Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Některé scénáře riziko globálního oteplování nadhodnocují

Klaus: Některé scénáře riziko globálního oteplování nadhodnocují

03.05.2007 12:20
Autor: ČTK

Praha 3. května (ČTK) - Některé analýzy dopadů změn klimatu na společnost vydané v poslední době podle prezidenta Václava Klause nadhodnocují rizika. Ekonomové by podle něj neměli nechávat přírodovědce "vlamovat se" do jejich vědy. Prezident to uvedl v přednášce o ekonomii a globálním oteplování, kterou včera pronesl na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Řada vědců podle prezidenta, který zpochybňuje vliv člověka na globální oteplování, dělá dalekosáhlé soudy o ekonomických záležitostech, ačkoli jejich oborem je například fyzika. Klaus, vzděláním ekonom, současně připomenul, že se chystá vydat své názory na ekologická témata knižně. Publikace by měla vyjít v nejbližších týdnech. Prezident uvedl, že se nepokouší měřit teplotu a porovnávat ji s historickými údaji, chce pouze o tématu rizik plynoucích z očekávaných změn klimatu uvažovat na základě neměnných principů ekonomie. "Jsem plně přesvědčen, že přínos ekonomie (do debaty o stavu klimatu) je nezastupitelný," konstatoval.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Hradu Petra Hájka bude publikace pojednávat o "hrozbách, které pro současný svobodný svět představuje fundamentální environmentalismus". Kniha vyjde pod názvem Modrá, nikoliv zelená planeta s podtitulem Co je ohroženo - klima nebo svoboda?, uvedl dnes Klaus.

O vysokých škodách, kterým by lidstvo čelilo v případě radikálního oteplení, v porovnání s náklady na rychlý zásah proti změnám klimatu hovoří loni publikovaná zpráva ekonoma Nicholase Sterna pracujícího pro vládu Tonyho Blaira. Analýza vyvolala velký rozruch mezi ekonomy kvůli odhadu vysokých škod, nicméně se stala východiskem politiků při jednáních členských zemí EU o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů, nahrazení fosilních paliv biopalivy a snižování energetické náročnosti evropských politik.

Na dotazy týkající se globálních klimatických změn Klaus nedávno písemně odpověděl americkému Kongresu. Varoval před tlakem skupin, které se označují jako ochránci životního prostředí, a politiky vybídl, aby pod jejich vlivem neopouštěli zásady svobodné společnosti. "Komunismus byl nahrazen hrozbou ctižádostivého environmentalismu," napsal Klaus. Podle klimatologa Jana Pretla prezident v textu zaslaném Kongresu popřel vědecké poznatky.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) počátkem letošního roku konstatoval, že ke klimatickým změnám, které mohou způsobit vyšší nebezpečí záplav, extrémní počasí a zvyšování hladin oceánů, přispívá člověk. Ve zprávách z února a ledna vědecký panel varoval, že v důsledku neregulovaných emisí skleníkových plynů se může teplota na Zemi do konce století zvýšit v průměru až o šest stupňů Celsia. Závěrečná zpráva IPCC, která má shrnout efektivní způsoby boje proti klimatickým změnám, by měla být zveřejněna v pátek.


Váš názor
  • Je ho škoda na prezidenta
    03.05.2007 14:19

    Rozumí úplně všemu
    Pozorovatel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)