Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Jak rychle zdražující nemovitosti ovlivní politiku ČNB?

Rozbřesk: Jak rychle zdražující nemovitosti ovlivní politiku ČNB?

25.05.2017 9:22
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká národní banka se čím dál častěji zabývá vývojem na trhu nemovitostí. Je to logické. Poslední globální finanční krize ukázala, že nerovnováhy na realitním trhu dokáží nastartovat velké problémy, zvlášť pokud lidé nerozvážně naskočí do rozjetého vlaku a výrazně se zadluží na vrcholu realitní bubliny. I když tak daleko ještě nejsme, ČNB posiluje zbrojní arzenál, kterým by mohla nárůst “rizikového” financování nemovitostí krotit. Podle včera zveřejněné studie totiž očekává, že ceny nemovitostí v tomto i v příštím roce dál porostou velice rychle (o 10 a 7,5 %).

Rychlý růst cen nemovitostí ale nakonec nemusí být v centrální bance jenom tématem při nastavování tzv. makro-prudenčních opatření - různých limitů, které především nízkopříjmovým domácnostem ztíží přístup k hypotékám. Může nakonec ovlivnit i nastavení měnové politiky - úrokových sazeb. Supernízké úrokové sazby totiž mohou dál nehledě na omezení pro hypotéky přifukovat poptávku po nemovitostech, která především v hlavním městě naráží na nedostatečnou nabídku. Někteří členové bankovní rady (Vojtěch Benda blízký guvernérovi) navíc otevřeně mluví o tom, že jsou ceny nemovitostí již dnes nadhodnocené a centrální banka na to musí reagovat. Navíc ceny nemovitostí začínají také o něco více přímo ovlivňovat samotnou spotřebitelskou inflaci, kterou se právě s pomocí sazeb snaží centrální banka cílovat. Od roku 2017 vzrostla váha cen nových nemovitostí ve spotřebitelském koši - zdvojnásobila se jejich váha v rámci tzv. imputovaného nájemného, které má celkově podíl zhruba 10 %.

I tak ale zůstáváme v našich sázkách na růst sazeb v Česku zatím opatrnější a věříme, že k prvnímu růstu sazeb dojde až v příštím roce. Nárůst jádrové inflace je totiž ovlivněn jednorázovými faktory spojenými se zaváděním EET, které by měly ke konci roku vyprchat. Věříme tedy, že inflační tlaky nakonec budou o něco nižší, než předpokládá ČNB ve své poslední prognóze.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se drží pod 26,50 EUR/CZK a měla by i dál těžit z nízké averze k riziku na globálních trzích. Index strachu VIX spadl včera opět do blízkosti historických minim a pohybuje se v okolí 10 %. Koruně aktuálně hrají do karet i technické faktory - další podporou eura je až úroveň 26,30 EUR/CZK. I nadále ovšem platí, že sázky na zisky koruny zůstávají vysoké a jakýkoliv eventuální nárůst strachu na globálních trzích proto může rychle nastartovat vybírání zisků.

Zahraniční forex

Detailní zápis z květnového jednání Fedu vyzněl možná poněkud více neutrálním dojmem, než by trh čekal, takže krátký konec dolarové křivky lehce poklesl, což dolaru ublížilo. Přesto většina účastníků zasedání Fedu uvedla, že pokud budou přicházející ekonomické informace v souladu s jejich očekáváními, tak bude vhodné udělat další krok k odstranění měnové akomodace. To si lze vyložit tak, že pokud americká data fatálně neselžou (zejména květnová data z trhu práce - což nečekáme), tak Fed opravdu v červnu zvýší úrokové sazby. Na druhou stranu to vypadá, že redukce bilance Fedu, o které v zápise byla také řeč, bude probíhat velmi opatrně a Fed začne zpočátku jen s velmi malými objemy a bude je postupně zvyšovat.

Zápis z jednání Fedu a včerejší opět holubičí rétorika ze strany prezidenta ECB Draghiho jsou vodou na mlýn všem měnám z emerging markets od zlotého, přes forint až po rubl. Když už jsme u ruské měny, tak tu a další komoditní měny (NOK či CAD) bude dnes zajímat výstup ze zasedání OPEC a hlavně následná reakci ropy.

Akcie

Americké akciové trhy opět posouvaly svá historická maxima. Širší index S&P 500 si připsal 0,26 % a uzavřel na svém historickém maximu 2404 bodů. Index Dow Jones Industrial Avarage si v průběhu celého dne vedl lépe, když dokázal udržet nastolenou růstovou trajektorii a uzavřel své obchodování na hodnotě 21011 bodů (+0,35 %). Technologický sektor reprezentovaný indexem Nasdaq Composite přidal 0,41 % a uzavřel na hodnotě 6163 bodů.

Ropa

Společná technická komise zemí OPECu a ostatních producentů, již se podílí na dohodě na omezení produkce ropy z konce loňského roku, vcelku nepřekvapivě doporučuje prodloužení dohody o dalších devět měsíců. To je v souladu s předchozími prohlášeními Ruska a Saúdské Arábie a zdá se, že trh s podobným vyústěním dnešního jednání i počítá. To dokumentuje i fakt, že cena ropy na zprávu nijak nereagovala (příliš nepomohl ani výraznější pokles zásob v USA v minulém týdnu).

Od dnešního zasedání OPECu lze čekat právě prodloužení stávající dohody, pravděpodobně o zmíněných 9 měsíců do března 2018. Otázkou zůstává, zda se OPEC a spol. pokusí připravit trhům i nějaké cenově pozitivní překvapení (Ruský ministr Novak dokonce hovořil i o prodloužení o dvanáct měsíců). Spíše se však domníváme, že OPEC víceméně dnes doručí to, co se od něho čeká. Dodejme, že tisková konference je plánována na 17 hodinu.


 
 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Výbornou kondici Německa nejspíše potvrdí PMI i Ifo
22.05.2017 9:13
Zatímco minulý týden jsme se teprve dozvěděli, v jaké kondici byla evr...
Rozbřesk: ČR s kosmeticky nižším deficitem v roce 2018
23.05.2017 9:33
Česká republika by měla v roce 2018 hospodařit s deficitem 50 mld. kor...
Rozbřesk: Koruna těží z komentářů Bendy i z propadu indexů globálního “strachu”
24.05.2017 9:13
Česká koruna se vrátila zpět pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data