Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

19.4.2007 9:50
Autor: KBC/Patria

PKN Orlen: Zástupce generálního ředitele by mohl být odvolán
Společnost PKN Orlen SA by mohla odvolat zástupce generálního ředitele Cezary Filipowicze, který je zodpovědný za segment průzkumu a produkce, za to, že se mu nepodařilo zajistit přístup k nalezištím v Kazachstánu, jak uvádí deník Gazeta Prawna. Dozorčí rada by o tomto kroku mohla rozhodnout již na dnešním varšavském zasedání. 
Náš názor: Zprávu hodnotíme jako neutrální.

Polsko a Ukrajina uspořádají fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012
Nejdůležitější středeční zprávou bylo bezpochyby přidělení pořadatelství fotbalového mistrovství Evropy v roce 2012 Polsku a Ukrajině. Akcie na tuto zprávu reagovaly až freneticky. Index WIG vystoupal na nové historické maximum nad 60 tis. body za podpory stavebních a hotelových společností, z nichž některé zaznamenaly až 30% mezidenní zisky, aby se potom vrátily na úroveň před tímto rozhodnutím. Zlotý reagoval daleko umírněněji již od samého počátku. I přes pozitivní dopad, které toto rozhodnutí může mít na celou ekonomiku v nadcházejících letech, stejně jako očekávaný přímý dopad s turnajem spojených investic, byli investoři ve svých vyjádřeních daleko opatrnější.

Turnaj proběhne až za pět let, a to jistě není horizont s kterým většina hráčů na trhu pracuje. Navíc i když je pravděpodobné, že se urychlí využití financí na rozvoj infrastruktury (což bude pozitivní pro ekonomický růst stejně jako ekonomický potenciál z dlouhodobého hlediska), běží ekonomická expanze na plné obrátky a těsné podmínky trhu práce (zejména ve stavebnictví) jsou již nyní starostí. Rostoucí poptávka po práci by měla udržet tlak na mzdy (alespoň v určitých sektorech) a mohla by být jedním z hlavních inflačních rizik pokud se rozšíří do zbytku ekonomiky. Společně s expanzivní fiskální politikou by tak mohla vytlačit v blízké budoucnosti úrokové sazby ještě výše. Podle hrubých odhadů bude potřeba zhruba 20 mld. EUR veřejných výdajů na financování a spolufinancování potřebných investic v pětiletém období, což dále zatíží centrální a místní rozpočty. I když toto nás tíží daleko méně než ostatní výdajové plány vlády v nadcházejících letech, je potřeba říci, že požadavky EMU na deficit zatím nebyly ani jednou splněny (i přes překvapivě silnou výkonnost reálné ekonomiky). Inflace je navíc blízko dostat se nad maastrichtské kriterium, což by mohlo znamenat, že Polsko vyměnilo pořádání Eura 2012 za přijetí eura v roce 2012.

Naopak zprávu bychom hodnotili pozitivně pro zlotý z dlouhodobého hlediska (díky lepším vyhlídkám na růst a marketingovému efektu), ale zároveň se domníváme, že finanční trhy si budou vědomi inflačních rizik a fiskální výkonnosti a nebudou dělat unáhlené závěry.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data