Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Premiér Fico: Pokud nezkrotíme deficit, penze a díru v rozpočtu, přijde katastrofa

Premiér Fico: Pokud nezkrotíme deficit, penze a díru v rozpočtu, přijde katastrofa

01.08.2012 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Slovenská vláda kvůli nepříznivému vývoji státního rozpočtu dnes rozhodla o částečném vázaní výdajů a o urychlení změn v systému soukromého spoření na penzi. Od obou opatření si slibuje získat 160 milionů eur (čtyři miliardy korun). 

Stát podle ministra financí Petera Kažimíra potřebuje k udržení letošního schodku veřejných financí na plánovaných 4,6 procenta výkonu ekonomiky shromáždit půl miliardy eur. Z toho 235 milionů eur očekává z už schválených návrhů, jako například z vyššího zdanění bankovních vkladů nebo z mimořádného odvodu firem podnikajících v regulovaných sektorech ekonomiky. 

Robert Fico v úterý řekl, že pokud Slovensko nezkrotí deficit, nezmění penzijní systém a nevyřeší půlmiliardovou díru v rozpočtu, přijdou katastrofální časy. Ficův Směr se v parlamentu snaží prosadit zákon o sociálním pojištění a premiér svým krizovým scénářem odůvodnil zkrácené legislativní řízení. "Když hovořím o hrozivém vývoji ve veřejných financích, tak ani o jeden cent nepřeháním," řekl Fico. 

Premiér o "dokonalé krizi" mluvil schválně. "Existuje film Dokonalá bouře, kde se hovoří, že když se zkombinuje několik faktorů, může vzniknout dokonalá bouřka. Slovensku hrozí dokonalá krize, pokud nezvládne tři faktory," dodal. Prvním faktorem je nutnost zkonsolidovat rozpočet. Druhým změna důchodového systému a třetím díra ve státním rozpočtu ve výši 500 milionů eur

"Přijali jsme rozhodnutí, že ministr financí bude vázat v kapitolách státního rozpočtu 120 milionů eur," doplnil po mimořádném zasedání vlády premiér Robert Fico. Šetření ale nemá být plošné, u jednotlivých ministerstev se bude vztahovat na investice, běžné výdaje nebo mzdy

Vázaná částka rozpočtu odpovídá necelému procentu plánovaných výdajů státu na tento rok. Značnou část státního rozpočtu ale představují mandatorní výdaje, které bez změny zákonů snížit nelze. 

Patrně už od září, tedy o měsíc dříve než se předpokládalo, dojde ke změnám v sociálním pojištění včetně snížení příspěvků na soukromé penzijní účty Slováků. Vláda tak získá dodatečných 40 milionů eur. "Máme na to všechny důvody, protože nám utíkají peníze," poznamenal premiér. 

Kromě zmiňovaných opatření bude muset stát najít dalších více než 100 milionů eur. Kabinet proto zavázal ministry hledat úspory. 

Jednobarevná vláda sociálních demokratů slíbila dodržet závazek země snížit v příštím roce schodek veřejných financí pod tři procenta výkonu ekonomiky. K dosažení tohoto cíle potřebuje za dva roky shromáždit dohromady kolem 1,5 miliardy eur, což chce dosáhnout zejména zvýšením daní. Balík opatření počítá také se zvýšením daně z příjmů firem od příštího roku na 23 z nynějších 19 procent nebo se zavedením vyšších registračních poplatků pro auta s výkonnějším motorem.

(Zdroj: čtk, Pravda, mediafax)


Váš názor
 •  
  01.08.2012 9:11

  Katastrofa je uz len to ze na SK vladne Fico... Tak nam treba.
  Roman
  • však
   01.08.2012 9:19

   mi se taky dočkáme bohuša a jeho partiju, to pak bude blaho na zemi, možná nám i pečení holubi začnou lítat sami do huby.
   tk69
   • Re: však
    01.08.2012 9:22

    Taky by mne zajímalo, co si soudruzi představují pod pojmem "výkonnost ekonomiky"... Vidno, že do ní zahrnují HDP, který jako parametr vzniká z velké části i mírou spotřeby. Fakt šaškec :-)))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y