Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

23.4.2007 10:05
Autor: KBC/Patria

Maďarsko: Základní sazba by měla zůstat na 8,0 %
Maďarská národní banka bude dnes jednat o sazbách a podle názorů analytiků zůstane základní sazba beze změny na 8,0 %. Rozhodnutí bude zveřejněno ve 14h středoevropského času. Z 19 analytiků hlasovalo 15 pro zachování sazeb, 3 očekávají snížení o 25bps a jeden dokonce o 50 bazických bodů. Zároveň lze podle konsensu analytiků očekávat do konce letošního roku snížení o 100-125 bazických bodů.

Polsko: Růst hypoték pokračuje
Podle deníku Parkiet poskytly polské banky o 74 % více hypoték než před rokem. Lídrem na trhu je stále PKO BP s 3,6 mld. PLN (meziročně +71,4 %), následuje Bank Millenium (1,65 mld. PLN, meziročně +84,8 %), GE Moneybank (0,9 mld. PLN, meziročně +62 %) a Multibank (0,7 mld. PLN, meziročně +108,6 %).
Náš názor: Zpomalující dynamika cen v realitním sektoru stejně jako nárůst výstavby nových bytů patřily mezi hlavní faktory ve výrazném nárůstu hypoték v 1Q07.

Zpráva je ve shodě se statistikami Polské národní banky, která v únoru uvedla, že hypotéky meziročně vzrostly o 62,9 % a 63,4 % z nich bylo denominováno v cizích měnách. Domníváme se, že zpráva je pro banky pozitivní, nicméně silný růst je již polskými bankami započítán, když se obchodují za 20,7x P/E 2007F a 19,3x 2008F.

CEE banky: Proběhne po prezidentských volbách ve Francii fúze Unicredit a Société Générale
Podle agentury Bloomberg, která citovala italský zpravodajský kanál Il Sole/24 Ore, by mohly banky Unicredit a Société Générale 6. května, po prezidentských volbách ve Francii, oznámit fúzi. Bloomberg také cituje představitele Unicredit, který potvrdil, že banka 20. dubna vedla jednání se Société Générale ohledně “strategických možností růstu”. Oficiálně obě banky spekulace o fúzi popřely.
Náš názor: Neočekává se žádný dopad na obchodování s akciemi dceřiných bank v regionu, tzn. Bank Pekao/BPH (Unicredit), Komerční banka (SG) a BRD-GSG (SG). Operace obou bank v CEE by do sebe dobře zapadaly, když Unicredit má dobrou pozici v Polsku a Société Générale zase v České republice a Rumunsku.

PKO BP podepsalo smlouvu na odkoupení podílu EBRD v ukrajinské Kredobank
PKO BP podepsala úvodní dohodu, která ještě podléhá schválení ukrajinských úřadů, na odkoupení podílu 28,25% EBRD ve své ukrajinské dceřiné bance Kredobank. Po uzavření této transakce navýší PKO BP svůj podíl z 69,93 % na 98,18 %. Cena byla stanovena jako vyšší z následujících kritérií 1) počáteční investice EBRD + úrok podle mezibankovní sazby (od dubna 2004 do data prodeje) a 2) 1,7x majetku denominovaný v EUR.
Náš názor: Co se týká plánované expanze ukrajinských operací domníváme se, že krok odkoupit podíl EBRD nyní je ze strategického hlediska dobrý. I když byly v M&A transakcích v této zemi zaplaceny mnohem vyšší násobky, domníváme se, že s ohledem na velikost banky a na fakt, že se jedná o minoritní podíl, je cena přijatelná a opodstatněná. Transakci hodnotíme pozitivně, ale nepředpokládáme, že bude mít výrazný vliv na dnešní obchodování.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data