Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hypotéky a daňová reforma

Hypotéky a daňová reforma

19.4.2007 10:45
Autor: 

Následuje tisková zpráva Ministerstva financí ČR:
Ministerstvo financí nenavrhuje v rámci novel daňových zákonů žádné změny v možnosti uplatňování úroků ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru či úvěru poskytnutého stavební spořitelnou jako odčitatelné položky od daně z příjmů fyzických osob. Nenavrhuje se ani žádná změna ve výši úroků, které lze uplatnit jako částku odečitatelnou od daně. I nadále tedy trvá, že poplatník bude mít možnost uplatnit za zákonem stanovených podmínek tyto úroky až do výše 300 000 ročně za domácnost.

Bohužel se v médiích objevují nepodložené informace, že daňová reforma znevýhodní hypotéky a obecně zredukuje možnost uplatnění výše uvedených úroků jako odečitatelné položky od základu daně. Ministerstvo financí sděluje, že v rámci navrhovaných zákonů by nemělo dojít ke změně u této daňové úlevy.

Jednou z hlavních navrhovaných změn v oblasti daně z příjmů fyzických osob je snížení sazby daně. Při nižší sazbě daně obecně klesá absolutní výše daňové úlevy dané osvobozením od daně či možností snížení základu daně o odečitatelnou položku. Absolutní hodnota daňové úlevy spočívající v možnosti odečíst úroky se vzhledem k jednotné sazbě 15% a v závislosti na výši základu daně ve většině případů sníží a může činit maximálně 0 - 45 000 ročně (tj. max. 15% z 300 000 ). Za současného stavu tato daňová úleva může činit v závislosti na klouzavě progresivní stupnici daňové sazby a v závislosti na výši základu daně 0 – 96 000 ročně. Vyčíslené „snížení“ této úlevy je ale fiktivní a je plně kompenzováno zavedením relativně nízké jednotné sazby daně.

V některých médiích se objevily spekulace o tom, že by stát měl kompenzovat fyzickým osobám absolutní pokles výše daňové úlevy tak, aby se i nadále podpora bydlení těšila stejnému zvýhodnění. Tento názor je absurdní a vypovídá o nepochopení daňových souvislostí. Podobně absurdní by mohl být i následující příklad: Již několik let klesá sazba daně z příjmů právnických osob, a to naposledy z 31% na současných 24%. Díky poklesu sazby daně tedy klesá absolutní výše „příspěvku“ státu na daňově uznatelné náklady podniků. Bylo by tedy zcela nepochopitelné, aby podniky požadovaly kompenzaci na státu za to, že díky poklesu sazby daně jim stát již méně přispívá na jejich náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmů!

Ing. Dana Trezziová
náměstkyně ministra financí

Váš názor
 • dnes jsem nejaky pomalejsi...
  19.4.2007 13:35

  Nemuzu si pomoct, ale nejak mi to nedava smysl. Hned prvni veta je jasna: "Ministerstvo financí nenavrhuje v rámci novel daňových zákonů žádné změny v možnosti uplatňování úroků ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru či úvěru poskytnutého stavební spořitelnou jako odčitatelné položky od daně z příjmů fyzických osob. ". Duraz bych dal na to slovo "ZADNE". Pak se tam pravi: "Při nižší sazbě daně obecně klesá absolutní výše daňové úlevy dané osvobozením od daně či možností snížení základu daně o odečitatelnou položku". Jinymi slovy danovy zaklad je, dle autorky, funkci danove sazby. Doted jsem si myslel opak (povazoval naopak dan. sazbu za funkci dan. zakladu). A pak se tam pise: "Absolutní hodnota daňové úlevy spočívající v možnosti odečíst úroky se vzhledem k jednotné sazbě 15% a v závislosti na výši základu daně ve většině případů sníží a může činit maximálně 0 - 45 000 Kč ročně". Coz mi prijde v rozporu s prvni vetou zpravy. Muze mi to nekdo jednoduse vysvetlit? Fakt se snazim to pochopit, ale nejde mi to. Diky.
  michall
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba