Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Gazprom je schopen ovlivnit globální trh s plynem

Goldman Sachs: Gazprom je schopen ovlivnit globální trh s plynem

17.4.2007 13:50
Autor: ČTK

Dubaj 16. dubna (ČTK) - Ruský plynárenský monopol Gazprom má dostatečně velký vliv na to, aby ovlivnil celý globální trh se zemním plynem. Uvedla to americká investiční banka Goldman Sachs, která zkoumala, jak by vypadala organizace podobná ropnému kartelu OPEC, ale na trhu s plynem. Gazprom už teď ovlivňuje zásobování celé Evropy.

V katarské metropoli Dauhá se konala schůzka zástupců Ruska a některých dalších zemí. Ti se dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by posoudila možnosti užší spolupráce. Podle účastníků jednání to byl krok k vytvoření podobného kartelu, jaký má OPEC.

V současné době existuje Fórum zemí vyvážejících zemní plyn (GECF), které vzniklo v roce 2001. Vzhledem k tomu, že jde o volné sdružení, počet jeho členů kolísá a pohybuje se od 15 do 20 zemí. Jsou mezi nimi například Írán, Norsko, Rusko, Indonésie nebo Venezuela.

Země sdružené ve fóru vývozců mají společně přes 70 procent celosvětových zásob plynu a na celkové těžbě se podílejí z více než 40 procent. O vytvoření podobného kartelu, jaký má OPEC, se mezi členy fóra hovoří delší dobu, nyní ale jednání nabrala větší spád. Členové jsou však zatím ve fázi, kdy hovoří jen o přehlednějším uspořádání organizace.

Schopnost Ruska zvyšovat nebo snižovat vývoz plynu podle potřeby je podle účastníků schůzky v Dubaji klíčová, pokud má mít fórum výraznější vliv než dosud. Goldman Sachs zjistila, že Gazprom je už nyní schopen ovlivňovat trh stejně, jako Saúdská Arábie ovlivňuje trh s ropou v rámci OPEC.
"Gazprom už to dělá od roku 2005," řekl na tiskové konferenci Jeff Currie z Goldman Sachs. Gazprom podle něj snížil vývoz plynu koncem loňského roku i začátkem roku letošního, a kromě toho v říjnu 2005. V zásadě tak zabránil tomu, aby nabídka produktů LNG převýšila poptávku.

LNG je zkapalněný zemní plyn. Prudkým zchlazením se dostává do kapalného skupenství, takže se dá převážet ve speciálních zásobnících podobně jako třeba ropa. V této formě je vývoz plynu pohodlnější než tradičním způsobem, tedy plynovody. Tento způsob ale vyžaduje instalaci speciálních přijímacích terminálů v přístavech.

Možnost uskladnění zásob plynu je v Evropě omezená, takže dodavatelé v případě vyšší nabídky nemají jinou možnost, než snížit vývoz do evropských zemí. Když tedy Gazprom omezil vývoz do Evropy, nadbytečný plyn buď vrátil do zásobníků v Rusku, nebo ho na ruském trhu prodal, aby uspokojil rostoucí poptávku.
Currie také řekl, že dodavatelé plynu mohou regulovat vývoz díky tomu, že používají indexaci na ropu. "Ropu plynu stanovujete podle cen ropy," řekl bankéř. Spotřebitelé přitom díky indexaci mohou lépe odhadnout, kolik plynu budou potřebovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data