Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Stát chce firmám zdražit úvěry

ČTK: Stát chce firmám zdražit úvěry

25.4.2007 8:09
Autor: ČTK

Praha 25. dubna (ČTK) - Firmy budou podle dnešních Hospodářských novin od příštího roku odvádět státu více peněz. V případě, že parlament schválí novelu zákona o dani z příjmů, jež je součástí Kalouskovy daňové reformy, nebudou si moci společnosti odepisovat z daní všechny úroky z nově uzavřených úvěrů jako dosud. Na návrh doplatí tisíce malých a středních podniků, které si půjčují mnohem dráž než velké firmy. Přijdou celkem o miliardy korun, píše deník.

Ministerstvo financí podle HN počítá, že od roku 2008 zavede strop pro výši úroku, o kterou si podnikatel či firma může snížit daňový základ. Má to být šest procent. Úroky zaplacené nad tuto hranici mají podniky danit. Velké firmy, jako jsou ČEZ, Zentiva či Unipetrol, se do stanoveného stropu bez problémů vejdou. Podniky s obratem v řádech desítek a stovek milionů korun často nikoli, píšou.

"Společnosti, které financují své potřeby prostřednictvím úvěrů, jsou v současné době zvýhodněny proti firmám, které k investicím používají vlastní kapitál. Ty totiž žádné daňové úlevy nemají a není důvod, proč by stát měl přispívat firmám, jež si půjčují," řekla HN náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.
Míru zdanění určilo MF podle statistik České národní banky. "Průměrná výše úroků na trhu udávaná ČNB se pohybuje do pěti procent. My jsme to ještě o procento zvýšili," dodala Trezziová.

V návrhu zákona, o kterém bude ještě jednat vláda, ministerstvo počítá s tím, že šestiprocentní hranice se nebude automaticky upravovat - například podle výše úrokových sazeb. Přitom ekonomové očekávají, že v následujících měsících a letech sazby porostou. Česká bankovní asociace proto Miroslavu Kalouskovi napsala, že pevné stanovení roční sazby je nekoncepční a tato výše by měla být odvozena od obvyklých sazeb na bankovním trhu," píšou Hospodářské noviny.


Váš názor
 • Stát "přispívá"
  1.5.2007 10:08

  Náměstkyně MF "nevidí důvod, proč by měl stát přispívat...". Stát zásadně nepřispívá, jenom bere, někomu více, někomu míň, někoho zvýhodní, že mu dočasně nebere nic. Dobrý daňový systém musí být hlavně neutrální, nejde o nástroj řízení podnikatelů, ale o vybírání peněz, které se utratí za státem poskytované služby.
  Marbez
 • Skutečně zůstává rozum stát
  26.4.2007 13:38

  Každý náklad u odběratele je výnosem u dodavatele a dodavatel jej zahrne do daňového základu a zdaní. Ledaže by banky měly nějakou fintu a své výnosy nedanily. Měla by to paní náměstkyně vysvětlit.
  Pozorovatel
  • Kdo se v tom má vyznat ?
   30.4.2007 18:03

   ODS se tváří pravicově a přitom je populistická. Ekonomii nerozumí, dělá ale dobře komunální politiku. Zeman se neprohlašoval profesorem ekonomie, ale dělal skutečné ekonomické reformy. Výsledek je dneska vidět. Zelení se tváří jako ekologové, ale s elologií mají pramálo společného, spíše s ekoterorismem. Ekopolitiku za ně dělá ODS - sázení stromků ve městech atd. Lidovci se tváří jako křesťané, ale křesťanského v nich moc není. ČSSD o sobě prohlašuje, že rozumí lidem a přitom má stále problémy se zrádci - neumí lidi předem odhadnout ?
   Hugo
 • Kdo tuto reformu vytvořil měl by vrátit titul z ekonomie
  26.4.2007 9:28

  Je to jedná velká blamáž. Premiér řekl, že celou reformu ukáže najednou a zatím každý den se objevují nesmyslnosti typu zvyšování doby odepisování, zvyšování daňového základu atd. Další nelogičnost je danit úroky. Co také může čekat od vlády plné pseudoodborníků viz Topolánek - stavař, Kalousek - chemiktechnolog, Nečas - fyzik. Tito naši odborníci si udělali rychlokurzy ekonomie a odklopili se svými spolužáky z těchto kurzů, jinak se to nedá vysvětlit.
  spiter
 • To je skutečně ostudné...
  25.4.2007 10:31

  co se děje za pravicové vlády a za proklamovaného snižování daní. Myslím, že poctivější by bylo přestat danit dividendy a ostatní kapitálové zisky...a ne dodanit rozvojové projekty drobných a středních firem. Opravdu pěkný výmysl jak posílílit finance státu ma úkor podnikatelských subjektů
  Blekota
  •  
   25.4.2007 11:06

   Logika paní náměstkyně je skutečně zvrácená : "Stát přispívá ...". Stát nepřispívá, stát si bere. Úrok je přece náklad podnikání jako každý jiný. Podmínkou byl měl být pouze účel užití úvěru (v souladu s předmětem podnikání.
 •  
  25.4.2007 10:06

  Co to je za nesmysl??? Bravo chytré hlavě, z které takovej nesmysl vypadl.... Tomu říkám házení klacků pod nohy namísto podpory podnikání a investic. Takové kroky se spíše podobají ČSSD a nikoliv pravicové vládě. Jen tak dál!
  Kafral
 • i MF
  25.4.2007 10:00

  Dnes jsem si přečetl v MF DNES, že Sheller v Droxi vybírá poplatky za umístění zboží v prodejnách a jsou tam i jiné desátky. Zajímalo by mě, jestli se toto také daní! Podobné praktiky zřejmě provozují i velké obchodní řetězce a z tohoto důvodu pak ( zřejmě )stojí v Lidlu brambory 2 kg 36 kč.
  možná se to týká
  • Je to obvykla praxe
   27.4.2007 3:50

   plati se i za "listing" a pak podle toho kolik a kde mista v prodejne mate...
   Zdenek
 • 25.4.2007 8:36

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  Koutny
 •  
  25.4.2007 8:33

  Tak nevím, jestli to není návrh socanů nebo komunistů. Normálního člověka by taková hovadina nenapadla. Vždyť úrok, je ziskem banky, která ho potom zdaní. Takže teď se bude zdaňovat dvakrát. Kalousku BRAVO!!!!!!!!!!!!!
  pekbit
  •  
   25.4.2007 8:51

   Myslim, ze dvoji zdneni je zbytecne demonizovano. Co treba DPH, to neni dvoji zdaneni?
   Honza
   • Jaké dvojí zdanění u DPH?
    26.4.2007 13:31

    Každý "Plátce DPH " si DPH odečte a pak znovu vyfakturuje. Takto DPH zaplatí až konečný spotřebitel.
    Pozorovatel
   • danění
    25.4.2007 9:38

    Myslím že daně a DPH vůbec nejsou tvůj problém.
    Wishbone
    • :-(
     25.4.2007 11:25

     Pošetilost mocných ..... nemám slov
     mates
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů