Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: ČR sníží deficit veřejných financí pod 3 % HDP, pokud se výrazně nezhorší Evropa

Kalousek: ČR sníží deficit veřejných financí pod 3 % HDP, pokud se výrazně nezhorší Evropa

22.2.2013 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministerstvo financí očekává, že letos udrží deficit veřejných financí pod plánovanými třemi procenty HDP. Podmínkou ale je, že se dramaticky nezhorší ekonomická situace v Evropě, uvedl v reakci na dnes zveřejněné odhady Evropské komise ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň řekl, že nepočítá letos s žádnými mimořádnými opatřeními ve státním rozpočtu.

Evropská komise v nové prognóze odhadla, že deficit veřejných financí bude letos 3,1 procenta hrubého domácího produktu. MF počítá s deficitem 2,9 procenta. Pro loňský rok komise počítá s deficitem 5,2 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí, ty k deficitu přispěly 1,5 procenta. Dále EK dnes uvedla, že počítá letos se stagnací tuzemské ekonomiky.

"Jedná se o prognózu. Nedojde-li k výraznému zhoršení ekonomické situace v Evropě, udržíme deficit pod třemi procenty tak, abychom mohli ukončit proceduru nadměrného schodku," uvedl Kalousek. V případě státního rozpočtu nepočítá ani s žádnými mimořádnými opatřeními v případě, že by měl být deficit vyšší. "Dvě až tři desetiny procenta HDP je úkol, se kterým si vláda poradí v provozních výdajích svých resortů," dodal ministr.


Česko se v proceduře pro nadměrný deficit, která pro něj může v extrémním případě znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo v roce 2009. Rozpočtový schodek tehdy přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do letošního roku.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka rozdíl v odhadech deficitu finanční trh neznepokojí, neboť je relativně malý. Zavedení případných dodatečných úsporných opatření by ovšem podle Marka nebylo nejvhodnější. "Pokud by měla být rozpočtová politika alespoň neutrální, měla by vláda připustit o něco vyšší deficit. Pokud by navíc chtěla poskytnout pozitivní impuls ekonomice, byl by deficit ještě vyšší," uvedl Marek.

Česká národní banka letos počítá s deficitem veřejných financí 2,7 procenta hrubého domácího produktu.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

(Zdroj: MF, čtk)


Čtěte více:

EK: Eurozónu letos čeká pokles, česká ekonomika bude stagnovat
22.2.2013 11:30
Eurozónu letos čeká propad ekonomiky o 0,3 procenta. HDP celé Evropsk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data