Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v březnu: hezká čísla … na první pohled

Zahraniční obchod v březnu: hezká čísla … na první pohled

09.05.2007 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obchodní bilance dosáhla v březnu přebytku 12,4 miliardy korun po kladném saldu 13,6 miliardy v únoru. Vývoz se meziročně zvýšil o 13 procent, dovoz stoupl o 11,8 procenta. Vyššího přebytku zahraniční obchod v březnu ještě nikdy nedosáhl. Pomohly k tomu zejména vývoz strojů a dopravních prostředků a příznivé ceny v zahraničním obchodu.

Osud zahraničního obchodu v současnosti ovlivňují především firmy vyrábějící automobily, výpočetní techniku a telekomunikační zařízení. Díky nim se vývoz strojů a dopravních prostředků v březnu meziročně zvýšil o 15,1 miliardy (15 procent). Do těchto oborů se v minulých letech koncentrovaly zahraniční investice a dnes přináší své ovoce.

Březnovému saldu zahraničního obchodu pomohl pokles cen ropy a zemního plynu. Hodnota dovozu ropy se tak meziročně snížila o 3,9 procenta, dovoz plynu se snížil o 23,8 procenta. Spotřebu plynu i pohonných hmot pomohly snížit také příznivé klimatické podmínky.

Z teritoriálního pohledu zůstává klíčový rychlý růst vývozu na Slovensko. Ekonomika našeho východního souseda pokračuje ve velmi rychlém růstu a řada českých firem z toho profituje. Zároveň se nenaplňují opatrné prognózy hospodářského vývoje v Německu a eurozóně. Ekonomické statistiky z Německa naznačují, že tempo hospodářského růstu by mohlo letos zpomalit jen mírně, nebo si dokonce udržet loňskou dynamiku. Vývoz do Německa, které je hlavním obchodním partnerem ČR, se v březnu meziročně zvýšil o 10,1 procenta.

Ale teď k tomu podstatnému. Přebytek obchodní bilance sice dosáhl letos v březnu hodnoty o 3,3 miliardy korun vyšší než loni, značnou měrou se na tom ovšem podílel pohyb cen a směnných kurzů. Reálně se podle našeho odhadu přebytek obchodní bilance naopak zhoršil téměř o 5 miliard. Při znalosti dat ze zahraničního obchodu za první tři měsíce lze odhadnout vliv této části ekonomiky na hrubý domácí produkt. V lednu až březnu dosáhl přebytek obchodní bilance 37 miliard korun. Loni ve stejném období to bylo 26 miliard. Nicméně pokud by se nezměnily ceny vývozu a dovozu, klesl by letos přebytek na 16 miliard korun. Ačkoli na první pohled vypadají letošní statistiky zahraničního obchodu příznivě, opak je pravdou. Negativní vliv na tempo růstu HDP v 1. čtvrtletí by mohl podle našeho odhadu dosahovat 1,9 procentního bodu a měl by zhruba kompenzovat stejně velký efekt zrychlení růstu domácí poptávky.

Za celý letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu mezi 60-65 miliardami korun.


Váš názor
  • reálný?
    09.05.2007 10:03

    Vždyť směnné kurzy přece taky odráží stav ekonomiky.
    je pokles o 5 mld kč
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb