Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezidentské volby v USA vyhrál demokrat Obama

Prezidentské volby v USA vyhrál demokrat Obama

05.11.2008 8:24
Autor: 

Demokrat Barack Obama byl podle odhadů televize CNN zvolen novým americkým prezidentem. Sedmačtyřicetiletý Afroameričan Obama nastupoval do voleb jako favorit, porazil republikánského kandidáta Johna McCaina. Ten svou porážku uznal a svému vítěznému soupeři poblahopřál.

"Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně," prohlásil McCain před svými přívrženci a poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme."

Senátor Obama zahájil vítězné tažení do Bílého domu již po půlnoci SEČ, kdy se dostal do vedení v méně důležitých státech USA. To, že se stane prvním černošským prezidentem, začalo být stále jasnější, když CNN postupně oznamovala jeho předpokládané vítězství ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, Virginii, Ohiu a na Floridě.

"Přál bych si, aby výsledek byl jiný," ujistil McCain svoje příznivce shromáždění ve Phoenixu, hlavním městě Arizony, kterou více než 20 let zastupuje v Senátu.

"Nevím, co jsme mohli udělat více, abychom vyhráli tyto volby," uvedl pravděpodobně poražený prezidentský kandidát. "Přenechám jiným, aby to posoudili," dodal a poděkoval i své kandidátce na viceprezidentku Sarah Palinové.

Obamovi poblahopřál i končící prezident George Bush: "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl Bush Obamovi podle své mluvčí Dany Perinové.

V případě vítězství by se dvaasedmdesátiletý McCain býval stal nejstarším prezidentem zahajujícím své první funkční období.

Spolu s Obamou se dostane do Bílého domu i Joe Biden, který bude zastávat viceprezidentský post.

Demokraté navíc získají po včerejších volbách v Kongresu výraznou většinu. Posílí své šance prosadit návrhy zákonů, které jim v minulém období George Bush vetoval a naopak zrušil zákony iniciované jeho vládami. Tím spíš, že tentokrát budou mít svého člověka v Bílém domě. Barack Obama většině jejich návrhů požehná.

Američané v těchto volbách volili všechny poslance a třetinu senátorů. Dosud měli demokraté ve Sněmovně reprezentantů v poměru k republikánům většinu 235 ku 199, v Senátu 51 ku 49. Teď lze očekávat, že si ve Sněmovně polepší nejméně na 255 křesel a v Senátu na 56 až 59 křesel.

Naposledy získali demokraté většinu v obou komorách Kongresu a současně Bílý dům v roce 1994. Tehdy prezidentské volby vyhrál Bill Clinton.

Agentura Reuters předpokládá, že demokraté se v novém Kongresu budou snažit prosadit legislativu, která posílí kontrolu státu nad finančními trhy a podpoří rozpočet, jenž napumpuje do otřesené ekonomiky dalších 150 miliard dolarů. Budou patrně znovu usilovat o přijetí zákona, který stanoví časový plán stažení amerických vojáků z Iráku a podpoří normy, jež zruší daňové výhody bohatých Američanů a naopak sníží daně chudým.

Zdroj: ČTK, Reuters, MediaFax


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2025
11:38Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,2 procenta
11:22Pozor na nákladnou akvizici a shortaře, varuje Bank of America akcionáře CoreWeave
10:14DeepSeek odkládá nový AI model kvůli problémům s čipy Huawei
8:53Britská ekonomika překvapila ve druhém kvartálu větším růstem
8:47Rozbřesk: Trumpem otupělé akciové trhy znovu na rekordech
8:35Bitcoin na novém rekordu, britská ekonomika vzrostla ve druhém kvartálu o 0,3 procenta  
6:07Bank of America dál věří zbrojařům. K růstu by jim mohly pomoci ESG fondy
13.08.2025
17:29Brazilské sny a realita globálních nerovnováh
16:32Rieder (BlackRock): Z dluhů lze vyrůst, technologie budou snižovat inflaci
15:38Ministr financí USA tlačí na Fed: Sazby by měl okamžitě snížit o 1,5 procentního bodu
15:28Cla 'nikoho nezajímají'. Trhy ovládla euforie z dat o inflaci  
15:24Na akciových trzích pokračuje růst, cena zlata obrací směrem nahoru  
14:12CoreWeave po výsledcích padá. Raketový růst tržeb zastínila hluboká ztráta
13:57Druhý kvartál: Evropské firmy rostou navzdory clům. Finanční sektor září, spotřebitelský ztrácí
13:50Další miliardář v českém fotbale? Michal Strnad krouží kolem Viktorie Plzeň
13:28Tencent sází na monetizaci AI. Tržby i zisk překonaly očekávání  
12:30Wall Street sází na razantní krok Fedu. Klíčová budou čísla za srpen
11:20Zlato za 4 000 dolarů? Osvobození od cel povede k dalšímu růstu, míní analytici
11:08Slabý růst poptávky a rekordní zásoby. Ropný trh míří v roce 2026 k rekordnímu přebytku
10:18Zlepšení marže, pokles objednávek: Vestas balancuje mezi růstem a výzvami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Adyen NV (03/25 Q1, Bef-mkt)
Applied Materials Inc (07/25 Q3, Aft-mkt)
Carlsberg AS (06/25 Q2, Bef-mkt)
Deere & Co (07/25 Q3, Bef-mkt)
RWE AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Swiss Re AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
thyssenkrupp AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y