Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed a co dál?

Fed a co dál?

19.09.2007 15:10
Autor: David Marek

Uvádět informaci o razantním kroku americké centrální banky by bylo nošením dříví do lesa. Finanční trhy jej po zásluze ocenily. Akciové trhy v zámoří si připsaly 2,5-3,0 procent, v Evropě tento impuls ještě doznívá. Nižší sazby se také staly katalyzátorem růstu cen komodit. Ropa zdolala další rekord, když její cena vystoupila na 82,16 USD/barel (WTI). Dolar propadl na nové historické minimum 1,3988 USD/EUR. Vůči koši šesti klíčových měn klesla americká měna na nejnižší úroveň od září 1992. Pro finanční trhy bylo snížení sazeb Fedu podmínkou nutnou. Automaticky se vkrádá otázka, zda podmínkou dostatečnou.

Z ekonomického pohledu důležitou indikací budou data z trhu práce, stavebního sektoru a cenové indexy. Podle dnes veřejných čísel spotřebitelská inflace v srpnu klesla na 2,0 procenta z červencových 2,4 procenta. Jádrová inflace se snížila na 2,1 procenta. Obojí je o desetinu procentního bodu méně, než bylo předpovídáno. Podobně index produkčních cen zveřejněný včera naznačil další prostor pro snižování sazeb Fedu. Za očekáváním zaostala data o nové výstavbě a zítra bude jedním z klíčových momentů zveřejnění dat o žádostech o podporu v nezaměstnanosti (konsensus 320.000). Přestože si Fed včera opatrnou rétorikou nechal otevřenou cestu ke stabilním sazbám, při pokračování podobných dat by mohl sazby na konci října dále snížit.

Centrální banka nepůjčuje přímo firmám či lidem. Proto je klíčové, jakým způsobem se změna sazeb Fedu promítne do sazeb mezibankovním trhu. Zatímco Fed snížil své sazby o 50 bps. Tříměsíční dolarový Libor klesl jen o 26 bps na 5,24 procenta. Výnosy státních dluhopisů s desetiletou a delší splatností dokonce mírně stouply. Část razantního snížení sazeb byla rozmělněna v prvním článku řetězce.

K rozuzlení situace bude potřeba obnovit důvěru na trhu. Náznaky zlepšení přichází z Velké Británie, kde tříměsíční librový Libor za poslední týden klesl na 6,45 procenta z 6,9 procenta, i přes run na Northern Rock. Pomohla tomu i Bank of England poskytnutím dodatečné likvidity v objemu 4,4 miliardy liber. Další indikaci stabilizace poskytuje snížení indexu volatility VIX téměř o čtvrtinu.

Velmi důležité bude, jak se s problémy hypoték a výkyvy trhů vyrovnají velké banky aktivní nejen na mezibankovní trhu ale i v investičním bankovnictví. Lehman Brothers přinesl překvapivě dobré výsledky díky diverzifikaci svých aktivit a zajištění závazků při financování LBO transakcí. Morgan Stanley dnes naopak zklamal, když se ve 3. čtvrtletí dosáhl EPS 1,38 dolaru, zatímco trh čekal 1,68 dolaru (Bloomberg), resp. 1,54 dolaru (Reuters). Pozorně budou sledovány i zítra zveřejněné výsledky Bear Sterns (odhad EPS 3,39 dolaru) a Goldman Sachs (odhad EPS 4,48 dolaru).

Ben Bernanke se jistě ocitne v palbě kritiky, že výrazným snížením sazeb opakuje chyby Alana Greenspan. Nyní je ovšem každá rada drahá. Jak ale říká Stephen Cecchetti, bývalý šéf analytiků Fedu a jeden z respektovaných odborníků na měnovou politiku, je důležité zajistit, aby se nestalo to nejhorší.


Váš názor
  • Tipovaci soutez
    25.09.2007 19:47

    Je temer jasne, ze pri tomto prestrelenem kurzu eura bude mit evropa drive ci pozdeji svoji Argentinu. Koho tipujete?
    J.Baltazar
    • Re: Tipovaci soutez
      01.10.2007 20:32

      Z mnoha duvodu tipuji CEFA neboli zapadoafricky frank , ktery ma pevny kurz na euro a pouziva ho vice nez 100 000 mil. lidi.
      Nero
    • Re: Tipovaci soutez
      27.09.2007 10:34

      Muze to byt Madarsko.
      O.Irsecky
    • Re: Tipovaci soutez
      27.09.2007 8:32

      Jednoznačně Španělsko.
      Zdeněk
  • Nevim
    21.09.2007 17:49

    Absolutne nesmyslny krok FEDU. Odelaji si menu, narusi financni stabilitu, ulitne jim inflace. Jestli to nezastavi ,tak to dopadne blbe , to neni jako za pana G. , kdyz byl dolar nesmyslne silny a bylo treba jej oslabit.
    O.Irsecky
    • Re: Nevim
      24.09.2007 10:44

      Nemyslím si, že ten krok je nesmyslný. Naopak, akce FEDu jsou dlouhodobě velmi konzistentní. Doporučuji přečíst si "slavnou" Bernankeho řeč s titulem: "Deflation - Making Sure It Doesn't Happen Here". Poslední akce FED je v naprostém souladu s tím, co je v té řeči deklarováno. Ovšen dobré by bylo připomenout si také, co učí von Mises. Každá inflace končí deflací. A čím větší inflace, tím hlubší deflace. Až se centrálním bankám rozvinutého světa podaří rozpoutat hyperinflaci jako v Zimbabwe, skončí to horší depresí, než byla velká hospodářská krize.
      Zdeněk
      •  
        25.09.2007 8:18

        Podhodnocený dolar verzus silné euro. Pokud to bude takto dále pokračovat, může silné euro položit EU.
        Vizionář
      •  
        24.09.2007 20:38

        Majetek americke verejnosti je zhruba pul na pul v akciich a v nemovitostech. Na rozdil od Evropy, hotovost (uspory v bance), maji minimalni, vse (a mnohem vic - na margin) je investovano. Kurs dolaru tedy v US, krome turistu do EU, nikoho nezajima a Fed pochopitelne rozhoduje pro sve obcany. Podobna situace byla v r.1976. Myslim, ze pomalu nastava prilezitost dolar a US akcie nakupovat, pro dlouhodobejsi investice, kratkodobe to muze byt divocina.
        dan
        • Dolar
          25.09.2007 16:31

          Kurs dolaru zajima investory , kteri do USD investuji. Tyto investice delaji z velke casti z US ekonomiky to co je. Rozhodnout za teto situace proti nim neni nakonec dobre ani pro obcany US, ale jako vzdy na prvnim miste jsou US banky. Tento krok byl jen a jen pro ne. Souhlasim ze trh pekne prestrelil a je nejvyssi cas nakupovat dolar. Obrovskym riskem je inflace, ta muze byt zakratko velmi vysoka. Zvlaste pri metodice jakou ji americane vypocitavaji, kdy se jim jakekoli inflacni tlaky projevuji velmi zpozdene. Kupuju dolar a doufam , ze se FED uplne nezblaznil.
          Nero
      • Nevim
        24.09.2007 19:09

        Odelat vlastni menu neni krok dobrym smerem, na tom musim trvat. To ze po padu dolaru prijde velmi vysoka inflace ,je temer jiste. K cemu tedy ten krok byl?
        O.Irsecky
        • Re: Nevim
          24.09.2007 19:30

          Někteří nadšenci již vidí v USA druhou Zimbabwe, jak jsem si se zájmem všiml. Ale já si myslím, že snížení úrokových sazeb bylo provedeno, aby FED zabránil deflaci a nezaměstnanosti. Jenomže to asi někteří chytrolíni ztěží pochopí. Ukáže až čas.
          moták Vrták
          • Deflace?
            25.09.2007 19:37

            Branil deflaci? Ropa na maximech. Prudky vzestup kovu v poslednich letech. Psenice ,kukurice velky vzestup. Cinani vysavaji svet z komodit ,to prece neni deflace , ale ukazkova inflace.
            O.Irsecky
            • Re: Deflace?
              26.09.2007 19:31

              Na druhou stranu dost podstatnš padají ceny nemovitostí, díky tomu se z trhu stáhlo velké množství peněz. Tak to aspoň vidím já. Inflace vzniká podle mě tehdy, když za peníze není co dostat. Tím myslím zboží základní potřeby. A tak nějak se mi zdá, že i když v USA podraží, pořád tam bude levněji než v Evropě a pořád tam budou mít lidi víc hotovosti, než mají v Evropě. V takovém porovnání je zřejmé, že v USA není nedostatek zboží, který by působil prudké zvyšování cen. Mají tam oproti EU levnější potraviny, levnější a kvalitnější auta, textil, vybavení pro domácnosti. I když se ceny zvýší, pořád budou v USA za "inflační dolar" kupovat výhodněji, než my u nás za koruny nebo v EU za "tvrdé euro". Tak podle mě inflace ani krize nevypadá. Ale jsou to jen moje amatérské výklady, které nemusíte brát vážně.
              Moták Vrták
  •  
    19.09.2007 23:30

    Fed učinil krok správným směrem, kterým chce vyřešit problémy a udržet ekonomický růst. To ovšem nestačí. Ted' je na řadě OPEC, který by mu v tom měl pomoci, a to zvýšením těžby ropy. Mělo by to být i v jeho zájmu, pokud nechce, aby mu ropa v případě neúspěchu výrazně poklesla. Čím dřív to udělá, tím lépe pro něho.
    Vizionář
    • opec
      20.09.2007 10:13

      Je to trochu odbočka, ale myslím si, že OPEC je organizace, která nikdy neudělá nic, co by USA pomohlo. O tom psal docela výstižně a nadčasově už Andre Kostolany (zrovna čtu jeho knížky...:-)). Cena za vytěžení barelu ropy je prakticky setinou prodejní ceny ropy, takže je to všechno o psychologii. Amerika se už připravuje na ropu za 100 dolarů, ne na snižování ceny.
      Lapačka
      • Re: opec
        20.09.2007 23:36

        Nemyslel jsem, že by měl OPEC pomoci jen FEDu. Myslel jsem to celosvětově. On v tom přece jede s námi. V minulosti to nedělal, ale já doufám, že si dobře pamatuje co se stalo, a že nebude do nekonečna dělat stále tu stejnou chybu. Musí se naučit být dobrým regulačním členem, třeba jakým je FED. Umět udržet stabilní prostředí je pro všechny mnohem lepší, než nestabilní. Je to jako ze světovým mírem.
        Vizionář
      • Re: opec
        20.09.2007 14:21

        Možná stačí přestat tisknout nové dolary a snížit daně na pohoné hmoty. Reálná hodnota ropy zdaleka o tolik nevzrostla jak nominální.
        hynek
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m