Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Přijde restrukturalizace dluhů. Můžeme si vybrat mezi chaosem a řádem

Víkendář: Přijde restrukturalizace dluhů. Můžeme si vybrat mezi chaosem a řádem

08.08.2020 8:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Bolestivých připomínek toho, co se stane, když země není schopna splácet své dluhy, máme hodně. Počínaje ztracenou dekádou latinskoamerických ekonomik osmdesátých let a konče třeba řeckou krizí. Na stránkách VoxEU to připomínají Joseph Stiglitz a Hamid Rashid a podle jejich názoru se v dluhové krizi nacházíme i nyní. A to v krizi, která by mohla znamenat nezaměstnanost pro miliony lidí a vést k nestabilitě po celém světě. Jaké řešení ekonomové navrhují?

Ekonomická aktivita je nyní v dlouhé řadě zemí utlumená, fiskální příjmy prudce klesají a „řada zemí bude donucena k defaultu“. Jiné se mu budou snažit vyhnout omezením výdajů na zdravotní péči či sociální podporu. Další se budou zadlužovat stále více, což jim ulehčí politika centrálních bank a zvýšená nabídka likvidity. Nicméně v některých případech půjde jen o oddalování nevyhnutelného. 

Noční můra se ale odvrátit dá, pokud budeme jednat rychle. Podle Stiglitze je lehké pochopit, kde leží základ současné krize. Kvantitativní uvolňování vedlo k prudkému růstu dluhů v zemích s nižšími příjmy. Vládní dluhy jsou přitom podle ekonoma rizikovější než dluhy mezinárodních institucí, protože věřitelé je mohou začít velmi rychle prodávat a vyvolat oslabení měnového kurzu s následnými rozsáhlými problémy v celé ekonomice. 

Stiglitz podle svých slov již v roce 2013 varoval, že „krátkozraké finanční trhy dohromady s krátkozrakými vládami kladou základy další dluhové krize“. Nyní je podle něj zřejmé, že k tomu skutečně došlo, protože řada zemí již není schopna splácet své závazky a Organizace spojených národů volá po restrukturalizaci dluhů nejchudších států. Tyto návrhy se ale nesetkávají s porozuměním na straně privátních věřitelů. Přitom pokud by dluhy odpouštěly jen mezinárodní instituce, z restrukturalizace by nakonec těžili právě tito věřitelé. 

Jediným řešením je postup, který bude zahrnovat i privátní věřitele, kteří ovšem nebudou ochotni ke spolupráci bez „rozhodných kroků zemí, ve kterých jsou dluhové smlouvy podepisovány“. I kdyby se to však podařilo, splátky dluhů by byly pozastaveny od všech stran a získal by se časový prostor, nevyřešilo by to systematický problém nadměrného zadlužení. Podle Stiglitze je skutečným řešením restrukturalizace, o které ale platí, že nesmí být polovičatá a opožděná. „Neadekvátní restrukturalizaci následuje další restrukturalizace a to přináší enormní utrpení pro ty, kdo žijí v zadlužené zemi. V dlouhém období tratí dokonce i věřitelé,“ tvrdí ekonom. A dodává, že naštěstí existuje alternativa, která nicméně není často využívána. Tou jsou odkupy vládních obligací.

Odkupy dluhopisů by se podle Stiglitze prováděly za výrazně nižší ceny obligací a snížily by jednak samotnou dluhovou zátěž dané země a zároveň riziko spojené s chováním soukromých věřitelů. Program odkupů podporovaný například Mezinárodním měnovým fondem by pak mohl sloužit i pro prosazení některých cílů, jako jsou například investice do systému zdravotní péče. Prostředky, které by daná země ušetřila na splátkách obligací, by totiž v rámci programu musela vynaložit právě na zdravotní péči. 

Stiglitz míní, že MMF zdroje na program má a k tomu by mohl využít „dodatečné fondy od konsorcia zemí a multilaterálních institucí“. V dlouhém období bychom ale měli směřovat k vytvoření jednotných restrukturalizačních mechanismů, které by měly být „modelovány podle americké legislativy týkající se bankrotů“. 

Obvyklou námitkou proti programům navrhovaným Stiglitzem je, že by podkopávaly fungování mezinárodních kapitálových trhů. Jenže zkušenosti jsou podle něj jiné, protože „z kamene nelze vyždímat vodu“. Jinak řečeno, restrukturalizace proběhnou tak jako tak a je jen otázkou, zda budou chaotické, nebo budou mít řád. Takže to, co Stiglitz navrhuje, by kapitálovým trhům prospělo, protože by bylo dosaženo maximální možné stability. Ještě důležitější ale je, že program by prospěl běžným lidem, protože pandemie sebou přináší „urgentní potřebu restrukturalizace dluhů“. Nástroje tedy podle ekonoma jsou, jde jen o to, zda bude politická vůle. 

Zdroj: VoxEU


Čtěte více:

Budoucnost Googlu
05.08.2020 17:41
The Economist přinesl před pár dny obsáhlé pojednání o Googlu. Poukazu...
Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
06.08.2020 12:37
Průlom ve vývoji vakcíny proti koronaviru vyvolává mnoho nadějí. Banka...
Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
06.08.2020 17:31
Po dvaceti letech jsme se dostali zpět do doby, kdy pět největších spo...
Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
06.08.2020 17:13
Zlato se dnes vyšplhalo na nové rekordní maximum. Spotová, tedy okamži...

Váš názor
  • Anebo
    08.08.2020 15:39

    Žádné finanční trhy nebo finanční subjekty nestojí nad EU nebo USA, dluhy a hlavně věřitelé jsou jenom umělé hodnoty o kterých se filozofuje naprosto zbytečně, peníze ve fondech někomu patří, ale vždy se dají znárodnit či přerozdělit, pokud nechají světovou ekonomiku zkrachovat strhne se na ně shon jako na čarodějnice, skoro bych se o ně bál, oni vše drží ve spárech, oni všem vnutili nenažranost a peníze na prvním místě, proti bohatým se otočí zloba, která armáda bude zabíjet vlastní rodiny ????
    rob
  •  
    08.08.2020 10:34

    Hoďte někdo na toho blázna Stieglitze sítě. :-)
    Richard Fuld
    •  
      08.08.2020 14:26

      A ještě k těm "zdrojům MMF". Ty MMF má, když individua, jako ve své době Kalousek, dokážou donutit CB k půjčce MMF ve výši 2,5 mld eur. Jaká je pravděpodobnost, že tyto peníze někdy uvidíme, když s nimi MMF takto zachází.
      Jan47
    •  
      08.08.2020 14:16

      Jak si to ten Stieglitze představuje? To jako, že MMF bude na trhu odkupovat vládní dluhopisy za nižší cenu (věřitelé se jich rádi zbaví i pod cenou) a pak bude MMF uplatňovat vůči státům pohledávky jen v té výši, za kterou dluhopisy koupil? Je to jen podpora morálního hazardu. Zářným příkladem, kam vede oddalování bankrotu, je Řecko.
      Jan47
Aktuální komentáře
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data