Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský ekonom: USA čeká 10 až 15 let stagnace

Rakouský ekonom: USA čeká 10 až 15 let stagnace

16.09.2008 12:45
Autor: ČTK

Vídeň (zpravodaj ČTK) - Krátkodobě zasáhne nynější finanční šok na Wall Streetu více Asii a Evropu než samotné USA. Dlouhodobě to bude ale Amerika, kdo se dostane do vleklé stagnace, která potrvá deset až 15 let. Tuto prognózu vyslovil emeritní profesor ekonomie na vídeňské univerzitě Erich Streissler v rozhovoru pro dnešní vydání rakouského listu Der Standard.

V reakci na pád jedné z největších investičních bank světa Lehman Brothers  vyjádřil Streissler názor, že na rozdíl od recesí minulých desetiletí nejsou Spojené státy nyní věřiteli, ale převážně dlužníky. Krize postihne v první řadě věřitele, a těmi jsou dnes především Čína, Indie a evropské státy v čele s Velkou Británií. Dlouhodobě ale uvrhne do stagnace právě Spojené státy, soudí Streissler.

Podstatou nynější krize finančních trhů je podle rakouského odborníka skutečnost, že od roku 2000 se v celém světě víc spoří než investuje. Problém výrazně zostřila skutečnost, že právě nejnovější technické revoluce v oblastech počítačů, softwaru nebo internetu nebyly na investice příliš náročné.

"Máme prostě problém se zhodnocováním kapitálu, jak by řekl Karel Marx," konstatuje Streissler. "Americké banky přebíraly dvě třetiny až tři čtvrtiny světových finančních přebytků ve formě úspor. A co se všemi těmi úsporami dělají? Spekulují na finančních trzích. To ovšem znamená hledání zisků na úkor jiných, protože se reálně nic nevyrábí."

"Skutečným hospodářským divem současného světa je fakt, že komunistická Čína drží Spojené státy nad vodou. Číňané mají v Americe tolik peněz, že nynější turbulence pro ně znamenají roční ztráty v řádu 1,5 bilionu dolarů. Je záhadou, proč tyto země v USA nadále investují a akceptují obrovské ztráty. Proč například Indie strká stovky miliard do Spojených států, místo aby za ně stavěla doma třeba silnice," říká dále Streissler.

Pokud jde o Evropu, také zde budou mít podle rakouského ekonoma největší potíže ti, kdo v USA nejvíc investovali. "Na prvním místě Velká Británie a také Irsko. Rovněž Německo v Americe silně investovalo. Španělsko zase dělalo totéž, co Spojené státy: stavělo spousty domů, které nemůže prodat. Rakousko naštěstí investovalo převážně ve východní Evropě, takže se ho nynější krize tolik netýká. Otázkou však je, jestli může být Rumunsko nebo Ukrajina našimi Spojenými státy," uvádí Streissler.

Deník Die Presse v této souvislosti píše, že i když jsou ztráty pro Rakousko v tuto chvíli relativně malé, experti je už teď odhadují na stovky milionů eur. Nejcitelnější by mohly být ztráty pojišťoven, pro něž byl Lehman Brothers garantem zejména v oblasti životních pojistek. Z rakouských bank pak nejvíc v USA investovala Raiffeisen Zentralbank.


Váš názor
  • pozor honzici
    16.09.2008 19:33

    vy predevsim vubec netusite, kdo je profesor Erich Streissler. Zkuste si doplnit vase katastrofalni diry ve znalostech ekonomie, pak snad nakouknete za okraj vaseho talire...
    hm
  • rakušáček
    16.09.2008 13:00

    ... zdá se jako každý druhý v EU vidí USA na kolenou? Hmm, někteří ani na stará kolena nepochopí že tam kde jsou USA dnes EU nebude nikdy. Rigidita EU (ilustrovaná 18timěsíčním odstupným vynuceným na Siemensu) nikdy EU ke Státům ani nepřiblíží. Nemalujte čerta na zeď, co je pár miliard tu a tam pro tak velkou ekonomiku? Když naše pidi může platit 8 Diagu, 20 Kapschi, 100 za IPB, 10 za Novu ..... atd. atd.
    Me2d
    • Re: rakušáček
      23.09.2008 13:12

      Rakušáčku, ale tato krize není vůbec o sociální politice (viz tvá poznámka o Siemensu), ty jsi úplně mimo mísu. Ty si vůbec nevšímáš co dělají soudruzi Bush, Paulson, Bernake, Cox jak regulují, zestátňují a posílají soutěž na trhu k čertu.
      Jarda
    • Re: rakušáček
      16.09.2008 14:44

      rakušáčku,,ty máš mindrák...asi tě vyvalili ze siemensu a bereš podporu:)
      ?
Aktuální komentáře
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs
15:38CATL jde na hongkongskou burzu. Američtí investoři si ale na akcie nesáhnou
13:56WSJ: Čínská firma Baidu se v Evropě chystá poprvé otestovat taxi bez řidiče
13:39Rogoff: Pokud nepřijde exit z chaosu, pravděpodobně nastane recese
11:26Prodej elektromobilů ve světě letos přesáhne 20 milionů, očekává organizace
11:18Průzkum: Třetina firem v ČR je ohledně vývoje v první polovině roku optimistická
10:42Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate  
10:39Zatímco akcie si vybírají oddechový čas, euro pokračuje v posilování  
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data