Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: BlackBerry a Carnival

Summary: BlackBerry a Carnival

23.06.2015 16:58
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

USA:

BlackBerry dnes představilo sadu hospodářských čísel za první čtvrtletí fiskálního roku 2016. Tržby meziročně klesly o 32 % na 658 mil. USD a zaostaly za konsensuálním očekáváním na úrovni 686 mil. USD. Hlavními strůjci propadu jsou slabší příjmy z prodeje hardwarových zařízení (yoy -31 % při prodeji 1,1 mil. ks chytrých telefonů BlackBerry s průměrnou cenou 240 USD) a služeb (yoy -51 %). Dodejme, že konsensy počítaly s prodejem 1,42 mil. ks smartphonů. Provozní zisk i přesto v souladu s odhady doznal meziročního zlepšení o dramatických 345 %! a stoupl na 89 mil. USD. Pozitivní roli sehrála nákladová úspora (provozní náklady klesly o 49 %). Dobrou zprávou je také generování pozitivního volného peněžního toku, se kterým BlackBerry i nadále počítá. Celkově tak dnešní čísla nastiňují možnou budoucnost BlackBerry. Prodej hardwaru ustupuje do pozadí, aby jej nahradily softwarové služby. Výhodou takové transformace je růst hrubé marže. Otázkou však zůstává, jak úspěšná společnost se svou nabídkou bude, respektive jak širokou klientskou bázi dokáže oslovit. Akcie ztrácí procento.

Výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2015 představila také společnost Carnival, která se specializuje na zájezdy výletními loděmi. Čistý výnos na lůžko (odvíjí se od cen jízdenek a obsazenosti) stoupl meziročně o 4 % (ex-FX), což je o procentní bod více, než na horní hranici pásma vyhlížel samotný Carnival. Také náklady bez započtení palivových nákladů předčily výhled, když stouply o 6,1 %. Palivové náklady pak s ohledem na meziročně nižší ceny ropy klesly o 37 %. Zisk na akcii vyšplhal na 0,25 USD a překonal jak společností vytyčené pásmo 0,11 – 0,15 USD, tak také konsensuální odhad 0,16 USD. Klíčovou roli v budoucnosti společnosti sehraje pravděpodobně čínský trh výletních plaveb, který má být podle Carnival tím vůbec největším na světě. Společnost zde teprve v předloňském roce začala generovat zisky (přestože na něm působila od roku 2006). Již v příštím roce by Carnival měl mít připravené čtyři lodě Costa určené právě pro čínský trh. Jako zajímavá možnost se také jeví uvedení samostatné značky, namísto využívání tradiční Costy určené spíše pro italský trh.

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) představují ucelený produkt sestavovaný analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci je po důkladném zvážení vyhlídek sektoru, stávající valuace a růstového potenciálu sestavován seznam nejzajímavějších titulů z amerických a evropských trhů, u nichž existuje potenciál atraktivního zhodnocení. Více informaci i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.





Čtěte více:

Řecká krize vrhá stín na tamní cestovní ruch
23.06.2015 14:31
Řecko je díky své historii a geografické poloze ideálním místem pro tr...
Americké objednávky zboží – letadla tlačí čísla opět dolů
23.06.2015 15:17
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v zámoří za květen opět klesly a ...
USA - Prodeje nových domů trhají rekordy, květnová statistika je nejlepší od února 2008
23.06.2015 16:13
Počet prodaných nových domů ve Spojených státech se v květnu vyvíjel m...
Nokia chce obnovit zašlou slávu; začne zase „vyrábět“ telefony
23.06.2015 16:47
Nokia prodala svou divizi mobilních telefonů Microsoftu teprve v roce ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data