Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarská centrální banka zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bps na 8,0 %

Maďarská centrální banka zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bps na 8,0 %

31.03.2008 14:25
Autor: 

Maďarská centrální banka poprvé po 17 měsících zvyšuje hlavní úrokovou sazbu, a to o 50 bazických bodů na 8,0 %. Sazbu zvedla o více, než se čekalo. Dnešní rozhodnutí podle analytiků ukazuje, že banka je více znepokojena inflací a rostoucími výnosy vládních bondů, než zpomalujícím ekonomickým růstem. Ten ve čtvrtém čtvrtletí na roční bázi zpomalil na 0,8 %, což je nejslabší hodnota v celé Evropské unii. Členka bankovní rady Judit Nemenyi minulý týden navíc varovala, že nadměrné utahování měnové politiky by mohlo dostat maďarskou ekonomiku do recese.

Inflace v únoru klesla na 6,9 % ze 7,1 %, a držela se tak stále na více než dvojnásobku 3procentního inflačního cíle Maďarské národní banky. Bankovní rada MNB na svém minulém měnovém zasedání rozhodla v poměru 8:4 ponechat sazby beze změny, a místo toho se rozhodla bojovat s inflací zrušením fluktuačního pásma forintu a sázkou na posílení měny.

Výnos z tříletých vládních dluhopisů se 7.března vyšplhal na 9,78 %, tedy na nejvyšší hladinu od října 2004, když investoři kvůli problémům na úvěrových trzích upřednostňují nejméně rizikové cenné papíry.
 
(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data