Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,3 %

USA: Ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,3 %

30.10.2008 15:24
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Ekonomika Spojených států se ve třetím čtvrtletí snížila o 0,3 procenta, protože spotřebitelé omezili nákupy a podniky investice. Zaznamenala tak nejprudší pokles za sedm let. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.
 
Pokles hrubého domácího produktu byl nicméně o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti podle agentury Reuters počítali s propadem o 0,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí americká ekonomika stoupla o 2,8 procenta.

"Je zřejmé, že ekonomika USA směřuje do recese. Ve třetím čtvrtletí byl pokles HDP poměrně mírný, poslední kvartál patrně přinese podstatně horší výsledky," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Recese v USA tak podle něj postihne řadu evropských firem a s nimi i české subdodavatele.

Nyní už podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného jde pouze o to, zda bude pokles mělký a krátký, či zda se bude jednat o dlouhodobější krizi. "Podle mého názoru je prozatím pravděpodobnější první varianta. Očekáváme, že ve druhém pololetí může dojít k nastartování ekonomického růstu," uvedl.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě Spojených států podílí zhruba dvěma třetinami, se ve třetím čtvrtletí snížily o 3,1 procenta. To představuje jejich první čtvrtletní pokles od roku 1991.

Spotřebitelé jsou nyní pod tlakem kvůli pokračujícímu úbytku počtu pracovních míst a poklesu příjmů z akcií a dalších investic. Jejich výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily a nábytek, se ve čtvrtletí propadly o 14,1 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
13:05Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data