Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Zasedání MMF a SB řešilo finanční i potravinovou krizi

ČTK: Zasedání MMF a SB řešilo finanční i potravinovou krizi

14.04.2008 8:16
Autor: ČTK

Globální finanční otřesy, které oslabují ekonomiky západního světa, a prudké zdražování potravin, doléhající nejvíce na rozvojové země, byly hlavními tématy jednání jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Finanční činitelé celého světa projednávali ve Washingtonu návrhy, jak těmto krizím čelit a jak jim do budoucna předejít.
 
Víkendové rozhovory předznamenala páteční schůzka ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny zemí G7. Činitelé G7 přiznali, že světová ekonomika čelí obtížnému období a její krátkodobé perspektivy se zhoršily. Vyjádřili také znepokojení ze silných fluktuací hlavních měn, k nimž došlo od posledního zasedání, a z jejich dopadu na světovou ekonomiku. G7 dala bankám ve svých zemích sto dní na to, aby vyčíslily potenciální ztráty ze špatných investic spojených s trhem nemovitostí, což je hlavní příčina nynější úvěrové krize.

G7 také podpořila zprávu Fóra finanční stability, v níž se navrhují reformy pro posílení stability světového finančního systému. Reformy mají za účel zbavit finanční systém "zvrácených pobídek", jež stojí v pozadí nynější globální úvěrové krize. Kapitalistický systém by se měl díky nim stát v delším horizontu bezpečnějším, řekl guvernér italské centrální banky Mario Draghi, pod jehož vedením fórum zprávu vypracovalo.

Hlavní politický poradní orgán MMF v sobotu fond vyzval, aby posílil dohled nad globální ekonomikou a zlepšil svou schopnost varovat před budoucími krizemi. Vyjádřil obavy z prohlubování úvěrové krize a znepokojení vyslovil i nad prudkým nárůstem cen potravin, který ve světě zvyšuje inflaci.

Globální finanční nestabilita se od loňského podzimu zvýšila, konstatoval řídící Mezinárodní měnový a finanční výboru. Vyspělým zemím doporučil, aby nadále bojovaly proti inflaci, avšak aby zároveň pružně odpovídaly na známky ekonomického útlumu. Co se týče rozvojových ekonomik, ty podle výboru nadále silně rostou a zatím jsou vůči krizi odolné.

Skupina rozvojových zemí G24 vyzvala vyspělé státy světa, aby zvýšily pomoc chudým státům, které se potýkají s prudkým nárůstem cen potravin a s otřesy na globálních finančních trzích. Ceny potravin ve světě za poslední rok prudce vzrostly a nejhůře to doléhá na nejchudší obyvatelstvo rozvojového světa. Kvůli nárůstu cen chybí v mezinárodních fondech pro potravinovou pomoc chudým na nákup potřebného množství potravin stovky milionů dolarů.

Tématem potravinové krize včera jarní zasedání finančních institucí také skončí. Výbor pro rozvoj, hlavní politický poradní orgán Světové banky. se má věnovat nynějšímu prudkému nárůstu cen potravin, který vede k potravinové krizi a nepokojům v chudých zemích světa. "Musíme odpovědět na okamžitou krizovou situaci," řekl prezident banky Robert Zoellick.

MMF tento týden v pololetní finanční zprávě upozornil, že globální úvěrová krize se za posledních šest měsíců zhoršila a začíná ohrožovat ekonomický růst. Finanční ztráty z hypoteční krize a problémů úvěrových trhů odhadl fond na téměř jeden bilion dolarů. V ekonomickém výhledu pak předpověděl, že v důsledku úvěrových potíží světová ekonomika letos poroste jen o 3,7 procenta proti tempu 4,2 procenta odhadovanému na počátku roku.

MMF dovádí nyní do konce reformu hlasovacích kvót jednotlivých členských zemí, aby v rozhodovacím procesu zvýšil váhu prudce rostoucích rozvojových zemí. Konečná dohoda by měla být schválena koncem měsíce. Změna hlasovacích kvót v MMF se odrazí i ve zvýšení české kvóty. Vzhledem k růstu z 0,38 na 0,427 procenta ovšem v zásadě nemá žádný praktický dopad, řekl náměstek českého ministra financí Milan Šimáček.

Fond má připraven také plán na přeměnu mechanismu svého financování, první takovou reformu za 62 let jeho existence. Změny by měly v nejbližších letech odbourat rozpočtový deficit fondu a v jejich rámci se mimo jiné počítá s prodejem více než 400 tun zlata. Fond chce více investovat do cenných papírů, protože je nyní příliš závislý na úvěrech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.