Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Nezaměstnanost by díky reformám mohla klesnout pod 5 %

Nečas: Nezaměstnanost by díky reformám mohla klesnout pod 5 %

14.5.2007 11:50
Autor: ČTK

Praha 14. května (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Česku by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) mohla díky vládní reformě v následujících letech klesnout pod pět procent. Nečas to včera řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 6,8 procenta ze 7,3 procenta v březnu. Dubnový výsledek je nejnižší od července 2004, kdy se nezaměstnanost začala stanovovat podle nové metodiky. Podle starých výpočtů byla míra na stejně nízké úrovni naposledy v říjnu 1998.

"My jsme přesvědčeni, že je možné snížit nezaměstnanost (pokud budou schváleny vládní reformy) pod pět procent a pohybovat se někde na úrovni čtyř procent. Je to naprosto reálný cíl. Opatření, která chystáme, k tomu směřují," prohlásil Nečas. Dodal, že v Česku je sice zhruba 400.000 nezaměstnaných, na druhou stranu je evidováno 108.000 volných pracovních míst a pracuje zde téměř 200.000 cizinců. "Je tady relativně k dispozici až 300.000 volných pracovních míst," podotkl Nečas.

Podle stínového mistra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD) je snazší snížit například 20procentní nezaměstnanost o několik procent, než dál snižovat relativně malou míru nezaměstnanosti. "Je to otázka určitých skupin, například lidí se zdravotním postižením, kterých je asi 60.000 z těch 400.000 (nezaměstnaných). Jsou tam rodiče s malými dětmi, lidé nad padesát let, jsou tam absolventi," uvedl Škromach.

Škromach zároveň upozornil na to, že obce letos ve srovnání s loňských rokem dostávají zhruba polovinu peněz na veřejně prospěšné práce. "Přitom pan ministr říká, že chce rozšířit počet lidí, kteří budou pracovat na veřejně prospěšných pracích," řekl Škromach.

Nečas přiznal, že letos má jeho ministerstvo na aktivní politiku zaměstnanosti výrazně méně peněz než v loňském roce. "Mimo jiné i proto, že Poslanecká sněmovna všemi hlasy sociálních demokratů zkrátila prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti v rámci takzvaného porcování medvěda, to znamená rozdávání poslaneckých dárků a pomníčků. Potom samozřejmě tyto prostředky tam chybí," prohlásil Nečas.

Ministerstvo práce chce podle Nečase nyní věnovat více pozornosti nezaměstnaným lidem ve věku nad 50 let. "Máme připravený program, který by se týkal například i úvah snížení plateb sociálního pojištění u těchto lidí a většího zapojení částečných pracovních úvazků," řekl Nečas, který hodlá uvolnit mantinely pro větší používání částečných flexibilních úvazků. "U nás zhruba jenom čtyři procenta pracovních úvazků jsou částečné úvazky. V západní Evropě je zvykem 20 procent. Právě pro kategorii rodičů s dětmi, případně lidi nad 55 let je to velmi vhodná forma," uvedl Nečas.

Česká míra nezaměstnanosti se během jara dostala výrazně pod evropský průměr. Březnová míra harmonizované nezaměstnanosti činila pro ČR 6,5 procenta, byla tedy přesně o procentní bod pod průměrem pro celou EU. V rámci středoevropské čtyřky má Česko míru nezaměstnanosti stále nejnižší s výraznou rezervou: v Maďarsku činí 8,5 procenta, v Polsku 12,3 procenta a na Slovensku 11,3 procenta. Někteří analytici očekávají, že lidí bez práce v Česku v příštích měsících ještě ubude.


Váš názor
  • Zaměstnávání cizinců
    14.5.2007 13:03

    Nevyřeší reforma financí ale úplně něco jiného
    Pozorovatel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data