Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK schválila podporu automobilce Hyundai

EK schválila podporu automobilce Hyundai

11.5.2007 16:11
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS:
Evropská komise dnes oznámila schválení veřejné podpory, kterou Česká republika hodlá poskytnout automobilové společnosti Hyundai. Na této notifikaci se velmi výrazně podílel i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který veřejnou podporu v České republice monitoruje. „V daném případě jde o jednu z největších investičních akcí v historii ČR. Schválení podpory jsme doporučovali,“ uvedl místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Korejská společnost Hyundai Motor Company hodlá investovat v Nošovicích na Frýdecko-Místecku do výstavby nového závodu na výrobu osobních automobilů. S Českou republikou má uzavřenou investiční smlouvu, která upravuje všechny formy veřejné podpory, jež může společnost čerpat. Evropská komise svým rozhodnutím schválila přímou dotaci a prodej pozemků za zvýhodněnou cenu do celkové výše 111 mil. euro.

Mimo uvedené získá společnost Hyundai také veřejnou podporu podle zákona o investičních pobídkách ve formě slevy na dani z příjmu, hmotné podpory na vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory na rekvalifikaci zaměstnanců. Tyto podpory mohou být poskytnuty podle v minulosti již Evropskou komisí schváleného programu podpory (zákon o investičních pobídkách).

Celkově mohou všechny tyto zmíněné podpory dosáhnout až výše 194,49 mil. euro. Jedná se zároveň o 15% z celkových investičních nákladů společnost Hyundai v České republice. Realizace investice musí přinášet určité výhody regionu, mimo jiné ve formě tvorby nových pracovních míst a nových příležitostí pro subdodavatele z regionu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se případem Hyundai zabýval od poloviny loňského roku. Na podzim 2007 byla notifikace předána Evropské komisi. ÚOHS se nadále v procesu posuzování daného případu účastnil řady jednání v Bruselu a také s poskytovatelem i příjemcem veřejné podpory při přípravě odpovědí na dotazy Evropské komise. Jednalo se o jeden z nejnáročnějších případů, které ÚOHS v oblasti veřejné podpory od vstupu ČR do EU posuzoval. „Významnou je také skutečnost, že dosud všechny navržené veřejné podpory byly České republice v Bruselu schváleny jakožto slučitelné s evropskými předpisy,“ dodal místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Odbor vnějších vztahů ÚOHS


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC