Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    CEE TOP 500: Škoda Auto a ČEZ patří podle obratu k elitě střední Evropy

    CEE TOP 500: Škoda Auto a ČEZ patří podle obratu k elitě střední Evropy

    11.09.2008 13:37
    Autor: ČTK

    Praha (ČTK) - Jediní dva čeští zástupci v první desítce největších středoevropských firem jsou Škoda Auto a ČEZ. Česko si celkově v žebříčku CEE TOP 500 společnosti Deloitte pohoršilo. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Nejnovější žebříček, sestavený na základě loňského obratu, byl zveřejněn ve středu na ekonomickém fóru v polské Krynici.

    Největší firmou regionu je podle HN polský petrochemický gigant PKN Orlen, který vlastní i český Unipetrol. S velkým odstupem následuje maďarský MOL. Třetí je česká Škoda Auto, čtvrtá skupina PGE rovněž z Polska, pátou pozici zaujal ČEZ. Žebříček vypovídá o ekonomické síle zemí. "Na velikosti záleží. Velký podnik je zajímavý z globálního hlediska. A počet podniků v globální lize je i určitým měřítkem úspěchu celé ekonomiky," říká v Hospodářských novinách partner Deloitte Josef Kotrba.

    V soutěži zemí podle HN Česko oslabilo. Zatímco v loňském roce se do první dvacítky dostaly čtyři české firmy, letos jsou jen dvě. Loni figurovaly v této elitě regionálního byznysu kromě mladoboleslavské automobilky a polostátního energetického gigantu ještě plynárenský RWE Transgas a petrochemický Unipetrol. V poslední době ale čelí čeští giganti čím dál tvrdší konkurenci polských, ukrajinských, ale dokonce i balkánských firem, píší HN.

    V celkovém pořadí zemí převzala naše loňské druhé místo Ukrajina, Česká republika skončila na třetím místě. Zatímco před rokem se do pětistovky lídrů dostalo 81 tuzemských firem, letos je jich jenom 70. Celkovým vítězem letošního TOP 500 se stalo Polsko, na čtvrtém místě je Maďarsko. "Silné postavení Polska a Ukrajiny je dáno velikostí jejich domácího trhu. Většina firem ze špičky žebříčku zásobuje především své domácí trhy," vysvětlil v deníku Kotrba.

    Tržby všech pěti set středoevropských lídrů stouply za poslední rok v eurech o 15 procent. Česká republika má na souhrnném obratu podíl rovněž 15 procent. Alespoň v tomto parametru si udržela loňské stříbro, píší Hospodářské noviny.

    Žebříček CEE TOP 500 sestavuje poradenská firma Deloitte ve spolupráci s deníky HN, Rzeczpospolita a Financial Times.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y