Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu

Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu

24.10.2016 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří investoři se obávají, že rekordní cenové úrovně dosažené na některých akciových trzích jsou známkou další bubliny. Jenže takový zjednodušený pohled je zavádějící, protože ceny akcií jsou nominální veličinou a tudíž časem přirozeně rostou. Navíc jsou taženy (reálnými) zisky, které také rostou s tím, jak se zvyšuje (reálný) produkt. Můžeme se proto raději podívat na poměr cen a zisků, který počítá Robert Shiller (i když řada lidí tvrdí, že toto cyklicky upravené PE ztrácí svou informační hodnotu). Hodnota tohoto PE dnes dosahuje 26 a nachází se tedy na stejné úrovni jako před krizí roku 2008. Většinou se porovnává s dlouhodobým průměrem ve výši 16 a i toto měřítko tedy naznačuje, že akcie jsou předražené. 

Ani toto ale nemůže být koncem našeho zkoumání možné předraženosti akcií, protože PE závisí na tempu očekávaného růstu G a požadované návratnosti R. Konkrétně můžeme vztah zapsat následující formou: 

P/E = 1 / (R - G)

PE tedy roste díky nízkým reálným sazbám, vyššímu tempu růstu očekávaných zisků nebo nižším rizikovým prémiím. Akcie tedy mohou jen vypadat jako bublina v dobách, kdy se požadovaná návratnost nachází nízko (nízké jsou reálné sazby a rizikové prémie), nebo očekávaný růst leží vysoko. Můžeme tak sestrojit takový „index bublinovatosti“, který představuje rozdíl mezi očekávaným růstem G a rizikovými prémiemi RP (tedy i rozdílem mezi bezrizikovými sazbami a obráceným PE):

IB = G - RP = RF - E/P

Tato rovnice říká, že trh vypadá draze v době, kdy bezrizikové sazby leží vysoko relativně k obrácenému PE. Takový stav lze fundamentálně ospravedlnit pouze neobvykle vysokým očekávaným růstem či naopak neobvykle nízkými rizikovými prémiemi. V následujícím grafu jsem vyznačil průběh zmíněného indexu na základě dat od Shillera, nominální data jsem převedl na reálná pomocí dvou měřítek inflačních očekávání (jednoletých a desetiletých očekávání):

babl

Tento graf už vypráví úplně jiný příběh než pohled na ceny akcií či jejich PE. Bublina devadesátých let je stále jasně patrná, což bychom čekali, protože sazby se v tom období nalézaly vysoko. To znamená, že vysoké ceny na akciovém trhu mohly být ospravedlněny skutečně jen neobvykle vysokým očekávaným růstem a nízkými rizikovými prémiemi. Jenže taková očekávání se nepotvrdila a bublina následně praskla. 

Stejně tak je v grafu patrná finanční krize roku 2008, ale zřejmé je hlavně to, že akcie zůstávají ve srovnání s dřívějším obdobím levné. Tím mám na mysli fakt, že na ospravedlnění jejich současné valuace není třeba nějakých velmi optimistických scénářů budoucího růstu a investoři mají stále poměrně vysokou averzi k riziku. Je pravdou, že růst nás může i tak negativně překvapit a být ještě nižší, než se nyní čeká. Riziko může také ještě vzrůst. Jenže je možný i opačný vývoj a v takovém případě by trh vypadal hodně levně.

Zdroj: Blog profesora ekonomie Antonia Fatáse



Čtěte více:

Noah Smith: Odliv kapitálu z Číny může nafukovat bubliny na realitách a akciích v USA a dalších zemích
07.07.2016 16:30
Odliv kapitálu z Číny může nafukovat bubliny na realitách a akciích v ...
Dobrá a mylná poučení z největší bubliny všech dob
26.09.2016 12:30
Pokud začneme hovořit o tom, že dlouhodobé investování je jedním z dob...
V USA vzniká další bublina, opět na nemovitostech
17.10.2016 11:30
Po roce 2010 začaly v USA opět rychle růst ceny komerčních nemovitostí...
Nobelova cena za ekonomii jde letos do správných rukou
17.10.2016 15:30
Většina lidí pravděpodobně nikdy neslyšela o teorii zabývající se kon...

Váš názor
  • Rostoucí P/E
    25.10.2016 7:07

    Ty rovnice jsou v pohodě, ale bude normální, pokud průměrné P/E v budoucnosti bude jiné, pravděpodobně vyšší, než v minulosti. P/E také vyjadřuje, kolik let je třeba vysávat dividendy, abychom dostali stejně jako cenu akcií. Tenhle počet let může růst, protože 1) střední doba dožití vzrostla a dále trochu roste, takže lidé mohou plánovat o něco delší budoucnost, 2) jsou různé stále běžnější mechanismy, kterými centrální banky i vlády brání sýstém před kolapsem, což snižuje rizika smrti i pro jednotlivé společnosti, 3) akcie soutěží proti spořícím účtům apod. a úrokové míry budou, zdá se, celá desetiletí nižší, než jsme byli zvyklí v minulosti, což bude odlévat větší procento nově vydělaných peněz do akcií. Na dnešním průměrném P/E není nic zvláštního a samozřejmě může být ještě mnohem vyšší, stejně jako může být vyšší počet lidí na Zemi a další věci, o nichž mnozí iracionálně stále tvrdí, že jistě musí být blízko u maxima možného.
    Lumídek
  • trhy pred vyplachem
    25.10.2016 0:00

    Prisspevek zajimavy. Vzdy i v nedavne minulosti analytici hledaji argumenty, jak ospravedlnit realitu a svelte zitrky. Temer kazdy, kdo se na akciovem trhu pohybuje (5 let a vice) a ma trpelivost vi, ze aktualne neni vhodna doba pro velke vstupy do pozic. Akcie tady byly, jsou a budou zitra a pristi rok. Komu ujel 5 let vlak, tomu doporucuji jeste chvili pockat, protoze az na vyjimky, si akcie/index koupi pristi rok urcite levneji nez dnes... soukrmne si myslim, ze jsme nekde tesne pod vrcholem, predpokladam 3-5%, ale trhy/indexy vzdy prestreli a taky budou Vanoce a snad new year rally, takze mozna 6-7% a dost. Prijdou 2-3 spatne zpravy, trhy otoci a prijde v nekolika vlnkach zacatek vyplachu. Anebo bude vse jinak?
    Ebo
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data