Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeští exportéři: Vývoj kurzu koruny nás ruinuje

Čeští exportéři: Vývoj kurzu koruny nás ruinuje

23.06.2008 17:27
Autor: 

Podle Asociace exportérů se firmám za rok 2007 snížil příjem až o 16 procent, důvodem je nezdravé posilování koruny. Agentuře Mediafax to v pondělí sdělil Jiří F. Grund, předseda asociace.

Asociace exportérů označila současné postavení koruny, která za rok posílila o 15 procent, jako výsledek spekulací na devizovém trhu, nikoli výsledek přirozené ekonomiky České republiky. "Situace je vážná, pokud bude nadále pokračovat, sníží se konkurenceschopnost tuzemských exportérů," řekl Grund. "Tato situace se nedotkne jen jich, ale postihne všechny české výrobce. Jedním z dopadů posilování koruny je totiž neoprávněné zlevňování dováženého zboží," vysvětlil Grund. V telefonickém rozhovoru také sdělil, že díky silné koruně ztrácejí na hodnotě dotace z evropského fondu. "Za poslední rok se tak z evropského fondu zbytečně rozplynulo až 100 miliard korun," řekl.

Zástupci asociace se proto chtějí ještě tento týden sejít s premiérem Mirkem Topolánkem a guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. "Rádi bychom úspěšně projednali snížení úrokové sazby o minimálně čtvrt bodu a tím naznačit, že současná inflace je především jednostranným důsledkem vládních reforem," sdělil Grund. Zástupci asociace také hodlají jednat s Ministerstvem průmyslu a obchodu o stabilizaci cen elektrické energie a s Ministerstvem financí o otázce snížení spotřební daně z cen pohonných hmot. "První jednání začne tento pátek," informoval Grund.

V posledních týdnech se do Asociace exportérů neustále hlásí noví členové. V pondělí se o rozšíření řad členů zmínil například Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací. "Jsme otevřeni komukoliv, čím více nás bude, tím větší budeme mít slovo. V posledních dnech se o členství ucházeli také sklářští výrobci či zástupci strojírenského sektoru," uzavřel Grund.

Asociace exportérů je dobrovolné sdružení, které zastupuje své členy při prosazování společných zájmů. Zejména pak při prosazování průhledného, nediskriminujícího a svobodného podnikatelské prostředí. Jejím cílem je zachování a zvyšování konkurenceschopnosti tuzemských firem a společností, zejména firem a společností exportních. Asociace byla založena v roce 2002 v reakci na tehdejší rychlé posilování koruny. V současné době má 57 členů.

Mediafax


Váš názor
  • Pláče na špatném hrobě
    24.06.2008 13:38

    pan Grund by měl spíš jít k Romanovi z Čezu, exportéři pláčou, že koruna posiluje a oni inkasují méně než dříve. Argumentace podivná v době kdy mají exportéři rekordní zisky a opět lepší než minuloroční výsledky!!Na druhou stranu jim zlevňují vstupy z dovozu a nebýt kursu tak je tady už cena nafty či jiných věcí ale zcela jinde.... Pláče na špatném hrobě, pokud Roman a Čez zajišťuje export v takovýhle kursech a stále v pohodě exportuje a všechny montovny exportují jak Foxcon a Škoda v rekordních ziscích, tak asi stále export neskomírá a spíš se hladina dostává kam má......Žádný strom ale neroste do nebe a až se jim opravdu přestane dařit či přesunou výrobu montovny jinam, kurs si zase najde cestu zpět. Pokud je voda mokrá a studená, tak ji asi vláda nebude ohřívat, to by zase bylo na úkor někoho dalšího a toho už Grund raději nejmenuje..... vždy daňového poplatníka a spotřebitele! Jen se Grunde tuž, s asijskou konkurencí v zádech se to to bude hodit!
    Tom
  • Levné zboží z dovozu?
    23.06.2008 18:48

    Ať mi páni exportéři prominou, ale nevšim jsem si, že by byl import kdovíjak levnější oproti minulosti.
    Dave Bernanke
    • Re: Levné zboží z dovozu?
      24.06.2008 5:56

      Když má někdo dlouhodobě nasmlouvaný nákup třeba za 100EUR/ks a koruna posílí za rok o 15% tak asi poklesne i cena dovozu a dovozci toho dovezou více za stejně peněz.
      Honza
Aktuální komentáře
06.09.2025
8:23Víkendář: Investory příliš ovlivňuje jejich paměť
05.09.2025
22:06Wall Street: Boj mezi strachem z recese a nadějí na nižší sazby  
17:01Více než 10 let po krizi v eurozóně: Kdo je dluhový „premiant“ a kdo zaostává?
15:39Tvorba nových pracovních míst v USA se zastavuje, rostou spekulace na razantní Fed  
15:19Broadcom posiluje díky novému AI zákazníkovi a výrazně lepšímu výhledu tržeb  
13:56Jeden bilion dolarů. Tesla nabízí Muskovi bezprecedentní odměnu
12:57Perly týdne: Bitcoinové zklidnění, nezastavitelná NVIDIA
11:18Broadcom spolupracuje s OpenAI na výrobě AI čipu, akcie po výsledcích vystřelily o 9 %
11:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:53Slabý trh práce - je to dobře, nebo špatně? Trhům se před důležitými daty daří  
10:06Jan Bureš: Maloobchod zvolňuje tempo, spotřeba však dál poroste
9:03ČEZ koupil firmu Gas Distribution, která rozvádí plyn na jihu Čech a na Vysočině
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ kupuje společnost Gas Distribution provozující plynovou distribuční soustavu na jihu Čech a v části Kraje Vysočina
8:54Trump snížil cla na japonské automobily, ČEZ kupuje distribuční síť od E.ON. AKcie zahájí pozitivně  
8:40Rozbřesk: Inflace v srpnu lehce zvolnila na 2,5 %, ČNB však sazby měnit nebude
6:54Míří USA ke státnímu kapitalismu prorostlému korupcí?
04.09.2025
22:03Čtvrteční obchodování na Wall Street v zeleném tónu, nicméně s mírou opatrnosti  
17:31Relativita investičních bezpečných přístavů a dluhová dynamika Evropy
15:40Z léku na obezitu naděje pro mozek. Novo Nordisk testuje pilulku typu Ozempic proti Alzheimerovi  
15:13Příjmy rozpočtu přesáhnou plán, u výdajů se ale naplňují rizika, varuje Národní rozpočtová rada

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data