Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Evropské trhy atraktivnější než americké, ale s rally to trochu uspěchaly

Perly týdne: Evropské trhy atraktivnější než americké, ale s rally to trochu uspěchaly

10.02.2023 13:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Gerry Fowler z evropské divize UBS se domnívá, že kvůli valuacím by si evropské trhy měly vést lépe než ty americké. Současnou rally ale přece jen trochu uspěchaly. Strategička společnosti Principal Asset Management Seema Shah zase poukazuje na velmi nízké valuace britských akcií, které by tak měly být atraktivní zejména pro dlouhodobější investory. Goldman Sachs se věnuje relativní návratnosti cyklických titulů a toku kapitálu na hlavní světové trhy.

Atraktivita britských akcií: Strategička společnosti Principal Asset Management Seema Shah hovořila na CNBC o tom, že britská ekonomika by si podle očekávání měla letos vést nejhůře ze zemí G7. „Měla by spadnout do recese a zůstat tam“, řekla expertka, podle které ale pro britské akcie hovoří velmi nízké valuace. To znamená i dividendové výnosy, které patří k nejvyšším na celém světě. Pro britský trh pak může hovořit i slabý měnový kurz, protože v této zemi se obchoduje řada společností, kterým slabá libra pomáhá.

Shah se domnívá, že evropské ekonomice jako celku pomůže otevírání čínské ekonomiky. Zdejší akcie by pak kvůli svým nízkým valuacím mohly být zajímavé zejména pro dlouhodobé investory, což naopak nemusí platit o amerických trzích. Na nich může sice ještě nějaký čas pokračovat rally, protože se blíží konec cyklu zvedání sazeb a zároveň neexistují jasnější známky recese. Monetární politika ale podle expertky zůstane letos v restrikci a je otázka, co by americké trhy mělo táhnout ještě výrazně výše. „V určitém bodě by tak akcie v USA mohly otočit směrem dolů a otestovat minima z října minulého roku“.

Cyklické akcie mažou ztráty: Goldman Sachs k následujícímu grafu píše, že relativní výkony cyklických a defenzivních akcií již v sobě odráží hladké přistání americké ekonomiky. Obrázek porovnává tuto relativní návratnost s ISM ve výrobním sektoru.  Tento index stále míří směrem dolů, nicméně cyklické akcie již smazaly část ztrát, které k defenzivě připsaly od roku 2021:

cyklické akcie defenziva

Evropské akcie s větším potenciálem: Na jedné straně jsou tu pozitivní zprávy z ekonomiky, což se týká zejména Evropy. To se promítá do zisků obchodovaných firem a jde o jednoznačný býčí faktor. Na straně druhé stojí centrální banky, které se cíleně snaží o určité ochlazení poptávky a ekonomické aktivity tak, aby polevily inflační tlaky. Pro Bloomberg to řekl Gerry Fowler z evropské divize UBS. Rally, která se dostavila na evropské trhy, je pak podle něj příliš uspěchaná a trhy předběhly dobu.

Před třemi měsíci byly evropské trhy podle experta na dolní hranici fundamentálních hodnot. Pak ale přišlo pár dobrých zpráv, včetně těch o možném pomalejším zvedání sazeb a otevírání čínské ekonomiky. To stačilo, aby evropské akcie prorazily střední hodnoty férových odhadů a dostaly se do druhého extrému, tedy k jejich horní hranici. Přesněji řečeno k „trochu příliš vysoké důvěře“ v pozitivní vývoj na straně zisků a valuací.

Investoři podle experta možná nevěnují dostatečnou pozornost ochlazování poptávky v americké ekonomice. A tomu, že sazby v Evropě mohou nyní růst rychleji, než v USA. Fowler odhaduje, že euro bude dál posilovat a pokud se kurz k dolaru dostane na 1,15 – 1,2, vrátí se korelace mezi eurem a evropskými akciemi zpět ke starému vzorci. Tedy k tomu, že sílící euro se obvykle pojí se slabším akciovým trhem, protože kurz doléhá na ziskovost obchodovaných firem.

Fowler si také myslí, že zisky obchodovaných firem v USA i v Evropě by letos mohly klesnout o 10 – 15 %. Na této straně by tedy vývoj na obou trzích mohl být podobný, ale něco jiného jsou valuace. Evropa si totiž již prošla obdobím výraznějšího poklesu valuací, americké akcie jsou stále dražší. Lepší výkony evropských akcií tak z tohoto pohledu dávají smysl. Nicméně v polovině letošního roku může americká centrální banka začít se snižováním sazeb. V té době už by také valuace amerických akcií měly být níže a obojí podle experta povede k prudšímu růstu cen na amerických akciových trzích.

Ohledně sektorů expert sdělil, že podle něj se nedostaví silné hospodářské oživení, protože na to by bylo třeba ekonomické stimulace. Ale monetární politika se letos bude pohybovat stále  v restriktivní oblasti. UBS tedy pro letošní rok preferuje cyklické sektory, ale pouze ty, kterým se vede dobře na samém počátku cyklu. Měly by to být banky, polovodiče, či retail.

Graf ukazuje kumulativní vývoj toku kapitálu na jednotlivé akciové trhy ve světě.

perly 2

Zdroj: Twitter

Zájem o americké akcie se prudce zvedl na konci roku 2020, tok kapitálu do Evropy začal klesat na počátku roku 2022, obrat směrem nahoru nastal v posledních týdnech podobně, jako tomu je u rozvíjejících se trhů.

 

Čtěte více:

Rostou úrokové sazby i obavy z recese. Do hledáčku investorů se tak dostávají padlí andělé
09.02.2023 6:05
Peněžní manažeři, kteří se zaměřují na kdysi bezpečné dluhopisy, u ni...
Valuace se dál odmítají vydat tam, kam ukazují reálné sazby. Nebo naopak
09.02.2023 17:21
Pro predikce dlouhodobého vývoje na akciovém trhu může alespoň na zákl...
Inflace v eurozóně: Persistence a nejistá cesta k normálu
10.02.2023 6:04
Inflace v eurozóně pokořila v roce 2022 historická maxima a vyskočila ...
ČEZ má s arbitráží vůči Gazpromu šanci, míní právníci. Na jeho majetek v Rusku však nedosáhne
09.02.2023 16:47
Pro výsledek arbitráže, kterou ve středu zahájila energetická společno...
Jan Bureš: Česká inflace podle očekávání prudce zrychlila
10.02.2023 10:30
Česká inflace podle očekávání na začátku roku prudce zrychlila - mezi...
Výsledky PayPal: Kdo šetří, má za tři
10.02.2023 11:01
PayPal má za sebou další kvartál, kterým dokazuje, že minimálně po nák...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data