Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovenská koruna v pátek zaútočila na 33,050 SKK/EUR, zatím neúspěšně... a další devizové zprávy

Slovenská koruna v pátek zaútočila na 33,050 SKK/EUR, zatím neúspěšně... a další devizové zprávy

10.12.2007 9:29
Autor: 

Česká koruna navzdory řadě zajímavých dat setrvala v průběhu páteční seance v úzkém pásmu EUR/CZK 26,11-26,18. Korunu po ránu neprobudil k aktivitě ani příznivý výsledek českého HDP za třetí kvartál, ani nemastný neslaný zápis z posledního jednání bankovní rady ČNB. Rovněž odpolední americká data již neměla na český devizový trh zásadní vliv.

Dnešek by měl být ve znamení dalšího klíčového domácího čísla – listopadové inflace. Ta by se měla dostat opravdu vysoko a dále podpořit očekávání růstu sazeb ČNB, a to navzdory preventivním holubičím výrokům ze strany viceguvernéra Niedermayra v dnešních HN. Vysoká inflace pro měnový pár EUR/CZK by tak mohla být stimulem k útoku na silnou rezistenci a zároveň dosavadní životní minimum 26,07.

Americký dolar v pátečním obchodování vůči euru zvolna ztrácel. Nepomohlo mu tak příliš odbourání sázek na agresivnější pokles amerických sazeb. Euro naopak stále těží z jestřábího komentáře po zasedání ECB.

Den před zasedáním Fedu by měla být nálada vůči USD opatrnější a proto příliš optimističtí na americkou měnu nejsme. Na druhé straně bychom neměli vidět prudší pohyby ale spíše tradiční obchodování v pásmu pod 1,475 EUR/USD.

Slovenská koruna v piatok zaútočila na úroveň EUR/SKK 33,050. Zatiaľ však neúspešne. Impulzom boli popoludňajšie údaje z amerického trhu práce, ktoré inšpirovali zlotý a forint k rozšíreniu zsikov a potiahli so sebou aj korunu. Kurz EUR/SKK sa odrazil až od úrovne 33,060 a deň končil zhruba na 33,090.

Dnes sme bez čísiel a trh bude vyčkávať na dôležitejšie čísla, ktoré sú na programe neskôr počas týždňa (z domácich: inflácia a obchodná bilancia, zo zahraničných rokovanie Fedu). Naďalej veríme, že koruna môže rozšíriť svoje zisky za hladinu EUR/SKK 33,0.

Zlotý si v poklidném pátečním obchodování sáhnul na nová životní maxima – 3,57 EUR/PLN. Konec roku je pro zlotý typicky pozitivní s tím, jak většina zahraničních investorů uzavírá své knihy a exportéři pokračují se zajišťováním svých pozic na příští rok. Na trzích se také začíná projevovat nízká likvidita a roste význam individuálních obchodů.

Podobně jako ve zbytku regionu dnes po ránu kvůli UBS může být nálada opatrnější. Celkově ale nevidíme příliš důvodů pro výraznější negativní korekci. Naopak se domníváme, že zlotý může také vzhledem k další vysoké inflaci (středa) a zítřejšímu poklesu amerických sazeb posunout svá maxima k 3,55 EUR/PLN.

Maďarský forint ignoroval negativní revizi předběžného výsledku HDP a díky pozitivní náladě na evropských akciových trzích mírně zpevnil. Měnový pár EUR/HUF se tak již ocitl v blízkosti hladiny 251.

Dnes bude maďarská měna patrně vyčkávat na zítřejší inflační data a zasedání amerického Fedu. Posilování forintu by tak mohlo být na čas přerušeno.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index