Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko: Silný růst ekonomiky dosud táhly vysoké ceny surovin

Rusko: Silný růst ekonomiky dosud táhly vysoké ceny surovin

27.11.2007 12:30
Autor: ČTK

Moskva/Praha 27. listopadu (ČTK) - Ruská ekonomika vykazuje již sedmým rokem za sebou silný růst, na kterém se nejvíce podílejí vysoké světové ceny ropy, plynu a dalších surovin. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina svou roli v růstu sehráli také spotřebitelé, investice a kroky jeho vlády, podle některých ekonomů se ale koncem roku začíná ukazovat, že růst založený hlavně na vývozu surovin má i své stinné stránky.

Rusko, kde se v neděli konají parlamentní volby, je druhým největším producentem i exportérem ropy na světě (po Saúdské Arábii), vlastní osmé největší zásoby ropy na světě a je také největším exportérem zemního plynu. Export ropy a plynu i dalších nerostných surovin tvoří dvě třetiny exportních příjmů a jenom ropný a plynárenský průmysl tvoří podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) 25 procent ruského HDP. Díky příjmům z prodeje surovin Rusko zaplatilo své dluhy u Pařížského klubu věřitelů a vysoké světové ceny surovin se také podepsaly na loňském rekordním HDP, který překročil bilion dolarů a proti předchozímu roku se zvýšil o 6,7 procenta. V roce 2005 se ruský HDP zvýšil o 6,4 procenta.

Kvůli závislosti na surovinách však Rusko začíná podle některých ekonomů prodělávat takzvanou "holandskou nemoc", což znamená, že růst vývozu surovin a s ním spojený rozvoj těžebního a zpracovatelského průmyslu vytlačuje ostatní sektory, které se stávají nekonkurenceschopné. Letos ale ekonomiku již těžba surovin tolik vzhůru netáhne a hlavním motorem růstu, který se odhaduje na 6,5 procenta, jsou podle ekonomů zejména investice do průmyslové výroby, ale také stavebnictví a obchod.

V Rusku v posledních měsících také výrazně stoupají ceny základních potravin; v zemi, kde mnoho lidí žije na hranici chudoby, je každé zdražení potravin či energií výrazným sociálním problémem. Vláda tak sáhla před volbami ke zmrazení cen základních potravin a zvýšila se také minimální mzda. Rostoucí ceny potravin, které tvoří 40 procent ruského koše spotřebitelských cen, také ztěžují snahu vlády o snížení inflace, která loni činila devět procent. Problémem také zůstává chudoba, pod jejíž hranicí žije podle oficiálních statistik 20 procent obyvatel Ruska.

I do ekonomiky se promítá centralizace ústřední moci. Kreml se v poslední době snaží získat vliv nad lukrativním ropným a plynárenským sektorem. V polovině roku 2005 stát ovládl společnost Gazprom, která je největším producentem zemního plynu na světě a disponuje také největšími prokázanými zásobami této suroviny. Ruský parlament navíc loni schválil zákon, který firmě zaručuje monopol na vývoz plynu a vláda také letos schválila prozatímní návrh zákona, který omezí přístup zahraničních firem k těžbě ropy a plynu, což je terčem kritiky Evropské unie.

Gazprom ukázal svoji sílu na přelomu let 2005 a 2006, když přestal dodávat plyn kvůli sporům o jeho ceny na Ukrajinu a tím pádem i do Evropy. Letos Rusko kvůli sporům s Běloruskem zase na čas pozastavilo dodávky ropy do Evropy ropovodem Družba. Obavy z přílišné síly ruských firem a ze surovinové závislosti Evropy na Rusku zasáhly i do návrhů na liberalizaci trhu energií, které letos v září schválila Evropská komise (EK).

Rozruch také vyvolala aféra kolem ropné společnosti Jukos, která byla ještě před lety největším producentem ropy v Rusku. Jeho hlavní akcionář Michail Chodorkovskij byl odsouzen za zpronevěru a daňové úniky na osm let a loni Jukos vyhlásil bankrot kvůli vysokým daňovým nedoplatkům, které mu vyměřil finanční úřad. Stát si pak vynutil aukce majetku z Jukosu a státem kontrolovaná Rosněfť se díky jejich převzetí stala největším producentem a zpracovatelem ropy v Rusku. Podle ochránců lidských práv má celý proces politickou motivaci.
A stát posiluje i v dalších oborech. Akvizicemi roste síla například státní společnosti Rosoboronexport, která obchoduje se zbraněmi, a počátkem loňského roku na Putinův pokyn vznikla firma United Aircraft, jejímž úkolem je sjednotit roztříštěnou výrobu letecké techniky v Rusku. Některé státní podniky nebo soukromé firmy, ke kterým je Kreml příznivě nakloněn, jsou navíc světovými jedničkami v oboru.

Prioritou ruské vlády stále zůstává vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Kvůli členství však musí uzavřít bilaterální dohody se všemi zeměmi WTO, které o to požádají, včetně EU. Někteří členové EU, jako Polsko, Švédsko a Litva, si stěžují na obchodní praktiky Ruska a hrozí zablokováním dohody. Poté, co vstup Ruska do WTO podpořila v roce 2004 EU, Rusko schválilo Kjótský protokol o omezování škodlivých emisí. Loni Moskva dohodu uzavřela se Spojenými státy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba