Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší evropské ekonomiky ztrácí dech

Největší evropské ekonomiky ztrácí dech

14.08.2007 10:51
Autor: 

 Ekonomika tří největších ekonomik v eurozóně – Německa, Francie a Itálie – v letošním druhém čtvrtletí zpomalila svůj růst a zklamala očekávání. Toto období předcházelo současné krizi na finančním trhu, vyvolanou obavami, že by se problémy v americkém sektoru rizikovějších hypoték mohly rozšířit a ohrozit ekonomický růst po celém světě.

Německá ekonomika ve 2Q vzrostla meziročně o 2,5 % a mezikvartálně o 0,3 % po růstu o 3,3 % meziročně a 0,5 % mezikvartálně v prvním čtvrtletí. Vývoz sice zůstal silný, klesly však investice do stavebnictví. Ekonomové čekali, že výkon německého hospodářství mezikvartálně stoupne o 0,4 % a meziročně růst zpomalí jen na 2,7 %.

Francouzská ekonomika rostla mezikvartálně o 0,3 % a stejně jako ta německá nesplnila očekávání trhu ve výši 0,5 % (stejně jako HDP země galského kohouta rostlo v 1Q). Zpomalilo zejména tempo růstu investic do podnikání a HDP omezoval také schodek obchodní bilance.

Zatímco francouzská čísla podle analytiků zklamala, stal se německý růst pouze dočasnou obětí zpomalení ve stavebnictví po rychlé expanzi v předchozím čtvrtletí a měl by se opět vzchopit. „Kolem a kolem máme dost náznaků, že začátek druhého pololetí bude podstatně lepší. Mírné zpomalení růstu je pouze dočasné a expanze ve druhé polovině roku opět posílí,“ uvedla Ulrike Kastenová ze Sal. Oppenheim.

Minulý pátek zveřejnila růst své ekonomiky Itálie. Také italský HDP zklamal očekávání, když stoupl mezikvartálně jen o 0,1 %. Italské údaje bývají někdy náchylnější k chybám, přesto však tato zpráva vyvolala obezřetnost před dnešními daty z eurozóny.

Rychlý odhad růstu HDP v eurozóně bude zveřejněn v 11:00. Prognózy očekávají zpomalení mezikvartálního růstu na 0,6 % z 0,7 % v 1Q.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.09.2025
9:11Víkendář: Jsou valuace velkých technologických společností iracionální?
12.09.2025
22:00Americké akcie proráží na nová maxima  
17:28Je nízká budoucí návratnost amerického trhu daná věc?
17:05Spojené státy vyzvaly G7 a EU k uvalení cel na Čínu a Indii za nákupy ruské ropy
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět klesla
16:02PODCAST Trhy & Bohatství: Ceny nemovitostí rostou, přesto jsou prodeje rekordní. Proč?
14:45Potenciální fúze Paramountu a Warner Bros. může narazit u regulátorů. Hrozbou je i Trump
13:42Perly týdne: Fed doposud nikdy nesnížil sazby, když byly finanční podmínky uvolněné
12:15Národní ikony v krizi: Problémy Novo Nordisku a Orstedu rezonují v dánské ekonomice
11:40Silný vývoz nestačil, běžný účet ČR ve druhém kvartálu skončil hluboko v záporu
11:12Zlato září jako nikdy předtím, stříbro nejvýše od roku 2011
10:54Růstová nálada akciích si na konci týdne vybírá přestávku  
10:01Chystá se spojení velkých hollywoodských studií? Paramount Skydance se zajímá o Warner Bros. Discovery
9:51Microsoft a OpenAI podepsaly nezávaznou dohodu o nové fázi spolupráce
8:52Zlato na rekordu, OpenAI mění strukturu a NATO reaguje na ruské drony. Futures jsou v zeleném  
8:49Rozbřesk: Koruna zpět pod 24,40 EUR/CZK, dolar vyděsila špatná data z amerického trhu práce
6:34Jan Bureš na téma Trumpova cla: Proč jsou zatím dopady na Česko mírnější?  
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data