Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubiniho vzkaz Německu: Skončete to „šílenství úspor“ a pošlete lidi na dovolenou do jižní Evropy. Bez eura jste zanedbatelní

Roubiniho vzkaz Německu: Skončete to „šílenství úspor“ a pošlete lidi na dovolenou do jižní Evropy. Bez eura jste zanedbatelní

12.6.2012 17:47, aktualizováno: 13.6. 9:42

Aktualizováno

Evropské vlády by měly snížit daně a zvýšit mzdy k docílení vyššího ekonomického růstu, místo aby se domáhaly dalších úspor a rozpočtových škrtů, řekl světově známý ekonom Nouriel Roubini v rozhovoru pro německý deník Bild. K řešení situace v Evropě podle něj může také značnou měrou přispět Evropská centrální banka a to silným uvolněním měnové politiky. Další dodávka levných peněz by vedla k oslabení eura, nejlépe na úroveň parity s americkým dolarem, což by dalo zemím jako je Řecko, Itálie a Španělsko reálnou šanci zvýšit svou konkurenceschopnost, radí Roubini.

Část evropských lídrů již uvolňuje svou rétoriku ve prospěch větší podpory ekonomického růstu na úkor úspornosti fiskální politiky. Podle mnohých ekonomů kroky jako zvyšování daní a škrty ve vládních výdajích podkopaly důvěru v ekonomiku a vedly k prohloubení recese v některých zemích eurozóny. Německo však v tomto ohledu zůstává striktní a trvá na prioritě rozpočtové odpovědnosti.

„To úsporné šílenství musí skončit, Evropa potřebuje růst,“ říká Roubini a radí snížit daně a zvýšit mzdy. Zachází ve své úvaze ještě dál. Periferním ekonomikám na jihu Evropy by podle něj nejvíce pomohlo, kdyby německá vláda vypsala každé domácnosti šek na tisíc euro, který by bylo možné uplatnit pouze na dovolenou v některé z krizí zmítaných zemí, a podpořila tak růst v tomto regionu. „A každý, kdo by si koupil v jižní Evropě letní sídlo, by měl být daňově zvýhodněn,“ dodává.

Roubini varuje, že zastavení toku finanční pomoci do Řecka by vedlo ke kolapsu měnové unie a runu na banky ve Španělsku, Portugalsku i Itálii. Země eurozóny mají podle něj dvě možnosti: finančně usnadnit Aténám řádný odchod, nebo tuto balkánskou zemi mezi sebou udržet a dodávat jí finanční podporu, podobně jako se po sjednocení v roce 1990 postaraly západní spolkové země o část bývalé NDR.

Druhá varianta je přitom z dlouhodobého pohledu lepší i pro německé daňové poplatníky, dodává ekonom, Berlín totiž euro potřebuje. „Bez eura by Německo bylo proti Spojeným státům nebo Číně ekonomickým a politickým trpaslíkem. Jako exportní země Německo potřebuje euro i evropské země jako obchodní partnery. Má na výběr plavat společně, nebo se společně potopit.“

Úkolem evropských politických lídrů je pak přijít s plánem na dalších pět až deset let, na jehož konci by stála Evropa se sjednoceným bankovním systémem a centralizovanou regulací. 

 
(Zdroj: CNBC, Business Insider, Bloomberg)


Čtěte více:

Roubini soukromým věřitelům Řecka: Nemáte si na co stěžovat, dostali jste „sladší“ nabídku než ostatní
9.3.2012 12:51
Znehodnocení až 74 % hodnoty řeckých dluhopisů držených soukromými věř...
Roubini o paritě eura k dolaru jako léku na recesi v Evropě i schizofrenní trhy
30.3.2012 12:30
Jediným řešením problémů zemí eurozóny je výrazné oslabení eura, které...
Roubini a O’Neill o vyhlídkách Evropy, o ropě a USA
11.4.2012 18:04
Navýšení zdrojů v záchranných fondech přináší eurozóně určitou pomoc, ...
Roubini: 2013 – Rok „dokonalé bouře“ (+ video)
10.5.2012 18:03
Eurozóna nezkolabuje v následujících šesti či dvanácti měsících, Řecko...

Váš názor
 •  
  13.6.2012 8:55

  "snížit daně a zvýšit mzdy k docílení vyššího ekonomického růstu, místo aby se domáhaly dalších úspor " - základná premisa je správna - znížením daní sa predsa dosiahne zvýšenie príjmov a optimalizácia nákladov na "štát", a tým obmedzenie "ďalších úspor" na strane domácností a obchodníkov..
  midux
  • midux, pravdu díš
   13.6.2012 9:05

   Ještě je tu ovšem jeden důležitý krok, který musíme překonat. To je jediné - aby Merkelka dostala konečně rozum a němečtí bankéři, zahledění do sebe jako do pupku světa začali vnímat souvisosti, o kterých Roubini mluví. Jak tuto překážku v myšlení Evropští politici překonají, doufejme, že se i naši politici nepřestanou po němcích opičit a udělají tu stejnou nápravu. Jen se bojím, aby nebylo pozdě...
   Jesse
 •  
  12.6.2012 20:31

  Proč to nefunguje?
  Jaka
  •  
   13.6.2012 9:54

   jesse opět +1 je to totiž pěkně zamotaná hra dezinformací a lží http://quantumpranx.wordpress.com/global-systemic-crisis-2010-bank-of-england-battle-and-the-fed-at-risk-of-bankruptcy/
   maart
 •  
  12.6.2012 20:30

  To myslí vážně??? Snížit příjmy a zvýšit zadlužení? A zvýšit inflaci? Chápu, že je děsný problém, ale tohle, co navrhuje, je jen prodlužování agónie!!! A toto - "„Bez eura by Německo bylo proti Spojeným státům nebo Číně ekonomickým a politickým trpaslíkem. Jako exportní země Německo potřebuje euro i evropské země jako obchodní partnery. " to je výhoda jen pro Německo, které už tak prosperuje z eura. Ale co ostatní země? Tohle absolutně ODMÍTÁM ! To se prostě pro prosperitu Německa mají na různé eurovaly či ESM obětovat - zadlužovat ostatní evr. země?
  Jaka
  • Roubini
   13.6.2012 8:43

   chce zřejmě znehodnotit veškeré úspory občanů EU a rozjet rotačky na eura tak jako FED na dolary. Jak je vidět, ti slavní ekonomové sami neví a tak plácaj a plácaj. Jeden tak, jiný zas noapak.
   A.
Aktuální komentáře
21.5.2018
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data