Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v únoru: na cestě pod čtyři procenta HDP

Platební bilance v únoru: na cestě pod čtyři procenta HDP

13.4.2007 10:20
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance dosáhl v únoru přebytku 4 miliardy korun po lednovém kladném saldu 5,5 miliardy. Přebytek běžného účtu je sice mírným zklamáním po velmi dobrém výsledku zahraničního obchodu, nicméně zdá se, že v 1. čtvrtletí letošního roku by se mohl deficit běžného účtu na celoroční bázi vrátit pod 4 procenta HDP.

Únorová platební bilance neopustila tradiční schéma posledních měsíců. Přebytku zahraničního obchodu a bilance služeb sekundoval schodek bilance výnosů. V únoru je na dividendy brzo a za minusovým výsledkem bilance výnosů jsou především reinvestované zisky, které dosáhly v únoru necelých sedmi miliard korun. Saldo běžného účtu ovlivnila také bilance běžných převodů se schodkem 4,2 miliardy korun. Bohužel bez detailních údajů je obtížné identifikovat příčinu. Převody mezi českým rozpočtem a rozpočtem EU přitom znamenaly přebytek pro českou stranu.

Finanční účet dosáhl přebytku 5,2 miliardy korun, který je výsledkem přílivu přímých zahraničních investic, mírně kladného salda portfoliových investic a odlivu prostředků při finančních operacích bank. Ve formě přímých zahraničních investic do ČR přitekl v únoru kapitál za téměř 15 miliard korun. Začátek roku vypadá slibně. V prvních dvou měsících dosáhly přímé zahraniční investice v ČR 29 miliard korun, zatímco loni v lednu a únoru byly poloviční. Portfoliové investice znamenaly příliv kapitálu za 1,5 miliardy korun. Pomohl tomu zejména zájem o akciové tituly na pražské burze. V případě dluhopisů převážil zájem českých investorů o zahraniční emise. Za pasivem ostatních investic stojí hlavně krátkodobé operace bank.

V loňském roce se schodek běžného účtu opět dostal do hledáčku sledovaných parametrů. Více než čtyřprocentní schodek v poměru k HDP není na rychle rostoucí ekonomiku nesnesitelnou zátěží, zaslouží si ovšem zvýšenou pozornost. První dva měsíce letošního roku obavy opět tlumí. Podle našeho odhadu by se mohl schodek běžného účtu (na celoroční bázi) v 1. čtvrtletí vrátit pod 4 procenta HDP. Náš odhad konkrétně počítá se schodkem 3,8 procenta HDP. To by mělo zmírnit obavy z vnější nerovnováhy české ekonomiky, a případně pootevřít dveře k dalšímu posilování koruny.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data