohlo dostavit jako reakce na zhoršení situace na tamním realitním trhu. Rizikem by mohla být rovněž inflace, pokud by opět prudce vzrostly ceny ropy. Co se týče aktuálního výhledu inflace, ten je globálně příznivější než loni na podzim, konstatoval Johnson na tiskové konferenci.

Za klíčové v hodnocení budoucích rizik fond považuje to, jak by se zbytek světa vypořádal se situací, kdy by americká ekonomika zpomalila růst mnohem citelněji, než fond předpokládá. Od začátku loňského roku, kdy růst v USA začal oslabovat, jsou dopady na svět pouze omezené. Dopady jsou znát hlavně v Kanadě a Mexiku, tedy jen v sousedních zemích.

K zachování stabilního růstu a omezení rizika je podle MMF nutné zmírnit globální nerovnováhu, tedy snížit přebytky i deficity obchodní bilance a běžných účtů. V tomto procesu může podle fondu pozitivní roli sehrát změna devizových kurzů, ovšem jen za předpokladu, že se odehraje samovolně a nebudou si ji vynucovat vlády či centrální banky.

Globální nerovnováhy také pomohou zmírnit nynější nižší ceny ropy. MMF v této souvislosti prozradil, že od loňska pořádá tajné konzultace mezi pěti hlavními světovými mocnostmi na poli obchodu s ropou - USA, Japonskem, eurozónou, Čínou a Saúdskou Arábií, jejichž cílem je spolupracovat na snižování nerovnováh. Zpráva z těchto konzultací by měla vyjít na víkendovém zasedání MMF. V globální nerovnováze figurují na jedné straně obří deficity USA a na druhé straně vysoké přebytky asijských a ropných zemí.

Růst HDP ve vybraných zemích světa (v procentech):

ZEMĚ/OBLAST

2005

2006

2007*

2008*

Svět

4,9

5,4

4,9

4,9

USA

3,2

3,3

2,2

2,8

Eurozóna

1,4

2,6

2,3

2,3

Francie

1,2

2,0

2,0

2,4

Itálie

0,1

1,9

1,8

1,7

Německo

0,9

2,7

1,8

1,9

Velká Británie

1,9

2,7

2,9

2,7

Kanada

2,9

2,7

2,4

2,9

Japonsko

1,9

2,2

2,3

1,9

Čína

10,4

10,7

10,0

9,5

Indie

9,2

9,2

8,4

7,8

Střední a východní Evropa

5,5

6,0

5,5

5,3

Společenství nezávislých států

6,6

7,7

7,0

6,4

Rusko

6,4

6,7

6,4

5,9

Blízký východ

5,4

5,7

5,5

5,5

Brazílie

2,9

3,7

4,4

4,2

Mexiko

2,8

4,8

3,4

3,5

Poznámka: * = prognóza
Zdroj: Mezinárodní měnový fond

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Prodeje nových domů