Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Ekonomika USA vstoupila do nového roku na slabších základech

Fed: Ekonomika USA vstoupila do nového roku na slabších základech

15.01.2009 8:18
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Ekonomika Spojených států vstoupila do nového roku na slabších základech, protože američtí spotřebitelé šokovaní hospodářskou recesí pokračovali v omezování výdajů. Vyplývá to podle agentury AP z včerejší zprávy americké centrální banky (Fed) o vývoji ekonomiky s názvem Béžová kniha.

Stav americké ekonomiky se podle zprávy v uplynulých dvou měsících nadále zhoršoval a vyhlídky se zdají být rovněž nepříznivé. "Celková ekonomická aktivita nadále oslabovala téměř ve všech distriktech Fedu," píše se ve zprávě. Většina maloobchodníků podle Fedu hlásila nepříznivý vývoj vánočních tržeb a vyjadřovala opatrnost ohledně vyhlídek pro prodej v příštích měsících.

Americké ministerstvo obchodu v samostatné zprávě oznámilo, že maloobchodní tržby ve Spojených státech se v prosinci snížily o 2,7 procenta na 343,2 miliardy dolarů, protože zhoršující se ekonomické podmínky přinutily spotřebitele omezit v klíčové vánoční sezoně výdaje. Spotřebitelské výdaje zajišťují asi dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států.

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) minulý měsíc oznámil, že americká ekonomika se nachází v recesi, která trvá od konce minulého roku, tedy již celý rok. Výbor akademických ekonomů NBER je v USA arbitrem určujícím trvání recesí.


Váš názor
  • Deja Vu
    15.01.2009 9:43

    Vzpomínáte na Japonskou nemovitostní super bublinu na konci 80tých? Potom dávali jakuzníci interview Fulfordovi z Forbes Japan o tom, jak měli laskavé svolení ponechat si z každé transakce 30% zisk, avšak netuší pro koho dělali frontend. U.S. nemovitostní bublina bude léčena stejnou metodou jako během Japonské ztracené dekády 90tých: Bernanke: U.S. Financial Crisis Worse than Japan's Lost Decade, but We'll Still Copy the Japanese Playbook, Even Though It Didn't Work http://georgewashington2.blogspot.com/2009/01/bernanke-admits-that-us-financial.html
    Detective
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index