Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    MF: Státní rozpočet skončil ke konci října s přebytkem 10,9 mld. Kč

    MF: Státní rozpočet skončil ke konci října s přebytkem 10,9 mld. Kč

    03.11.2008 14:53
    Autor: ČTK

    Praha (ČTK) - Státní rozpočet skončil ke konci října v přebytku 10,9 miliardy korun. Loni za stejné období rozpočet vykázal přebytek 27,2 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.

    S koncem roku se hospodaření státu tradičně kvůli vyšším výdajům zhoršuje. V létě MF zvýšilo plánovaný schodek pro letošní rok na 71,3 miliardy korun a ke konci září pak zvýšilo plán letošních příjmů a výdajů. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska by měl ale rozpočet skončit letos s přibližně o 20 miliard korun nižším deficitem, než je plánováno.

    Pro příští rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet v prvním čtení schválila již Poslanecká sněmovna. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky. Ministr financí nevylučuje kvůli nižšímu růstu ekonomiky ještě další škrty ve výdajích jednotlivých ministerstev.

    Horší říjnový výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily letošní převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 24,1 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty.

    Celkové příjmy státu stouply meziročně od ledna do října o více než 45 miliard korun na 880,5 miliardy korun. Za celý rok MF počítá s příjmy 1050,3 miliardy korun. "Meziroční růst ovlivnily především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení," uvedl úřad.

    Příjmy z daní a poplatků stouply o 20,6 miliardy na 455,2 miliardy korun. Meziroční růst byl ovlivněn hlavně výběrem podnikových daní a daně z přidané hodnoty.

    Na daních z příjmu právnických osob stát získal ke konci října 104,1 miliardy korun, meziročně o 13,6 procenta více. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral 156,1 miliardy korun, tedy o 12,3 miliardy více v meziročním srovnání.

    Naopak o 5,8 procenta méně stát získal na daních z příjmu fyzických osob, celkem 76,5 miliardy korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

    Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 318,6 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 262,4 miliardy korun. Stát na penze poskytl 260,1 miliardy korun, důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok u něj stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.

    Celkové výdaje státu stouply meziročně o necelých osm procent na 869,5 miliard korun. Na sociální dávky včetně důchodů mířilo 334,1 miliard korun. Celkové výdaje by za celý rok měly činit 1121,6 miliardy korun.

    Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních deset měsíců přes 38 miliard korun, meziročně o 8,3 miliardy více.

    Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 24,5 miliardy . Naopak z fondů EU přiteklo 28 miliard korun.

    Loni skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, což bylo o 24,9 miliardy méně než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily 1,1 bilionu korun.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university