Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pár poznámek k „hamižflaci“

Pár poznámek k „hamižflaci“

17.04.2023 16:57

Před pár měsíci měsíců jsem zde poukazoval na to, že zisky firem v USA s příchodem inflačních tlaků netrpí, ale naopak. Jinak řečeno, korporátní sektor svými zisky inflační tlaky netlumí, ale přidává jim. Nyní se v této souvislosti stále více objevuje výraz greedflation, který by šlo přeložit jako hamižflace. K ní pár poznámek.

1. Hamižflace a ULC: Akciový stratég Albert Edwards v souvislosti s uvedeným tématem připomíná slova Adama Smithe. Ten ve své poměrně známé knize z roku 1776 píše mimo jiné o tom, že „obchodníci a výrobci si stěžují, jaký mají vysoké mzdy dopad na ceny, a tudíž na pokles prodávaného množství zboží doma i v zahraničí. Nic ale neříkají o tom, jaký dopad mají jejich zisky, stěžují si jen na jiné lidi“.

Je tedy zřejmé, že jde o téma a ukazování prstem prolínající se staletími. Následující graf se namísto osmnáctého století už zaměřuje „jen“ na posledních pár desetiletí. Ukazuje to, co pan Edwards považuje za aproximaci tématu „zaměstnanci vs. kapitál“. Tedy jednotkové náklady práce ULC*:
3
Zdroj: Twitter

V grafu vidíme, že poté, co Čína vstoupila do Světové obchodní organizace, začal pokles ULC. Mezi ekonomy se přitom diskutuje o tom, proč již pár desetiletí klesá podíl mezd na celkových příjmech (tj. roste podíl zisků) – svou roli zřejmě hraje souhra několika vzájemně propojených faktorů, včetně globalizace (i ona Čína), automatizace, rostoucí tržní síly firem, klesající síly odborů apod. Spíše bych tak tvrdil, že nejen Čína, ale celá souhra těchto faktorů vedla k dlouhodobému poklesu ULC patrnému z grafu. Pokles pak končí obdobím, kdy se ULC začaly opět zvedat (cca 2013), ale vše ukončila ona hamižflace. Která nahrává spíše firmám.

2. Hamižflace a monetární politika: Z podobných grafů lze odvozovat řadu různých příběhů a teorií, některé jsou podle mne hodně kontraproduktivní. Většinou zavání tématy jako třídní boj a podobně. Já bych v souvislosti s obrázkem jen připomněl, že oné hamižflaci předcházelo období uvolněné fiskální a monetární politiky, za nimiž explicitně stála snaha o zlepšení životní úrovně všech skupin americké společnosti.

Výsledkem oné politiky je z určitého pohledu pravý opak. Vysoká inflace do nemalé míry zažehnutá touto stimulací spoluvytvořila prostředí, v němž ULC opět klesají. Může to být připomínka, že sociální inženýrství se i ve svých jemnějších podobách nemusí vyplácet. Fed tak pod tlakem jím spoluvytvořené situace fakticky úplně překlopil svůj postup: Z podpory mezd u všech příjmových skupin se rychle stal boj proti potenciální mzdové spirále (v době, kdy mzdy stále spíše dohání ceny, než aby je tlačily nahoru – viz ULC). Tím se ale fakticky (opět) dostáváme k tomu, zda a nakolik „zautomatizovat“ politiku centrálních bank.

3. Místo boje mazání hranic: Současná inflace je cyklickým jevem (pokud našimi činy nebudeme tvrdohlavě trvat na něčem jiném). Vývoj ULC tak bude v delším období dán zase zejména výše zmíněnou skupinou faktorů. U nich najdeme jak argumenty pro strukturální změny (reshoring, změny na trhu práce a přesun vyjednávací síly směrem k zaměstnancům...), tak proti nim (automatizace, rostoucí tržní síla v některých odvětvích..). A co s oním tématem „práce vs. kapitál obecně“?

V krátké odpovědi mírně parafrázuji Einsteina s tím, že „žádný vážný problém nemá řešení na té úrovni, na které vznikl“. A jako parciální řešení se místo třídních bojů, potyček a přetahovaných nabízí opak. Tedy třídní fúze a mazání hranic, kdy se ze zaměstnanců stávají akcionáři. Forem to může mít více, i zde existují ty méně šťastné. Viděli jsme je například během vlny nedávných meme-spekulací. Čímž jsem zpět u první věty tohoto posledního odstavce.

*Jednotkové náklady práce měří náklad práce upravený o produktivitu. Rostoucí odměny doprovázené odpovídajícím růstem produktivity tedy tyto náklady nezvyšují. Pokud ULC rostou, mzdy se zvyšují více než by odpovídalo produktivitě a v logice/interpretaci uvedené výše má navrch „práce“. Pokud ULC klesají, je to „kapitál“.


 

Čtěte více:

Víkendář: Fed musí mít strategickou kotvu, inflační cíl nezvýší
09.04.2023 9:41
Mohamed El-Erian je častým hostem investičních diskusí a nyní na Bloom...
Zingales: Inflace už takovým problémem být nemusí, bankovní systém nemůže stát jen na velkých bankách
13.04.2023 13:40
Americký Fed udělal v poslední době chybu jak na straně inflace, tak ...
FX Strategie: Začátek kvartální výsledkové sezóny může zvýšit apetit po riziku, a tudíž pomoci euru
12.04.2023 6:16
Forexový trh bude sledovat začátek kvartální výsledkové sezóny firem v...
Inflace v USA zmenšila obavy s podpořila trhy, růst sazeb však stále vypadá reálně
12.04.2023 15:19
Březnová inflační data z USA byla už dopředu jasným rizikovým faktore...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data