Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v březnu: příznaky inflace sílí

Produkční ceny v březnu: příznaky inflace sílí

16.04.2007 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn 
Index cen průmyslových výrobců se v březnu zvýšily o 0,5 procenta a meziroční inflace zde vystoupala na 3,6 procenta z únorových 3,2 procenta. Inflace ve výrobních cenách v průmyslu předčila očekávání a důležité je, že stoupá cenová hladiny i v odvětvích, jež nejsou přímo postiženy výkyvy v cenách ropy či potravin. Zároveň akceleruje inflace také v zemědělství.

V březnu se na růstu cen v průmyslu nejvíce podepsala ropa. Příměří na ropném trhu na konci ledna skončilo a od té doby ceny ropy postupně nabíraly na síle a v posledních čtrnácti dnech se drží na dostřel 70 dolarů za barel. Bylo jasné, že odezva v cenách rafinérské produkce na sebe nedá dlouho čekat. V březnu se ceny rafinérských výrobky zvýšily o 5,2 procenta.

Vzhledem ke své váze v koši indexu cen průmyslových výrobců byl důležitý také vzestup cen kovů a kovových výrobků o 0,8 procenta. Soudě podle cen kovů mohli bychom nazývat současnost světové ekonomiky dobou železnou. Za růstem cen kovů stojí především rychlý růst celosvětové ekonomiky v posledních měsících a čtvrtletích. Loni se výkon globální ekonomiky zvýšil o 5,4 procenta a rychleji rostl naposledy v roce 1973. Letos by měl celosvětový HDP růst tempem 4,9 procenta, tedy opět výrazně nad dlouhodobým průměrem. Reakce cen kovů a výrobků z kovů je vidět už nyní. Například válcovaný plech se na londýnské komoditní burze (LME) minulý měsíc prodával v průměru za 13.787 dolarů za tunu, tedy o 73 procent dráže než před rokem.

Nicméně inflaci v produkčních cenách neženou vpřed jen ropa a kovy. Jádrová inflace (ex food & energy) již vzrostla na 3,8 procenta. Navíc dále zrychluje inflace také v zemědělství a v březnu již dosáhla 15 procent. Pokud budeme brát výrobní ceny jako jeden z předstihových indikátorů vývoje spotřebitelských cen, mluví dnešní informace ve prospěch zvyšování úrokových sazeb v letošním roce.


Váš názor
 • Žádné takové!
  16.04.2007 15:52

  Žádné zvyšování sazeb ČNB nedovolí!! A ne ane a ne!U nás žádná inflace neexistuje, všude jinde ano, ale u nás NE !
  Tůna
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)