Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB dosáhla v 1H07 zisku 6 mld. Kč

ČSOB dosáhla v 1H07 zisku 6 mld. Kč

10.08.2007 11:31
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti 
Za první pololetí 2007 vykázala Skupina ČSOB čistý zisk ve výši bezmála 6 miliard
. Na srovnatelné bázi tak meziroční růst přesáhl 10 % .

• Skupina ČSOB dosáhla v 1. pololetí čistého zisku ve výši 5 968 mil. . Po očištění o jednorázový výnos z prodeje nemovitostí v roce 2006 čistý zisk vzrostl o 10,1 %.

• Meziroční nárůst aktiv pod správou činil 89,9 miliard (+14 %). Tento růst byl tažen především podílovými a penzijními fondy, které za posledních 12 měsíců shodně narostly o 30 %.

• Obchodní úvěry vzrostly meziročně o 90 miliard (+33 %), z čehož 68,1 mld. v ČR a 21,9 mld. v SR. K nárůstu úvěrů v ČR nejvíce přispěly hypotéky (+19,8 mld. Kč) a úvěry ze stavebního spoření (+14,3 mld. Kč)2 fyzickým osobám a úvěry pro malé a střední podniky (+16,7 mld. Kč); na Slovensku pak úvěry velkým podnikům (+10,2 mld. Sk) a retailové úvěry (+5,1 mld. Sk).

• Provozní výnosy dosáhly 16 059 mil. , provozní náklady pak 8 081 mil. . Poměr náklady/ výnosy za 1. pololetí se tak nadále pohybuje kolem 50 %.

• Čistý úrokový výnos vykázal meziroční nárůst o 17,6 %. Čistý příjem z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 4,0 %. Čistý příjem z obchodování, NTI, meziročně mírně poklesl o 8,9 % v důsledku změny metodologie MVA a změny ve struktuře operací.

• Soutěž Zlatá koruna 2007 potvrdila pozici ČSOB jako nejvýraznějšího inovátora na českém trhu finančních služeb. V klíčové kategorii „Novinka roku“ získala skupina ČSOB všechny tři medailové pozice: zlato pro Hypoteční banku za Hypotéku on-line, stříbro pro Poštovní spořitelnu za CashBack a bronz pro ČSOB za CashBack.

P a v e l K a v á n e k, generální ředitel ČSOB, komentoval výsledek za první pololetí slovy: "ČSOB spolehlivě poskytuje tradiční služby, ale také neustále zjednodušuje své stávající produkty a průběžně přichází s novinkami. Výsledkem je spokojenost a důvěra, kterou nám projevuje naše stabilní klientská základna. Převedeno do řeči čísel to znamená, že za první pololetí 2007 jsme meziročně dosáhli 33% nárůstu půjček, 14% nárůstu klientských aktiv ve správě a 10% nárůstu čistého zisku na srovnatelné bázi.“

ČSOB - výsledky
3 Všechny údaje za rok 2006 jsou očištěny o vliv jednorázového výnosu z prodeje budov.
4 Tj. Čistý zisk z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty. 



Celkové provozní výnosy ČSOB v 1. pololetí dosáhly 16 059 mil. , tj. o 2 % více než ve stejném období loňského roku. Po očištění výsledků o loňský výnos z prodeje nemovitostí ve výši 975 mil. se provozní výnosy meziročně zvýšily o téměř 9 % z 14 742 mil. na 16 059 mil. .

Díky růstu objemu vkladů i úvěrů vzrostl čistý úrokový výnos meziročně o 18 % na 10 134 mil. , což tvoří 63 % celkových provozních výnosů za prvních šest měsíců roku 2007. Největší růst NII zaznamenala slovenská pobočka (+58 %), následovaná segmentem malých a středních podniků v ČR (+25 %) a Poštovní spořitelnou (+19 %). Zatímco výsledky v českém segmentu malých a středních podniků byly taženy objemy úvěrů i depozit, u Poštovní spořitelny NII rostl především díky růstu objemu vkladů.

Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o 4 % a dospěl k částce 3 698 mil. . Nejvíce volatilní část provozního zisku, čistý výnos z obchodování (NTI), meziročně mírně poklesla o 9 %, což bylo způsobeno změnou ve struktuře operací (kompenzováno nárůstem NII) a částečně také změnou metodologie MVA.

Celkové provozní náklady v 1. pololetí dosáhly 8 081 mil. , což představuje nominální nárůst o 11 % z 7 264 mil. v prvních šesti měsících loňského roku. Po očištění loňských nákladů o náklady na prodej nemovitostí vzrostly provozní náklady meziročně o 13 % z 7 147 mil. na 8 081 mil. v důsledku expanze obchodních aktivit, investic do lidského kapitálu, nákladů spojených s přestěhováním ústředí a komunikačních nákladů tažených e-inovacemi.

Celkové obchodní úvěry Skupiny vzrostly meziročně o 33 % na 362,3 mld. .
Ve Skupině ČSOB rostly všechny druhy úvěrů vysokým tempem: v ČR například hypotéky fyzickým osobám (+44 %), úvěry ze stavebního spoření fyzickým osobám (+26 %), spotřební úvěry (+31 %), úvěry malým a středním podnikům (+47 %), úvěry velkým firmám (+12 %) a leasing (+22%). Úvěry na Slovensku vzrostly celkově o 41 %, hlavně díky růstu úvěrů fyzickým osobám o 66 % (z toho hypotéky +85 %), růstu leasingu o 25 % a korporátních úvěrů o 43 %.

Rostoucí úvěrové portfolio si udrželo vysokou kvalitu. Klasifikované úvěry (tj. více než 90 dní po splatnosti) k 30. 6. 2007 činí jen 1,71 % hrubého objemu úvěrů a podíl úvěrů v kategorii „Normal“ (IFRS klasifikace, PD 1-7) vzrostl o 1,73 pb na 94,6 % celkového uvěrového portfolia. 

Celkový objem spravovaných aktiv a vkladů vzrostl meziročně o 14 % na 715,1 mld. ke konci 1. pololetí roku 2007.

Nejrychleji rostoucími položkami byly podílové fondy a penzijní fondy (+33 % a 24 % v ČR, resp. +44 % a +127 % v SR). Mezi podílovými fondy v ČR se dařilo zejména zajištěným fondům. Aktiva pod správou v zajištěných fondech vzrostla o 77 % na 33,2 mld. , ČSOB tak potvrdila svoji pozici jedničky na trhu.

První pololetí bylo plné významných událostí:
• ČNB 8. dubna schválila odkup podílů minoritních akcionářů ČSOB, 20. dubna byl jej schválila i valná hromada ČSOB a v červnu se Skupina KBC (98 EUR, -0,49%) oficiálně stala 100% vlastníkem ČSOB.
• Agentura Moody‘s zvýšila rating finanční síly ČSOB z C- na C a národní rating ČSOB penzijních fondů Progres a Stabilita na Aa1.cz.
• V březnu ČSOB čerpala zbývajících 7 mld. podřízeného dluhu od KBC.
• Rovněž v březnu byla dokončena a připravena k nastěhování budova nového ústředí v Praze-Radlicích. Stěhování začalo 1. dubna a skončilo v červnu.

Skupina ČSOB pokračovala i ve 2. čtvrtletí roku 2007 ve svých inovačních aktivitách v podobě produktových inovací, distribučních inovací a neustálého zjednodušování procesů vedoucím k operační excelenci. Hlavními inovacemi byly: stavební spoření Liška plus+ a vzdálený přístup do katastru nemovitostí zdarma v oblasti financování bydlení, nové ekologicky zaměřené zajištěné fondy v oblasti správy aktiv nebo Image karta v oblasti přímých kanálů (více informací viz prezentace „Inovace ČSOB v letech 2004-2007 (ČR)“ na ww.csob.cz). ČSOB byla za své inovace oceněna v soutěži Zlatá koruna 2007, kde zvítězila mj. i ve dvou hlavních kategoriích – „Novinka roku“ (Hypotéka on-line) a „Cena veřejnosti“ (Max Internetbanking PS).
Více podrobností naleznete v prezentaci výsledků za 1. pololetí roku 2007 na www.csob.cz.

kontakt pro analytiky:
Ondřej Vychodil, ředitel, Vztahy k investorům
onvychodil@csob.cz; tel.: 224 114 106

kontakt pro média:
Tomáš Kopecký, Externí komunikace
tkopecky@csob.cz; tel.: 224 114 112


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data