Aktualizováno Evropské vlády by měly snížit daně a zvýšit mzdy k docílení vyššího ekonomického růstu, místo aby se domáhaly dalších úspor a rozpočtových škrtů, řekl světově známý ekonom Nouriel Roubini v rozhovoru pro německý deník Bild. K řešení situace v Evropě podle něj může také značnou měrou přispět Evropská centrální banka a to silným uvolněním měnové politiky. Další dodávka levných peněz by vedla k oslabení eura, nejlépe na úroveň parity s americkým dolarem, což by dalo zemím jako je Řecko, Itálie a Španělsko reálnou šanci zvýšit svou konkurenceschopnost, radí Roubini.
Část evropských lídrů již uvolňuje svou rétoriku ve prospěch větší podpory ekonomického růstu na úkor úspornosti fiskální politiky. Podle mnohých ekonomů kroky jako zvyšování daní a škrty ve vládních výdajích podkopaly důvěru v ekonomiku a vedly k prohloubení recese v některých zemích eurozóny. Německo však v tomto ohledu zůstává striktní a trvá na prioritě rozpočtové odpovědnosti.
„To úsporné šílenství musí skončit, Evropa potřebuje růst,“ říká Roubini a radí snížit daně a zvýšit mzdy. Zachází ve své úvaze ještě dál. Periferním ekonomikám na jihu Evropy by podle něj nejvíce pomohlo, kdyby německá vláda vypsala každé domácnosti šek na tisíc euro, který by bylo možné uplatnit pouze na dovolenou v některé z krizí zmítaných zemí, a podpořila tak růst v tomto regionu. „A každý, kdo by si koupil v jižní Evropě letní sídlo, by měl být daňově zvýhodněn,“ dodává.
Roubini varuje, že zastavení toku finanční pomoci do Řecka by vedlo ke kolapsu měnové unie a runu na banky ve Španělsku, Portugalsku i Itálii. Země eurozóny mají podle něj dvě možnosti: finančně usnadnit Aténám řádný odchod, nebo tuto balkánskou zemi mezi sebou udržet a dodávat jí finanční podporu, podobně jako se po sjednocení v roce 1990 postaraly západní spolkové země o část bývalé NDR.
Druhá varianta je přitom z dlouhodobého pohledu lepší i pro německé daňové poplatníky, dodává ekonom, Berlín totiž euro potřebuje. „Bez eura by Německo bylo proti Spojeným státům nebo Číně ekonomickým a politickým trpaslíkem. Jako exportní země Německo potřebuje euro i evropské země jako obchodní partnery. Má na výběr plavat společně, nebo se společně potopit.“
Úkolem evropských politických lídrů je pak přijít s plánem na dalších pět až deset let, na jehož konci by stála Evropa se sjednoceným bankovním systémem a centralizovanou regulací.
(Zdroj: CNBC, Business Insider, Bloomberg)