Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

16.04.2007 10:11
Autor: KBC/Patria

BZ WBK: Představenstvo navrhlo dividendu 6 PLN na jednu akcii
Podle oficiálního prohlášení navrhne na zítřejší výroční valně hromadě představenstvo BZ WBK dividendu 6 PLN na jednu akcii. To by znamenalo výplatní ukazatel 57,7 % a dividendový výnos 2,2 %. Rozhodný den pro nárok na dividendu byl stanoven na 4. května a výplatní den na 18. května.

KGHM: Další požadavky odborů
Podle deníku Puls Biznesu přinesla největší odborová organizace ZZPPM představenstvu společnosti KGHM dlouhý seznam požadavků. Dnes by se také mělo rozhodnout o tom, zda odbory vstoupí do sporu s vedením. Podle deníku jsou požadavky následující:

1. 100 mil. PLN z loňského zisku by mělo připadnout sociálnímu fondu, který je určen na půjčky zaměstnancům;
2. zvýšení plateb pro zaměstnanecký penzijní fond z 4 % na 7,5 %;
3. zvýšení ukazatele nárůstu mezd stanoveného vedením z 5,7 % na 10 %.

Náš názor: Toto je první požadavek odborů od únorového uzavření rámcové smlouvy s vedením společnosti. Domníváme se, že by to mohl být důsledek posledního růstu cen mědi. Zpráva není příznivá, nicméně pro KGHM poměrně obvyklá a myslíme se, že pro dnešní cenu akcií budou důležitější právě pohyby cen mědi.

KGHM: Návrh managementu na data okolo dividend
Představenstvo společnosti KGHM navrhlo 25. červen jako den bez nároku na dividendu a 10. červenec jako výplatní den. O tomto návrhu bude 30. května hlasovat výroční valná hromada.

Polsko: Březnová inflace dosáhla cíle centrální banky 2,5 %
Březnová zpráva indexu spotřebitelských cen, jejíž zveřejnění bylo pravděpodobně páteční událostí dne, přinesla mírně negativní překvapení. Index spotřebitelských cen dosáhl cíle centrální banky 2,5 %, k překvapení většiny analytiků, kteří očekávali inflaci na úrovni 2,4 %. Index meziměsíčně vzrostl o 0,5 %, což je na jedné straně výsledek mírně vyšších cen potravin a pohonných hmot, na druhé straně také vyšší jádrové inflace. Data naznačují, že růst cen hotelových a pohostinských služeb stejně jako růst cen služeb souvisejících se zdravím, znamenal nárůst čisté inflace na 1,7 %.

Čísla samozřejmě nepodporují holubice ve Výboru pro monetární politiku, ale domníváme se, že v kontextu příštího zasedání tohoto výboru budou čísla téměř jistě neutrální. Výbor se totiž obvykle distancuje od dat za jediný měsíc a skutečný výsledek se také nakonec od očekávání příliš nelišil. Nicméně i tak se držíme našeho základního scénáře, ve kterém počítáme, že projekce inflace o něco optimističtější pro rok 2007 i 2008 ukáže, že cíl centrální banky bude permanentně překročen v 5-7 kvartálech. Za této situace předpokládáme, že se členové výboru na čas přesunou do tábora jestřábů a budou příští týden hlasovat pro předběžné zvýšení sazeb a že se jim nakonec podaří přesvědčit prezidenta centrální banky Skrzypeka přidat se na jejich stranu. I když se toto nepodaří, jedna z umírněných holubic, např. Miroslaw Pietrewicz, by mohla hlasovat pro víceméně kosmetické zvýšení, což by převážilo misku vah na stranu jestřábů. 

Maďarsko: Výdaje dotačního lékového rozpočtu v normě
Březnový deficit dotačního lékového rozpočtu zůstal mírně pod 25 mld. HUF (31 mld. HUF před rokem), tzn. že deficit od začátku roku dosáhl 88,1 mld. HUF, to je méně než cíl ministerstva zdravotnictví 91 mld. HUF, jak uvádí deník Napi Gazdaság. Čísla za 1Q07 bude snížena proporčním příspěvkem z 12% dotační daně na léky, která je odváděna Národnímu fondu zdraví (OEP) s časovým zpožděním. Data za 1Q07 navíc zahrnují předzásobovací efekt před lednovými změnami cen, což naznačuje, že výdaje příštího kvartálu by mohly být ještě nižší než v 1Q07.

Náš názor: Zprávu hodnotíme jako pozitivní z hlediska společností Richter a Egis, protože by mohla znamenat, že maďarští výrobci léků nebudou muset letos přispívat na vyšší výdaje lékového dotačního rozpočtu. Na základě tohoto pozitivního vývoje budeme zvažovat vyškrtnutí výdajů ve výši 1 mld. HUF z našich modelů pro Egis a Richter.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y