Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenská koruna v pátek zdolala psychologickou hranici 33,00 za euro... přehled devizových zpráv

Slovenská koruna v pátek zdolala psychologickou hranici 33,00 za euro... přehled devizových zpráv

12.11.2007 9:39
Autor: 

Česká koruna v pátek překvapila na plné čáře. Snižování negativního úrokového rozpětí vůči eurozóně, které přiživila vysoká říjnová inflace a slabý dolar držely českou měnu v dobré náladě. V relativně nízkých objemech z počátku seance si tak bez větších problémů prorazila cestu přes stávající historická maxima a na úrovních okolo 26,75 stop-loss prodeje eur zvýšily nervozitu a vyhnaly měnový pár až k 26,53 EUR/CZK. Ostatní středoevropské měny přitom na další zisky vesměs rezignovaly a česká měna byla jednoznačným premiantem střední Evropy.
I když za posilováním české koruny v posledních týdnech stojí pádné argumenty (srovnávání úrokového diferenciálu, slabý USD + dobrá nálada v regionu), tempo, jaké zvolila česká koruna, je až příliš rychlé – za poslední měsíc přibližně 3 % vůči euru a 7 % vůči dolaru. Z tohoto pohledu určitě existuje dobrý důvod pro korekci posledních prudkých zisků CZK, které byly taženy do velké míry psychologicky. Otázkou je, zda musí přijít již dnes…? Z pohledu technických oscilátorů je sice koruna překoupená, ale prostor pro další zisky se ještě vyloučit nedá (hodnota RSI ještě neklesla tak hluboko, jako u předchozích prudkých zpevnění CZK). Vedle toho je dnes v USA svátek a nižší likvidita může hrát koruně opět do karet. Na druhé straně by korunu postupně (podobně jako ostatní regionální měny) mohly postupem času zneklidňovat propady globálních akcií – to podle nás bude klíčový impuls, který dovolí CZK negativně zkorigovat.

V pátek kurz eurodolaru zdolal další historickou metu v podání úrovně 1,475. Nicméně obrovská přeprodanost dolaru vedla k vybíraní zisků. Navíc je evidentní, že nárůst averze vůči riziku není pro euro pozitivní story. Připočteme-li k tomu čtvrteční verbální intervenci ze strany ECB v podání jejího prezidenta, není až takovým překvapení, že euro již nemá takovou sílu jako v předchozích dnech.
Dnešek by mohl být na trhu eurodolaru s ohledem na svátek v USA klidnější. V průběhu týden by pak hlavní devizový trh mohlo zaujmout zasedání ECOFINu, které může přinést další verbální intervence proti euru.

Slovenská koruna v závere týždňa zdolala psychologickú hranicu 33,0 EUR/SKK a posilnila na 32,94. Zisky si začala pripisovať hneď ráno, potom čo boli zverejnené lepšie než očakávané čísla zahraničného obchodu. Potom síce korigovala k otváracej úrovni, oslabenie dolára však prinieslo návrat apreciačných tlakov. Slová európskeho komisára pre menové záležitosti J. Almuniu, že bude treba pozorne posúdiť udržateľnosť plnenia inflačného kritéria, viac-menej ingnorovala, hoci celkový jeho prejav vyznel optimistickejšie než v lete. Októbrová inflácia bude dnes v centre pozornosti, hoci jej vplyv na kurz je zanedbateľný. Očakávame jej ďalšie zrýchlenie zo septembrových hodnôť a to hlavne kvôli drahším potravinám. Koruna si však bude skôr všímať externé faktory, ale kvôli sviatku v USA očakávame skôr pokojný deň a nižšiu volatilitu kurzu.

Zlotý koncem týdne oslabil, po ranních EUR/PLN 3,6257 uzavíral týden na 3,6350. Zveřejněna nebyla žádná čerstvá domácí čísla. Živěji bylo na politické scéně, šéf vítězné strany OP D. Tusk přislíbil představit novou vládu do týdne. Finančníci diskutovali o protiakci na vyšší očekávanou říjnovou inflaci. Řada členů centrální banky, krom guvernéra, naznačuje potřebu zvýšení sazeb.
Ani dnes nejsou zveřejněny čerstvé statistiky, ta nejdůležitější říjnová bude zveřejněna ve středu. Do té doby bude zlotý ovlivněn náladou na emerging markets a ta bude i dnes zřejmě negativní. Svátek v USA a očekávaný růst sazeb ale ztráty zlotého jistě omezí.

Forint v pátek oslabil, po úvodních EUR/HUF 252,95 končil den na 253,80. Další oslabení pak zaznamenal v průběhu víkendu při off-shore obchodech. Důvodem poklesu je rostoucí globální averze vůči rizikovějším aktivům, kterou podpořil rovněž propad akciových trhů. Prakticky bez vlivu přitom zůstala vyšší pozitivní obchodní bilance.
V průběhu víkendu forint prorazil hranici EUR/HUF 255. Při stávající averzi k riziku a očekávanému snížení úrokových sazeb má maďarská měna jen málo šancí posilovat. Dnešní svátek v USA jistě aktivity na trzích uvolní, forint by však mohl dále oslabovat.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data