Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční past roku 2016

Investiční past roku 2016

20.10.2016 19:00

Definice toho, co to je největší investiční past tohoto (i každého jiného) roku, je značně otevřená. Omezme se jen na akcie a dokonce jen na ty mezi investory nejpopulárnější a nejznámější. Za jednoho z nejvážnějších kandidátů na past by pak mohl být Twitter. Pro tuto společnost se totiž nedaří najít potřebného ženicha a letos její akcie ztrácí téměř 50 %. A bez ženicha, či výrazné změny ve schopnosti generovat hotovost si nemůže udržet svůj dosavadní „životní styl“, protože dlouhodobě nepokrývá své investice vlastními zdroji. 

Musím ale říci, že o velké investiční pasti jsem nedávno uvažoval v souvislosti s jinou firmou – Netflixem. Cena jejích akcií byla letos ještě nedávno na nulové návratnosti, díky nedávnému skoku je nyní zhruba na 20 % (viz následující graf). Proč tedy vůbec uvažovat o nějaké pasti?

js1

Zdroj: Financial Times

Na začátek mojí odpovědi na uvedenou otázku bych rád zopakoval, že existuje jedna velmi jednoduchá rovnice: Pokud firma investuje méně, než vydělá na provozu, může splácet dluhy a vyplácet peníze akcionářům. Pokud si na své investice nevydělá, musí naopak od věřitelů a/nebo akcionářů peníze získat (nebo snižuje zásobu dříve nahromaděné hotovosti). 

Netflix nabízí online hodně zábavy. Podle očekávání by ho ale její tvorba měla letos stát asi 6 miliard dolarů. Finanční ředitel firmy David Wells dokonce nedávno uvedl, že Netflix ročně „propálí“ asi 1,2 miliardy volného cash flow. To, že firma není zrovna strojkem na peníze, nebude asi překvapením, protože je ve fázi „budovatelské“ a plody své práce by měla sklízet až někdy v budoucnu. Pan Wells ovšem ke svému komentáři dodal i to, že ono pálení volného cash flow „jen tak nepřestane“. 

Svým způsobem se tu tedy hraje o čas. Wells hovořil i o tom, že Netflix by měl být schopen získat půjčky odpovídající 25 % současné tržní kapitalizace. To znamená, že by měl být na dluhopisových trzích schopen pověsit na svou rozvahu více než 10 miliard dolarů dluhu. Nyní dluhy dosahují necelé 3 miliardy dolarů, takže podle jednoduchého výpočtu zbývá ještě více než 7 miliard dolarů. A pak nám vychází, že pokud by ročně potřeboval cca 1 miliardu dodatečných zdrojů, má před sebou firma ještě dlouhou řadu let, kdy může budovat, točit a bavit bez toho, že by na ní dolehla tíha nedostatku financí. Na druhou stranu je pravděpodobné, že pokud by se stále neobjevovaly známky pozitivního volného cash flow, kapitalizace by se zmenšila a roztočila by se negativní spirála končící nedostatkem zdrojů.  

Wells hovořil i o tom, že Netflix by chtěl mít 50 % obsahu ze své dílny, protože licencovaný obsah od firem jako CBS, či Viacom je časově omezený a problémy mohou být i s jeho globální distribucí. Cílem je tedy naplnit nabídku vlastním obsahem, který se pak už bude točit dokola a lákat nové uživatele bez toho, aby musely být podnikány další obrovské investice. Vše by se pak mělo obrátit a z firmy by se měla stát dojná kravka. Pokud tento příběh ještě doplníme pohledem na růst tržeb, hovory o nějaké pasti se mohou zdát jako finance fiction:

js2

Zdroj: Financial Times


Přece jen bych ale doplnil ještě tabulku s tokem hotovosti, abych viděli, o čem konkrétně hovořím a jaký bude muset být obrat v hospodaření na to, aby se společnost posunula v generování volné hotovosti do černých čísel. Stačí srovnat „total cash from operations“, tedy provozní CF, a „total cash from investing“, tedy celkové investice:

js3

Zdroj: Financial Times

Z prvního grafu je patrné, že investoři kvůli zmínkám o dlouhodobě (!) negativním toku hotovosti nepropadli žádnému pesimismu, naopak. V tom nejlepším případě ale tento komentář dělá z Netflixu ještě nadlouho čistě povídkovou akcii. V tom nejhorším ukazuje, že jde o slibný projekt, který mění celá odvětví (viz moje předchozí úvaha o Walt Disney) a zákazníci z něj mají jistě velkou radost. Nicméně svým akcionářům nepřinese nic. Bude se nakonec hledat bohatý ženich i pro Netflix? Krásným zakončením celého příběhu by bylo, kdyby se jím stal WD a žádná past se nekonala.


Čtěte více:

Začne nakonec evropským akciím prospívat zhoršování ekonomiky?
17.10.2016 17:40
Na trzích se někdy objeví mechanismus, který funguje na principu „čím ...
Tři akcie pro milovníky zlata
18.10.2016 17:43
V minulém týdnu jsme se dívali na možné akciové kandidáty pro milovník...
Nejlepší akcie na říjen
19.10.2016 17:40
Čtenář se možná stejně jako já ptá, zda podobný nadpis není příliš bul...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2024
9:32Víkendář: Altman o síle americké ekonomiky a snaze o obnovu výrobního sektoru
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data