Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Dopady globálního zpomalení budou možná silnější, koruna může opět posílit

Hampl (ČNB): Dopady globálního zpomalení budou možná silnější, koruna může opět posílit

16.09.2008 13:23
Autor: 

Dopady globálního zpomalení na Česko mohou být intenzivnější, než se zdálo, nicméně situace snad nebude tak vážná jako v západní Evropě a zámoří, uvedl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl ve včerejším rozhovoru pro Reuters. "Prognózy růstu evropské ekonomiky se přehodnocují permanentě jedním směrem - tím špatným - a to je pro českou ekonomiku důležitá špatná zpráva," uvedl Hampl. Zprostředkované dopady zpomalení světových ekonomik mohou podle Hampla do Česka přijít a mohou být „výrazně intenzivnější“, než se zdálo.

Na druhou stranu viceguvernér ČNB v rozhovoru řekl, že česká ekonomika sice zpomaluje, ale není ještě ve smyku, jako například eurozóna a USA, které podle tržních průzkumů čelí riziku recese. "V kontextu vývoje jak ve Spojených státech, tak v eurozóně, je středoevropský konvergující svět - a v něm česká ekonomika - stále v pozici relativně řiditelné ekonomiky. Ale je naprosto zřejmé, že abychom projeli to kluzké místo vozovky, tedy léta 2008 a 2009, bez zpomalení to nepůjde, " cituje Reuters slova Hampla.

Dalším tématem včerejšího odpoledního rozhovoru bylo také nastavení měnové politiky za současných podmínek. Silný kurz koruny a výhled zpomalující reálné ekonomiky by mohly zpřísnit měnové podmínky, uvedl Hampl. Hampl však Reuters také řekl, že zatím nemá silné stanovisko s nímž by ve čtvrtek 25. září šel na jednání bankovní rady ČNB, protože období nejistoty ohledně budoucího vývoje se protahuje. "Připadá mi, že nad základním scénářem vývoje naší ekonomiky je pořád mnoho nejistot, výjimečně mnoho nejistot oproti tomu, na co je tato i evropská ekonomika zvyklá," řekl viceguvernér ČNB.

Klíčová dvoutýdenní repo sazba se v současnosti nachází na úrovni 3,50 procenta poté, co ji bankovní rada na začátku srpna snížila o 25 bazických bodů kvůli obavám ze silné koruny a zpomalující ekonomiky. Hampl na posledním zasedání přítomen nebyl, ale na čtyřech předcházejících vždy hlasoval pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů kvůli obavám z rozvolnění inflačních očekávání v ekonomice. Současný nevyhraněný postoj k nastavení úrokových sazeb pro Reuters vysvětlil: "Od červnového měnového zasedání do dalšího (v srpnu) zpřísnění měnových podmínek z titulu apreciace kursu udělalo práci za několik zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů." Hampl dále dodal, že by v případě své účasti na posledním jednání bankovní rady pro zvýšení sazeb nehlasoval.

Současná nejistota ohledně ekonomického vývoje ve vyspělých státech se podle Hampla může projevit opětovným posilováním české měny považované investory za bezpečný přístav. "Pokud by platilo, že se špatné zprávy z vyspělého světa budou množit a že makroekonomické prostředí nebude generovat poptávku k návratu investorů na vyspělé trhy, tak není vyloučeno, že ten příběh první poloviny roku (posilování koruny) se nemůže v nějaké míře opakovat," řekl viceguvernér ČNB.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
  •  
    16.09.2008 17:15

    pane hample vy jste jediny kdo chce neustale zvysovat sazby.tomu moc nerozumim,tak se podivejte kam by to vedlo.jsme ekonomika ktera zije z vyvozu a koruna opet posiluje.na prelomu roku uvidime jak to vsechno bude s tim vasim projetim te kluzke vozovky.sazby by se mely znovu snizit tento stav je pro exportery porad neunosny.
    pino
  • ?
    16.09.2008 14:18

    Muze to prosim nekdo prelozit? "Od červnového měnového zasedání do dalšího (v srpnu) zpřísnění měnových podmínek z titulu apreciace kursu udělalo práci za několik zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů."
    Tuvok
  • pane
    16.09.2008 13:56

    Hample, data jsou zpožděna, takže dnes již můžeme velmi směle směřovat stejným směrem jako ostatní ekonomiky. Za srpen s největší pravděpodobností budou velmi špatná čísla (-3 pracovní dny) za září to samé (-2 pracovní dny), ale to by jste vy v ČNB měli vědět. Na konci letošního roku můžem klidně v recesi být. Mnohem horší bude ale rok 2009.
    tk69
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů