Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Rozloha i cena bytů v ČR roste, trendem jsou nové materiály

ČSÚ: Rozloha i cena bytů v ČR roste, trendem jsou nové materiály

13.08.2007 15:27
Autor: ČTK

Praha 13. srpna (ČTK) - V České republice se staví stále větší a dražší byty. Na trhu převládá výstavba rodinných domů, stavba nájemních bytů naopak zaostává. Trendem je rostoucí technická vybavenost bytů a používání nových materiálů, jako jsou plasty, sádrokarton či keramika. Problémy ve výstavbě způsobuje nedostatek pracovníků i materiálu, vyplývá z Analýzy bytové výstavby v roce 2006 Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Průměrná pořizovací cena bytu v rodinném domě byla loni 2,85 milionu korun, což je o 3,9 procenta více než v roce 2005. V bytovém domě se loni byt pořídil za 1,66 milionu , tedy o 5,7 procenta více než předloni. Celková hodnota nově postavených bytů byla loni 62 miliard korun.

Nejdražší byty se v roce 2006 stavěly ve Vřesině na Opavsku, kde hodnota bytu dosáhla až 9,86 milionu . Drahé byty se stavěly i v pražských Průhonicích (6,59 milionu Kč) či v Podolí u Brna (5,09 milionu Kč).
Nejlevnější výstavby naopak statistici zjistili v Horních Dubenkách u Jihlavy nebo v Úpici ve východních Čechách. V obou obcích začínala pořizovací cena bytu na 0,62 milionu korun.

Nejvíce bytů se stále staví v okolí větších měst, výstavba naopak zaostává na severní Moravě a v severních Čechách. Mezi obce s největším počtem dokončených bytů patří Praha, kde se loni postavilo 5186 bytů. Se 1443 byty ji následovalo Brno, na třetím místě skončila se 700 byty Plzeň.

Roste i velikost stavebních pozemků, která loni u rodinných domů činila v průměru 1080 m2 oproti 888 m2 v roce 1997. Rodinné domy se nejčastěji staví s byty 5+1 o průměrné velikosti 98 m2. Mezi bytovými domy převládají byty o velikosti 2+1 o průměrné obytné ploše 50 m2. Z materiálů převažuje zděná výstavba, malý zájem je naopak o dřevo.

Právě materiál v současné době představuje ve výstavbě problém. "Poptávka po stavebních pracích je velká a přetrvá zřejmě i v budoucnu, nedostatek stavebního materiálu spolu s bariérou pracovních sil ale brzdí výstavbu," uvedl ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek.

Dodal, že nedostatkové jsou především pálené materiály, keramické a minerální výrobky. Problémem je podle Vláška také nedostatečná poptávka po dřevu. Z profesí podle něj chybí především stavební dělníci a instalatéři.

"Nedostatečná nabídka pracovních sil bude dál tlačit na růst mezd, čímž bude lákat i pracovníky ze zahraničí," vysvětlil analytik Patria Finance Tomáš Vlk, který očekává, že poptávka po bytech v budoucnu klesne.

"V ČR bude postupně odeznívat vliv demografie, kdy poptávku tlačí vzhůru silné ročníky kolem 1975. Poptávku po bytech by v budoucnu mohly ovlivnit také vysoké ceny bytů v některých lokalitách a dražší hypotéky," zmínil Vlk.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  
12:05Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci zhoršila, uvedl institut Ifo
12:04Waymo chce od investorů získat 15 miliard dolarů při ocenění přesahujícím 100 miliard
11:50Eurostat: Inflace v EU v listopadu zpomalila na 2,4 procenta, v Česku ještě více
10:29Čínští investoři loví „novou Nvidii“. Akcie MetaX vyskočily první den o 693 procent
9:39J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:55Rozbřesk: Povedený rok pro korunu. Udrží v příštím roce své zisky?
8:41USA blokují venezuelské tankery, Warner Bros. odmítne převzetí Paramountu a arabika i stříbro letí nahoru  
6:05Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
16.12.2025
22:01Nasdaq přerušil třídenní pokles; Tesla na nových maximech; ropa nejníže za 5 let  
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.