Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Dolejš z KSČM navrhuje vyšší zdanění cigaret, MF souhlasí

ČTK: Dolejš z KSČM navrhuje vyšší zdanění cigaret, MF souhlasí

07.08.2007 8:37
Autor: ČTK

Praha 7. srpna (ČTK) - Cigarety mohou od ledna příštího roku zdražit více, než dosud plánovalo ministerstvo financí. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Pokud by prošel pozměňovací návrh komunistického poslance Jiřího Dolejše k vládní reformě daní, krabička cigaret by podražila namísto čtyř korun o pětikorunu. Dolejšův návrh na zvýšení spotřební daně u cigaret podporuje i ministerstvo financí.

Dolejš chce podle deníku zvýšit procentní sazbu daně z krabičky na 29 procent a k tomu i minimální daň z cigarety z 1,8 koruny na 1,83 koruny. Zároveň chce snížit pevnou sazbu daně na 0,95 koruny na kus. Změny mají zasáhnout stejnou měrou levné i drahé kuřivo.

Česká republika se při vstupu do EU zavázala, že od ledna příštího roku zvýší spotřební daň z cigaret na 64 eur za 1000 kusů. Daň v eurech se má na koruny přepočítat podle kurzu, který bude platit letos 1. října. Vyšší daň v korunách tak snižuje riziko, že se Česko kvůli slabé koruně do požadovaného limitu nevejde.

"Počítali jsme s kurzem pod 28 korun za euro, a to není. Nesplnili bychom podmínku Evropské unie mít minimální daň 64 eur na tisíc cigaret," řekla MfD náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

Ke splnění podmínky při dani 1,8 koruny za cigaretu stačí kurz 28,13 koruny za euro. Pokud projde Dolejšův návrh, může koruna oslabit až k úrovni 28,6 Kč/EUR. V pondělním závěru se obchodovala kolem 28,07 Kč/EUR, analytici ale podle deníku předpokládají, že oslabí až o dvacetihaléř.

Dolejš navrhuje také snížení spotřební daně u tabáku, píše MfD. Tuto úpravu ale ministerští úředníci nepodporují. Za plány na vyšší zdanění stojí podle deníku konkurenční boj výrobců. Největší výrobce cigaret v Česku Philip Morris chce prosadit vyšší zdanění tabáku, což by uškodilo jeho menšímu protivníkovi Imperial Tobacco. Ten proto přišel s návrhem vyššího zdanění cigaret.

Šanci projít má podle MfD i návrh poslance ODS Martina Doktora, který chce rozšířit osvobození od daně z dividend. Nově by ji neplatily české firmy, které mají vydělávající pobočku mimo Evropskou unii. Osvobozen by byl pro české firmy i zisk z prodeje dceřiné společnosti. Opatření má zatraktivnit Česko pro zahraniční i tuzemské investory. Podobné výhody zatím poskytovalo například Nizozemsko, kam proto řada českých velkých firem přenesla své sídlo.

O pozměňovacích návrzích k vládní reformě daní budou ve středu jednat poslanci z rozpočtového výboru sněmovny. Na stole budou mít na 90 návrhů převážně od opozičních sociálních demokratů a komunistů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index