Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EU podpořila přijetí eura na Slovensku, začne platit 1. ledna 2009

ČTK: EU podpořila přijetí eura na Slovensku, začne platit 1. ledna 2009

03.06.2008 12:15
Autor: ČTK

Členské státy Evropské unie dnes jednomyslně podpořily přijetí eura na Slovensku k 1. lednu 2009. ČTK o tom informoval diplomatický zdroj. Souhlas EU sice ještě není definitivní, ale následné schvalovací procedury se po dnešku stávají prakticky formalitou.



Slovenský vstup do eurozóny nicméně ještě na konci června budou probírat hlavy států na summitu EU a definitivní souhlas vydají unijní ministři financí v červenci, kde rovněž stanoví kurz, za nějž si slovenští občané budou měnit slovenské koruny na eura. Podle diplomatických zdrojů se dá předpokládat, že tento kurz bude stejný nebo podobný jako takzvaná středová hodnota koruny, která činí 30,126 SKK/EUR.

Slovenská koruna by se měla stát historií krátce po 1. lednu 2009. Nezmizí ovšem ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura. Obchodníci by ale již měli vydávat jen euromince a eurobankovky. Dvojí ceny v obchodech však zřejmě ještě nějaký čas po přijetí eura budou k vidění, podobně jako tomu bylo v jiných zemích při přechodu na společnou měnu.

Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která přijme euro. Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika rovněž nemá stanovené datum, ale rok 2012 jako u Polska nejspíš nepřipadá v úvahu. Nic na tom nemění ani to, že o něm nedávno hovořil sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek.

Vstup Česka do eurozóny by v roce 2012 nejspíš nebyl možný z technických důvodů. Aby totiž Češi mohli do eurozóny vstupovat za čtyři roky, museli by příští rok vstoupit do takzvaného mechanismu ERM II. To ovšem vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle dostupných informací neplánuje. Volby se navíc konají až v roce 2010 a pokud by o vstupu do ERM II rozhodla až nová vláda, rok 2012 by už nebyl reálný. Nejen v Bruselu se tak častěji hovoří o letech 2013 až 2015.

Slovenský vstup do eurozóny nicméně ještě na konci června budou probírat hlavy států na summitu EU a definitivní souhlas vydají unijní ministři financí v červenci, kde rovněž stanoví kurz, za nějž si slovenští občané budou měnit slovenské koruny na eura. Podle diplomatických zdrojů se dá předpokládat, že tento kurz bude stejný nebo podobný jako takzvaná středová hodnota koruny, která činí 30,126 SKK/EUR. Slovenská by se měla stát historií krátce po 1. lednu 2009. Nezmizí ovšem ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura. Obchodníci by ale již měli vydávat jen euromince a eurobankovky. Dvojí ceny v obchodech však zřejmě ještě nějaký čas po přijetí eura budou k vidění, podobně jako tomu bylo v jiných zemích při přechodu na společnou měnu. Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která přijme . Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika rovněž nemá stanovené datum, ale rok 2012 jako u Polska nejspíš nepřipadá v úvahu. Nic na tom nemění ani to, že o něm nedávno hovořil sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek. Vstup Česka do eurozóny by v roce 2012 nejspíš nebyl možný z technických důvodů. Aby totiž Češi mohli do eurozóny vstupovat za čtyři roky, museli by příští rok vstoupit do takzvaného mechanismu ERM II. To ovšem vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle dostupných informací neplánuje. Volby se navíc konají až v roce 2010 a pokud by o vstupu do ERM II rozhodla až nová vláda, rok 2012 by už nebyl reálný. Nejen v Bruselu se tak častěji hovoří o letech 2013 až 2015.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y