Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prázdninová korekce – černý čtvrtek na pražské burze

    Prázdninová korekce – černý čtvrtek na pražské burze

    17.08.2007 15:25

    Ve čtvrtek 16. srpna zažila nejen pražská burza citelný propad (čtvrtý největší pokles od roku 2000). Při pohledu na monitor byste, kromě několika nelikvidních titulů, nenašli akcie, které by se obchodovaly v zeleném pásmu. Hlavní index pražské burzy PX spolu celým SPADem spadl na několikaměsíční minima. V porovnání s polským a maďarským kolegou ztratil PX včera nejvíce 5,5 procenta, když polský WIG 20 poklesl o 5,4 procenta a maďarský BUX o 4,2 procenta. Index PX se tak dostal nejníže za posledních pět měsíců a podstatně tak smazal svůj zisk od začátku roku (PX 4 procenta, WIG 20 1,4 procenta, Bux 4,2 procenta). 

    Na začátku prázdnin tak všichni nabrali směr jih. Někdo jel zvolna, někdo zařadil vyšší rychlostní stupeň, ale všichni se rozjeli na jih. Od začátku prázdnin všechny pražské blue chips oslabily. Hlavním důvodem byly globální výprodeje a převládající negativní nálada spojená s problémy na americkém hypotečním trhu. Pozitivních impulsů jsme se také nedočkali ani během probíhající sezóny oznamovaní kvartálních výsledků, kdy žádný z titulů výrazně příjemně nepřekvapil.

    Letošní prázdninová korekce nicméně zatím nedosahuje rozměrů, jaké pražská burza zaznamenala při posledním velkém propadu v květnu a červnu 2006, kdy odepsala asi 24 procent. Český trh se pak zpět na své původní hodnoty dostal asi po 4 měsících. 

    Dnes akcie na pražské burze prudce posilují, když americký FED překvapivě snížil diskontní sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta a snaží se uklidnit situaci.

    Výkon SPADu od začátku července:

    prazdniny


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.07.2026
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta
    14:59CSG si vzala úvěr až na 74 miliard korun na refinancování svých stávajících úvěrů
    13:50Trh čeká tři zvýšení sazeb. Podle Kubíčka je takový scénář přehnaný
    12:46Tesla sice prodala více aut, ale poprvé za dva roky spálila víc peněz, než sama vydělala  
    11:58Na akcie doléhá příliš drahá AI, rostoucí výnosy dluhopisů i výsledky  
    11:00Alphabet poprvé od svého IPO vykazuje záporný cash flow. Akcie i přes famózní výsledky klesají  
    10:38UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 13 procent
    9:21Rozbřesk: Jak Detroit prohrál s Japonskem a proč by Evropa měla zbystřit
    8:36Výsledky dodaly Alphabet a Tesla, Evropa zahájí spíše negativně  
    8:26Prodej aut v EU v červnu stoupl o 13,6 procenta, dál posílili čínští výrobci
    8:19Muskova automobilka Tesla zvýšila tržby o čtvrtinu, ale zisk jí klesl
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Acerinox SA (06/26 Q2)
    SLB Ltd (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Verizon Communications Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Volkswagen AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    13:00American Express Co (06/26 Q2)