Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohoda MF a ČNB o opatřeních proti posilování koruny

Dohoda MF a ČNB o opatřeních proti posilování koruny

09.04.2008 14:00
Autor: 

Následuje plné znění textu dohody mezi MF a ČNB, kterou dnes schválila vláda:

Vláda ČR a ČNB, vědomy si společné odpovědnosti za kurzový vývoj, dohodly se na následujícím souboru opatření, jejichž cílem je zamezit nežádoucím dopadům operací veřejného sektoru na devizový trh a následně na makroekonomickou stabilitu ČR:

Příliv finančních prostředků z EU

1. ČNB a vláda se shodují na tom, že měnové konverze finančních toků mezi ČR a orgány EU budou v maximální možné míře nadále probíhat mimo devizový trh. Obě strany budou vhodnou formou komunikovat níže dohodnutý postup a informovat účastníky devizového trhu o tom, že příjem prostředků z EU fondů nebude mít dopady na vývoj měnového kurzu.

2. ČNB bude nadále realizovat měnové konverze těchto prostředků dle klientských příkazů na vrub svých devizových rezerv, tj. bez vlivu na kurzový vývoj.

3. Vláda zajistí, aby žádné orgány v její působnosti neprováděly konverze přílivu prostředků z EU na trhu, ani žádné zajišťovací či spekulativní operace s dopadem na devizový trh.

4. Vláda i ČNB budou společně působit na další instituce veřejného sektoru tak, aby ani ony nežádoucím způsobem neovlivňovaly kurzový vývoj.

5. Řízení alokace programů v kompetenci jednotlivých řídících orgánů bude nadále probíhat v souladu s Metodikou finančních toků a kontroly programů spolufinancovaných ze strukturálních fondů, Fondu soudržnosti a Evropského rybářského fondu na programové období 2007-2013, která zajišťuje adekvátní reakci těchto orgánů na kurzový vývoj (Řídící orgány musí při výběru projektů zohlednit zůstatek alokace na daný program tak, aby v závěru programového období došlo maximálně k 5% přezávazkování alokace roku 2013.).

6. ČNB bude s Národním fondem MF ČR (a případně dalšími vládními institucemi) dále jednat o podmínkách svých služeb při vedení účtů v ČNB a měnových konverzích tak, aby mu maximálně vyšla vstříc z hlediska jeho potřeb při realizaci přílivu prostředků z EU. Základním předpokladem je to, že změna těchto podmínek nebude pro ČNB jednostranně nevýhodná a nebude na ČNB přenášet výrazná dodatečná rizika nad rámec rizik podstupovaných ČNB již v současnosti při měnových konverzích na vrub devizových rezerv.

Privatizační příjmy

7. Nebude docházet k žádným konverzím privatizačních příjmů vlády na devizovém trhu. Tuto skutečnost budou vláda i ČNB vhodnou formou komunikovat tak, aby byla dopředu známa účastníkům devizového trhu i širší veřejnosti.

8. K privatizacím bude docházet zejména v eurech a příjmy z nich vláda ČR ponechá bez jejich konverze do korun. Tyto příjmy budou uloženy buď na devizovém účtu u ČNB, nebo spravovány v cizích měnách jako rezerva pro důchodovou reformu. Devizový účet u ČNB bude úročen sazbou odvozenou od tržních výnosů 3M EURIBOR -1/8. Ministerstvo financí může využít prostředky devizového účtu v rámci běžného platebního cizoměnového styku při plnění svých závazků vůči zahraničí.

9. V případě krátkodobé potřeby korunové likvidity bude tato u privatizačních příjmů zajištěna prostřednictvím devizových swapů. Devizový swap může být prodlužován (rolován) po libovolnou dobu, ideálně do přijetí eura v ČR.

Emise vládních dluhopisů v cizí měně

10. Pokud bude MF ČR v následujících letech emitovat dluhopisy denominované v cizí měně, budou tyto zajištěny proti kurzovému riziku tak, aby neměly dopady do kurzového vývoje.


Váš názor
  •  
    09.04.2008 16:34

    Dobré ráno pánové, jakpak jsme se vyspinkali
    OH
  •  
    09.04.2008 15:02

    Nerad bych se mýlil, ale vidím to jako další hřebíček do rakve česko burzy.
    Homo
Aktuální komentáře
16.09.2025
17:14Ředění v eurozóně a francouzské dluhy
15:28Čipová omezení Čínu nebrzdí. UBS sází na dva lídry v monetizaci AI
14:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:54EU neschopností rázně jednat ohrožuje vlastní suverenitu, varuje Draghi
13:44Zlato se před rozhodnutím Fedu znovu dostalo na nový rekord
12:04Fidelity: Americké small caps jsou nejlevnější za 35 let. Cyklus se může obrátit v jejich prospěch
11:46ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v září nečekaně vzrostla
11:28Jan Bureš: V průmyslu ceny dál padají, v zemědělství rostou
11:11Zatímco Amerika jede, evropským akciím se dnes opět nedaří  
10:39Ceny v průmyslu v srpnu meziročně opět klesly
10:32Trumpův návrh na pololetní výsledky rozděluje Wall Street. U SEC má podporu
9:00Rozbřesk: Nemovitosti dále skokově zdražují. S čím vyrukuje příští vláda?
9:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: XS2188802404_Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů – ke dni 15. 9. 2025
8:39Cooková může hlasovat o sazbách, Trump žaluje NYT. Evropské futures jsou mírně v plusu  
15.09.2025
22:02Wall Street v zeleném, investory táhne Tesla a očekávání Fedu  
17:35PODCAST Týdenní výhled: Fed znovu začne snižovat sazby a problémový Orsted upisuje nový kapitál  
17:21Americké obchodované firmy generují mimořádnou návratnost kapitálu. Jak to (ne)souvisí s jejich valuačními prémiemi?
16:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Private placement emise dluhopisů
15:34Akciová rally může po snížení sazeb Fedu ochabnout, varují stratégové Wall Street
15:06Washington a Peking se dohodly na pokračování TikToku v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m