Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Končí éra monetární stimulace, začíná doba fiskální

Končí éra monetární stimulace, začíná doba fiskální

17.08.2016 13:30

Na globální ekonomické scéně dochází k dramatickému posunu, který lze popsat jako znovuzrození fiskální stimulace. Ta by měla být nástrojem v boji proti nízkému růstu globální ekonomiky a nízké inflaci. Pro trhy jde o zajímavou novou situaci, protože k této změně dochází v prostředí obecně vysokého vládního zadlužení. Nový zájem o fiskální stimulaci by na druhou stranu neměl být velkým překvapením, protože po období agresivního monetárního uvolnění se zdá, že centrální banky už samy nejsou schopny zvednout globální ekonomiku z útlumu. Panují totiž obavy, že monetární transmisní mechanismy nejsou dostatečně efektivní a monetární expanze se tak nepromítá do vyššího tempa růstu HDP.

Instituce jako Mezinárodní měnový fond a OECD během jara letošního roku stále hlasitěji volaly po prorůstové fiskální expanzi a strukturálních reformách, které by měly doplňovat uvolněnou monetární politiku. MMF vydal v červnu analýzu, ve které tvrdí, že fiskální stimulace by měla být použita všude tam, kde k tomu existuje prostor a kde monetární politika ztrácí svou účinnost. OECD se zase snaží prosadit investiční programy, které by také měly zvýšit tempo ekonomického růstu. Podle této organizace by vyšší vládní investice mohly výrazně posílit tempo růstu celé ekonomiky a jejich efekt by více než vyvážil vyšší dluhové náklady.

V současné době se nacházíme v situaci, kdy se sazby drží nízko, veřejný dluh v řadě vyspělých zemích ale leží vysoko. Výsledky fiskální expanze by tak do značné míry závisely na tom, zda ji budou trhy vnímat jako důvěryhodnou a udržitelnou. K tomu je důležité, v jakém vztahu by byla tato expanze k monetární politice. Mezi hlavní argumenty proti fiskální stimulaci patří právě vysoké dluhy a také výrazný pokles nezaměstnanosti, ke kterému v poslední době ve vyspělých ekonomikách došlo.

Veřejné dluhy vyspělých zemí vzrostly od poslední finanční krize ze 70 % HDP na více než 100 % HDP a podle tohoto měřítka je tedy prostor pro stimulaci skutečně omezený. Nicméně nízké sazby se promítají do nízké úrovně dluhové služby, která se nyní v některých zemích nalézá dokonce na historických minimech. I v Japonsku představuje dluhová služba méně než 2 % národního příjmu. Přesvědčivějším argumentem proti fiskální stimulaci je tak možná zmíněný pokles nezaměstnanosti, který se v současnosti pohybuje v nejednom případě blízko její strukturální úrovně.

Jak by se tedy fiskální uvolnění projevilo na trzích? Akciové trhy by na něj reagovaly bezpochyby pozitivně, protože silnější poptávka by se promítla do vyšší ziskovosti korporátního sektoru. Dopad na sazby by měl být díky uvolněné monetární politice v krátkém období omezený. Tradiční makroekonomické modely pak ukazují, že fiskální uvolnění by mělo vést k posílení měnového kurzu, protože vyšší sazby se promítnou do vyššího přílivu kapitálu do země, která uvolnění provádí. Časem by se ale měla vyšší poptávka projevit vyššími dovozy a tlaky na posílení kurzu by měly opadat. Pokud budou fiskální expanzi sledovat všechny vyspělé ekonomiky, čistý dopad na měnové trhy by měl být omezený.

První graf ukazuje odhadovanou citlivost HDP na investiční stimulaci ve výši 0,5 % HDP (jde o změnu u HDP v prvním roce po stimulaci). Druhý graf ukazuje odhadovaný dopad takové stimulace na míru veřejného zadlužení:

Doba_fiskalni 

Zdroj: Danske Bank

 

 
 

Čtěte více:

Čínská past
01.08.2016 15:23
Ve svém předchozím příspěvku jsem se krátce vrátil k tématu, kterému ř...
Americký optimismus
08.08.2016 15:59
Jak už víme, americký trh práce si v červenci vedl velmi dobře. Minulý...
Peněžní optimismus eurozóny končí
10.08.2016 17:45
Vazba mezi monetární a reálnou částí ekonomiky se v posledních letech ...
Ceny ropy budou i nadále pod tlakem, míní analytici
17.08.2016 12:18
Ceny ropy se během středy dostaly pod tlak. Výsledkem je opuštění pět...

Váš názor
  • M U M I F I K A C E
    17.08.2016 17:42

    Shrňme autorův pohled: - Státy mají dluh 100% HDP (přičemž ty, které mají růst slabý a potřebovaly by stimulovat nejvíce, jej mají často ještě vyšší) - Úrokové sazby jsou na nule, takže státy i takto vysoký dluh zatím jakž takž zvládají splácet - Nezaměstnanost je údajně nízká (zejména když ze statistik vyloučíme lidi, kteří hledání již vzdali, nebo dělají na částečný úvazek, nebo za nízkou mzdu práci hluboko pod jejich kvalifikací) A autorovo řešení: - Vlády se dále zadluží (to asi úroky budou muset klesnout citelně pod nulu, aby to pro ně nebyl problém - pak ovšem bude nutné zrušit hotovost, protože každý by dal přednost matraci před záporně úročeným účtem) - Vlády budou "fiskálně stimulovat", tedy postaví osmiproudé cyklostezky s mimoúrovňovým křižováním z HorníDolní do ZastrčenéDíry - projekty samozřejmě budou zkorumpované a předražené Důsledky: - Akcie Skansky a Metrostavu vyletí do oblak - a autor bude jásat nad růstem! - Vedle neefektivních soukromých investic uměle udržovaných při životě nulovými sazbami nám ještě přibudou ještě neefektivnější investice státní - Státní dluh časem bude 300% a bude dusit ekonomiku. Úrokové sazby již budou muset trvale zůstat v naprosto nesmyslně nízkém (a ekonomiku deformujícím) pásmu, protože jinak by státy okamžitě zbankrotovaly. Korporace na tom ale budou skvěle a tradeři, investoři a investiční poradci budou happy. Respektive úspěšným investorem či poradcem se bude moct stát každý, protože stát bude (muset) garantovat, že akcie již půjdou jen nahoru (protože bude střídat monetární a fiskální stimuly a to v rostoucím objemu). Tedy do doby, kdy se ucho utrhne a bude to takový sešup, že se z toho po generace nevzpamatujeme. Můžeme to sledovat na našem odhodlaném předskokanovi - Japonsku. Dluh 250% HDP, stimuluje se jak o závod, růst se nedostavuje - jen centrální banka pomalu znárodňuje celou ekonomiku nákupem akcií "soukromých" firem za natištěné peníze. Vládní snahou vyvolaná nemovitostní bublina (a další důsledky kreativního socialistického experimentování) znemožnila lidem založit rodinu - a tak Japonci vymírají, za generaci jich bude polovina (v produktivním věku snad ještě méně). A tato zbývající hrstka lidí bude mít na triku dluh třeba 600% HDP a povinnost živit každý 2 důchodce a státní zaměstnance. Kdo věří, že to tam dobře dopadne, musí snad i věřit na hejkala. Díky globalizaci je prakticky jisté, že až to praskne v JP, budeme se jim škodolibě posmívat tak 7minut, než to dominovitě začne rupat i tady. A to i kdybychom byli ekonomicky v pořádku, jako že ani vzdáleně nebudeme. Hlavně ale že máme dost odborníků, kteří po propagaci monetární "stimulace" začnou pružně obhajovat stimulaci fiskální a nakonec stimulaci adrenalinovými injekcemi a elektrickými šoky. Nakonec už jim zbude jen propagace mumifikace.
Aktuální komentáře
18.06.2024
13:29WEBINÁŘ Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem - 26. června od 15:00
12:15Důvěra investorů v německou ekonomiku v červnu vzrostla méně, než se čekalo
12:07Tesla jako bublina či velká příležitost?
11:23Míra inflace v EU v květnu zrychlila na 2,7 procenta, v Česku byla mírně vyšší
11:08Techy trhům pomohly a čeká se, jakým směrem dnes překvapí maloobchod  
9:01Rozbřesk: O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB
8:41Trhy zamíří výše. Londýn vystřídal Paříž na postu největší evropské burzy, Buffett znovu snížil podíl v BYD  
6:41FX Strategie: Dění ve Francii se euru nelíbí. Koruna vyhlíží zasedání ČNB. Jak razantně půjdou sazby dolů?  
17.06.2024
17:56Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?
17:08Pondělí přináší nejasný směr akciím a ztráty dluhopisům  
16:13Hlavní ekonom ECB mírní obavy z dopadů výprodeje na finančních trzích ve Francii
15:58Přijde účet americkým firmám za masívní zpětné odkupy a zkusí je zarazit daně?
14:55Dočká se nositelná elektronika mnohonásobné výdrže baterií? TDK jako dodavatel Applu hlásí průlom
13:52Čína vyšetřuje dovoz vepřového z EU, může jít o odvetu za cla na elektromobily
13:01Týdenní výhled: Americký maloobchod má vylepšit bilanci 2Q. Pro Evropu jsou nadějí data, problémem politika  
11:59Úvodní růst evropských akcií vyprchává, zatímco koruna si polepšila  
11:16Nemilovaná rally: Proč je pro tolik investorů těžké svézt se na vlně nových maxim
11:153M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
10:57Čínská automobilka Leapmotor zahájila výrobu elektromobilů v Polsku
10:14Ceny v průmyslu a stavebnictví v květnu dál rostly, v zemědělství opět klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - CPI, y/y
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m