Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Koruna možná k tlumení vysoké inflace nebude stačit, je potřeba zvýšit sazby

Hampl (ČNB): Koruna možná k tlumení vysoké inflace nebude stačit, je potřeba zvýšit sazby

08.07.2008 8:27
Autor: 

Silná koruna nebude pravděpodobně k tlumení vysoké inflace stačit, a je proto potřeba zvýšit úrokové sazby, uvedl pro Hospodářské noviny viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, který jako jediný člen bankovní rady hlasoval pro růst sazeb již na posledním měnovém zasedání na konci června.

Hampl v rozhovoru uvedl, že hlasoval pro růst sazeb z obav před možným rozkmitáním inflačních očekávání, která jsou podle něj v Česku dlouhodobě dobře ukotvena na nízké úrovni.

"Všichni chceme logicky dosednout komfortně na začátku přistávací dráhy. Já si subjektivně myslím, že k tomu je potřeba ještě trochu snížit rychlost, abychom riskantně nedosedali až ve druhé půli přistávací dráhy a neměli málo času na dobrzdění. Ostatní kolegové z bankovní rady by vám asi naopak řekli, že brzdit teď může znamenat riziko, že dosedneme příliš brzy," cituje Hampla deník HN.

Viceguvernér ČNB zároveň nevylučuje, že by rostoucí sazby přispěly k dalšímu posílení měny. Domnívá se ale, že pokud je aktuální zájem o korunu dán jen tím, že se světový "přebytek likvidity" přesunul od jedné skupiny aktiv - hypoték, ke komoditám, potravinám či právě bezpečným měnám, pak může být vliv úrokového diferenciálu slabší než za normálních okolností.

(Zdroj: HN)


Váš názor
  •  
    08.07.2008 10:40

    Podle mě to ČNB dělá správně. Dnešní krize je zaviněná nekvalitním dolarem. Kvalitní měna je pilířem ekonomiky. Snižování sazeb by urychlilo znehodnocování Kč v zájmu toho, abychom mohli vyvážet i nadále pod cenou. Ani v dnešním kursu si toho moc důležitého pro život (potraviny, paliva, nájemné) nekoupíte v cizině nic levněji. Proto je tady další prostor k posilování. Že třeba auta a elektronika je v Německu už teď levnější, je záležitost chamtivosti distributorů a jejich politiky. To je odnaučíme tím, že si holt ty věci přivezeme z Němec.
    HonzaH
  • :-)
    08.07.2008 9:29

    No myslím, že je to zbytečný. Je před námi největší celosvětová hospodářská krize, která potrvá minimálně 5 let. Sazby bych nechal, tak jak jsou. Ve druhý půlce roku a v příštím roce se přestanou prodávat auta a naše ekonomika půjde hezky do kytiček.
    tk69
    • Re: :-)
      08.07.2008 9:45

      Videl bych to podobne. Ta starost o inflaci je dojemna, ale to asi nebude nas hlavni problem v budoucnu. Zvysovani sazeb mi prijde dost zbytecne a doufam, ze krome pana Hampla to chape i zbytek clenu bankovni rady. Aktualni cisla vicemene potvrzuji, ze inflace i bez nejakych zasadnich vnejsich zasahu postupne sama klesne ze soucasnych vysokych hodnot. Navic ten negativni vyhled...
      sf
      •  
        08.07.2008 10:10

        Psal jsme ti již dříve, jestliže pánové "cílují" ze zákona inflaci, ve velmi brzké době nebudou mít co cílovat...problém není inflace ale u proexportní ekonomiky samozřejmě kurz měny S globální krizí to nebude tak horké, jsou nastartovány velké spotřeby v Asii, bohužel se to bude vše odehrávat bez nás protiže budeme a již jsme drazí a to vše při nárůstu cen komodit a energií, myslím že se mám na co těšit
        vaca
        • Repo vs. CZK/EUR
          08.07.2008 10:33

          Tuhle jsem nekde slysel , ze pri problemech v 70. letech byl prumerny vek makleru na NYSE neco kolem 25 let , a ze to byl take jeden z duvodu proc doslo k celosvetove korekci, prece jenom zivotni zkusenost, je k nezaplaceni ... P. Hamplovi resp. jeho nazorum bych az tedy takovou vahu neprikladal ( plne respektuji jeho akademicke vzdelani!!!).. jelikoz si myslet, ze bude brzdit drive ci pozdeji a on bude mit nohu na brzde, je bohuzel prani otcem myslenky. Kurs koruny je v tuto chvili tim hlavnim faktorem a ten se, jak se zda vubec "netvori na Prikopech". Pokud by doslo k nejake vyznamejsi korekci koruny na uroven 25-26CZK/EUR a doslo k rustu inflace, CNB zvedla sazby, pak nas neceka vubec nic dobreho....
          MilaHann
          • Re: Repo vs. CZK/EUR
            08.07.2008 11:20

            Stejně by mě zajímalo kolik procent růtu kurzu je zapříčiněno objektivní poptávkou po koruně /poptávku invetiční, zajišťovací, etc./ a co tvoří pouze burzovní spekulace. Chce se říci : když ty koruny tak chtějí, tak je prostě dotiskněte...
            vaca
Aktuální komentáře
25.06.2026
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m