Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer: Vývoj světové ekonomiky dle MMF bezprecedentně dobrý

Niedermayer: Vývoj světové ekonomiky dle MMF bezprecedentně dobrý

16.4.2007 10:46
Autor: ČTK

Washington 16. dubna (zpravodaj ČTK) - Mezinárodní měnový fond považuje situaci světové ekonomiky za bezprecedentně dobrou. Tento stav pokračuje už řadu let. "Výše ekonomického růstu a jeho stabilita je působivá a zároveň jeho struktura je příznivá," řekl ČTK po jarním zasedání MMF ve Washingtonu viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Příčinou nebývale pozitivního hodnocení jsou podle něho nové tendence. V minulých letech spočíval hospodářský růst na velmi silném růstu americké ekonomiky, která ovšem stála na obrovském deficitu běžného účtu platební bilance. Evropa světový ekonomický růst brzdila, zatímco Asie prosperovala velmi dobře. "Nyní došlo k podstatnému posunu," řekl bankéř.

"Růst USA se zpomalil - existuje možnost, že dojde k měkkému přistání, tedy bez toho, aby se ekonomika dostala do recese. Zároveň se zdá, že je možné, že Spojené státy budou postupně řešit svůj problém obchodních nerovnováh. Asie pokračuje ve velmi dynamickém růstu, zejména Čína a Indie. I Evropa se dostává do lepší kondice, což je nepochybně vítané nejen pro světovou ekonomiku, ale i pro Českou republiku, protože naše obchodní vazby jsou nejsilnější právě na evropské země," uvedl.

Příznivý vývoj se očekává tento a příští rok, ale je možné, že růst bude pokračovat i v dalších letech, dodal. Za jeden z nejpozitivnějších jevů označil slibné růstové dynamiky rozvojových zemí, i když mezi nimi existují výrazné rozdíly.

Posun ve struktuře růstu, kdy americké hospodářství, které vytvářelo velkou obchodní nerovnováhu, zpomaluje a evropské zrychluje, považuje Niedermayer za velmi příznivý faktor. Upozornil zároveň na nejnovější analýzy MMF, které ukazují, že oslabení dolaru bude mít možná příznivější dopad na vývoj obchodní bilance USA do budoucna. "Určitě ale problém amerického deficitu běžného účtu je běh na dlouhou trať," zdůraznil.

Problém obchodních nerovnováh mezi Evropou, USA a asijskými zeměmi, zejména Čínou a Japonskem, se probíral i na zasedání MMF. Viceguvernér připomněl, že MMF už před časem zavedl institut mnohostranných konzultací zaměřených na problémy, které nejsou otázkou řešení jen jedné ze zemí. "Podařilo se první část multilaterálních konzultací uzavřít a země přislíbily určité kroky, které jsou ale poněkud vágní. Je zřejmé, že odstraňování nerovnováh bude stát na volbě domácích politik jednotlivých zemí," uvedl. Zároveň dodal, že "žádnou revoluci multilaterální konzultace přinést nemohou".

Čína, jejíž konkurenční výhoda je podle odborníků částečně založena na uměle udržovaném slabém kurzu domácí měny, dlouhodobě avizuje, že je v jejím zájmu zvýšit domácí poptávku a spotřebu, která by mohla vést k nárůstu dovozu a snížení exportu. Čínská vyjádření ohledně směnného kurzu jsou ale velmi neurčitá. "Číňané zdůrazňují, že už určité kroky udělali a že k jistému zhodnocení měny vůči dolaru již došlo. Do budoucna počítají, že budou provádět velmi odměřené a uvážené kroky v této oblasti," řekl.

Představitelé MMF se vrátili k otázce spravedlivějšího zastoupení zemí na rozhodování fondu, neboť se ukazuje, že státy s velmi rychle rostoucí ekonomikou na něm nemají adekvátní podíl. Už na minulém jednání v Singapuru bylo dohodnuto ad hoc řešení pro několik těchto zemí a zároveň se pracuje na celkové revizi výpočtu nových kvót. "Jednání jsou velmi komplikovaná, protože snáze se země dohodnou na principech, ale potom vždy principy poměřují s tím, co to udělá s jejich vlivem na MMF. Pokud by měl klesnout, otázka principů jde samozřejmě poněkud stranou," dodal.

Česká republika se svými 0,38 procenta hlasů podle něho patří k "mírně podreprezentovaným" zemím. Vzhledem k velikosti tohoto podílu ale tuto skutečnost viceguvernér nepovažuje za vážnější problém.
Niedermayer upozornil na otázku financování MMF. Existuje určitá "zvrácená situace", že čím lépe MMF plní své cíle, tedy čím lépe nutí země provádět odpovědnou hospodářskou politiku, v důsledku čehož je méně krizí, tím horší je finanční situace fondu, protože MMF se financuje poskytováním půjček zemím s ekonomickými problémy. "Hrozí, že MMF se bude dostávat do ročního schodku mnoha set milionů dolarů, což je nepochybně velmi vážná situace," konstatoval viceguvernér ČNB.

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board