Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zpomalení ekonomiky znamená vyšší schodek a dluh. Inflace přechodně vzroste ke 3  %

ČNB: Zpomalení ekonomiky znamená vyšší schodek a dluh. Inflace přechodně vzroste ke 3 %

11.11.2011 11:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Nová makroekonomická prognóza České národní banky předpokládá dočasné zvýšení inflace v roce 2012 ke 3 procentům v důsledku zvýšení DPH a její návrat pod 2% inflační cíl v roce 2013. Hospodářský růst ve zbytku letošního roku podle ČNB dále zpomalí zejména vlivem odeznění investic do zásob, pokračující fiskální konsolidace, a také oslabení zahraniční poptávky. Její pokračující útlum pak v roce 2012 přispěje k dalšímu zvolnění tempa růstu HDP. To se v prognóze projevilo také zhoršením očekávaného vývoj rozpočtového schodku a dluhu. Prognóza očekává posilování nominálního kurzu koruny vůči euru od začátku roku 2012. Vedle základního scénáře byl sestaven alternativní scénář „stagnace eurozóny“ zohledňující rizika spojená s předpoklady o budoucím zahraničním ekonomickém vývoji.

„Sekundární dopady zvýšení DPH jsou předpokládány nevýrazné. Po odeznění primárního vlivu zvýšení DPH pak v roce 2013 celková inflace klesne pod 2% inflační cíl. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, se bude na celém horizontu prognózy pohybovat mírně pod cílem,“ uvedla ČNB k očekávanému vývoji inflace. ČNB prognózuje míru inflace ve 4Q12 na úrovni 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2013 pak na úrovni 1,6 procenta. V říjnu až prosinci letošního roku očekává ČNB vývoj spotřebitelské inflace CPI na úrovni 2,1 % - 2,0 % - 1,7 %. Prognóza měnověpolitické inflace pro 4Q12 i 1Q13 dosahuje shodně 1,6 procenta.

Hospodářský růst ve druhé polovině letošního roku dále zpomalí zejména v důsledku odeznění investic do zásob, pokračující fiskální konsolidace a zvolnění zahraniční poptávky, uvádí ČNB. Za celý rok 2011 se tak HDP dle odhadů centrální banky zvýší o 2 %.“ Dopad pokračujícího útlumu zahraniční poptávky do dynamiky HDP se pak zřetelně projeví v roce 2012, kdy celoroční růst HDP zpomalí na 1,2 %. K opětovnému zesílení reálné ekonomické aktivity dojde až v roce 2013 (na 2,7 %) v souvislosti s oživením hospodářského růstu v eurozóně a zmírněním dopadů fiskální konsolidace,“ uvádí ČNB.

Na pomalejší tempo ekonomiky navazuje zhoršení parametrů rozpočtového schodku a dluhu. V roce 2012 očekává centrální banka deficit 3,4 procenta a v roce 2013 deficit 3,5 procenta. Pro letošní rok centrální banka odhad nezměnila a ponechala jej na 3,8 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Předchozí srpnový odhad ČNB počítal příští rok s deficitem tři procenta a pro rok 2013 s 2,8 procenta. Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok MF předpokládá zlepšení deficitu na 3,2 procenta HDP.

Celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů, by měl podle ČNB v poměru k HDP letos stoupnout na 40,2 procenta z loňských 37,55 procenta, příští rok by měl činit 42,3 procenta HDP a v roce 2013 pak 43,5 procenta. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Na trhu práce se uvedený vývoj ekonomické aktivity odrazí podle ČNB jen utlumeným nárůstem celkové zaměstnanosti v letošním roce a její stagnací v roce 2012. „Zaměstnanost se začne lehce zvyšovat až v roce 2013, což se odrazí i v poklesu míry nezaměstnanosti. Růst mezd v podnikatelské sféře bude pozvolna zrychlovat a od roku 2012 se budou mzdy zvyšovat i v nepodnikatelské sféře, stojí v komentáři ČNB.

Nominální kurz koruny vůči euru bude od začátku roku 2012 posilovat z dočasně oslabené úrovně v závěru letošního roku. Prognóza ČNB pro kurz koruny k euru počítá s úrovní 24,50 CZK/EUR letos, 23,10 CZK/EUR v příštím roce a 22,50 CZK/EUR v roce 2013.

S prognózou je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb na začátku prognózy a jejich stabilita až do přelomu let 2012 a 2013. Předpověď ČNB hovoří pro 3M PRIBOR o úrovních 1,1 % letos, 0,9 % v příštím roce a 1,4 % v roce 2013.

Vedle základního scénáře byl sestaven alternativní scénář „stagnace eurozóny“, zachycující riziko spojené s předpoklady ohledně budoucího zahraničního ekonomického vývoje. Zachycuje výrazné zpomalení růstu HDP eurozóny v roce 2012 v průměru téměř na nulovou hodnotu spolu s rychlejším poklesem inflace. Uvedený vývoj v zahraničí se pak promítá do výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity a slabší hladiny kurzu koruny. Výraznějšímu oslabování kurzu koruny brání vyšší úroveň sazeb 3M PRIBOR oproti hodnotám základního scénáře. Celková i měnověpolitická domácí inflace se oproti prognóze v souhrnu výrazně nemění, neboť vliv nižší ekonomické aktivity, pomalejšího růstu mezd a nižších regulovaných cen je kompenzován výrazně pozvolnějším posilováním kurzu koruny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů