Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Ropa dále láme rekordy, ale delší výnosy zůstávají překvapivě nízko

Rozbřesk – Ropa dále láme rekordy, ale delší výnosy zůstávají překvapivě nízko

09.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Cena ropy míří vzhůru a od lednových minim už si připsala skoro 100 %. Zajímavé je, že se to zatím vůbec neodráží ve výnosech dlouhých evropských dluhopisů. Ba naopak, výnos desetiletého německého bundu se pohybuje poblíž svých historických minim. Přitom právě pokles cen ropy srazil na začátku roku delší evropské výnosy dolů. A teď jako by se jim nechtělo sledovat ropu zpátky směrem vzhůru. Proč a co můžeme čekat dál?

Za prvé, svoji roli může sehrávat zrychlení tisku peněz v eurozóně - ECB v březnu rozhodla, že bude dluhopisy z trhu skupovat rychleji (tempem 80 miliard eur/měsíc). Na trzích jako je německý, kde jsou výnosy dluhopisů do pěti let pod depozitní sazbou ECB (-0,40 %), je přitom ECB odsouzena k nákupu výhradně delších cenných papírů. To je voda na mlýn dluhopisům s dlouhou splatností.

Za druhé, dluhopisoví investoři mohou mít na rozdíl od jiných trhů větší pochybnosti o udržitelnosti dražší ropy. Zda tomu tak je, uvidíme. Také nejsme fanoušky pokračujícího růstu cen ropy.
Za třetí, dobrým důvodem proč se dlouhé výnosy a ropa rozešly, může být skutečnost, že za poklesem ropy na začátku roku stály jiné faktory, než stojí za jejím růstem dnes. Za poklesem ceny ropy na začátku roku stály podle našeho názoru primárně obavy o zdraví globální poptávky (strach ze slabší Číny), zatímco za jejich růstem dnes stojí nabídkové faktory (výpadky produkce v Kanadě a Nigérii). V této optice tak za poklesem výnosů a dlouhodobých inflačních očekávání na začátku roku nestála přímo cena ropy, ale strach o globální poptávku…, který současně táhl dolů i ceny ropy.

Ať už hraje zásadní roli jakýkoliv faktor, jasné je jedno. Krátkodobá vazba delších evropských výnosů na ceny ropy zeslábla. To ale neznamená, že německé výnosy zůstanou do nekonečna přikovány u nuly. Dlouhodobá vazba delších výnosů na inflaci funguje dál. Pokud tedy v druhé polovině roku uvidíme vyšší inflaci, měl by se delší konec německé křivky posunout výše. Bude to ale ještě chvíli trvat.

Region - forex
Zlotý pokračuje ve spanilé jízdě. Během tohoto týdne již polská měna vůči euru posílila asi o 1,6 %. Těší ji patrně zejména měkčí návrh řešení problému hypoték ve švýcarských francích (i když detailnější informace prozatím nejsou známy). Včera trhy sledovaly zejména zasedání centrální banky.

Ani na svém posledním zasedání v jejím čele prezident Belka nedal trhům šanci uvažovat o tom, že by se NBP chystala k nějaké měnové akci. Deflace je Výborem měnové politiky (RPP) totiž stále brána jako dočasný faktor hnaný nižšími cenami ropy, přičemž centrální banka stále očekává stabilní růst HDP podporovaný zejména soukromou spotřebou a výhledově i vyššími investicemi financovanými z fondů EU. Prezident NBP Belka navíc upozornil, že negativní míra inflace se odehrává v situaci, kdy míra nezaměstnanosti je na historických minimech a reálné mzdy rekordně rostou. V takové makroekonomické situaci je tedy preferována stabilita úrokových sazeb, když prezident NBP opět upozornil na krátkodobou hrozbu v podobě britského referenda o Brexitu.

Ačkoliv Belku na postu guvernéra NBP příští týden již vystřídá současný člen RPP Glapinski, tak podle nás nelze očekávat, že by v následujících měsících mělo dojít ke změně politiky NBP. Ta zůstane zřejmě velmi konzervativní, což konec konců potvrdili i výroky nových členů RPP, kteří se účastnili tiskové konference. Ti stejně jako Belka omítali úvahy novinářů o snížení oficiálních úrokových sazeb, což je pochopitelně pro zlotý dobrá zpráva.

Dnes bude trhy zajímat údaj o české inflaci za květen. Po minule překvapivě vyšším růstu by se tentokrát inflace mohla na chvíli opět mírně snížit. Za meziročním očekávaným poklesem je vyšší srovnávací základ z loňského roku. Nicméně nepředpokládáme, že by toto snížení inflace mělo příliš dlouhého trvání. V cenách se začne ve větší míře odrážet zdražování pohonných hmot z titulu růstu cen ropy na světových trzích, které spolu s růstem cen ve službách posune inflaci na podzim do blízkosti jednoho procenta. Dosažení inflačního cíle však i tak připadá v úvahu nejdříve až v průběhu roku 2017.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů se dál pohybují v blízkosti historických minim a to nehledě na rostoucí ceny ropy a stabilní akcie (více viz úvodník).

V nejbližší době nečekáme, že se výnosy bezpečných dluhopisů otočí. Naopak v předvečer britského referenda může poptávka po nich zůstat silná. Na druhé straně věříme, že do konce roku se s vyšší inflací delší konce křivky pomalu posunou výš.

Komodity
Cena ropy Brent se včera vyšplhala na nová letošní maxima a od lednových minim se již zvýšila o 100 %. Včerejší data o zásobách v USA za minulý týden se na ceně bezprostředně projevila spíše lehce negativně (patrně kvůli růstu zásob produktů včetně benzínu), nicméně nakonec asi převážil pokles zásob ropy a cena pozdě večer mírně vzrostla.

Pozornost trhu může pozvolna začít směřovat k měsíčnímu reportu z trhu s ropou z dílny Mezinárodní energetické agentury (IEA), který bude zveřejněn příští úterý. Bude zajímavé, jak agentura (z fundamentálního pohledu) zhodnotí poslední vývoj cen ropy, respektive jejich výrazný nárůst.


Čtěte více:

Komoditní sektor posunul S&P 500 na letošní maxima; DJIA prorazil 18 000
08.06.2016 22:01
Americké trhy pokračovaly v růstu a index S&P 500 při absenci nových ...
Růst japonského jenu srazil ziskové akciové seance v asijském regionu
09.06.2016 8:21
Asijské akcie ustoupily ze svých šesti týdenních maxim. Důvodem byl zp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu