Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Temelín letos plánuje vyrobit nejvíc elektřiny v historii

    ČTK: Temelín letos plánuje vyrobit nejvíc elektřiny v historii

    02.01.2008 15:59
    Autor: ČTK

     Temelín (Českobudějovicko) 2. ledna (ČTK) - Jaderná elektrárna Temelín hodlá letos vyrobit 13,618 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny, zatímco loni její produkce činila 12,624 miliardy kWh. Vyšší dodávky má přinést zkrácení odstávek a také nedávná modernizace turbín, díky níž vzrostl výkon obou bloků, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

    Pokud energetici plán dodrží, pro Temelín to bude nejvíc vyrobené elektřiny od roku 2000, kdy mladší ze dvou českých atomových elektráren spustila první blok. "Půjde o další postupný krok k dosažení roční výroby 15 terawatthodin. Tohoto cíle chce elektrárna Temelín v rámci projektu Bezpečně 15Tera poprvé dosáhnout v roce 2012," uvedl mluvčí.

    Loni Temelín vyrobil o 1,4 procenta méně elektřiny, než plánoval. Stálo za tím prodloužení všech tří palivových odstávek o 23 dní, celkem tak trvaly 198 dní. Rekordní je pro elektrárnu zatím rok 2004, kdy dodala do rozvodné sítě 12,6 TWh proudu.

    Temelín třetího nejlepšího výsledku dosáhl loni i přesto, že se stále potýká s technickými problémy. Například v březnu vyteklo opakovaně na odstaveném prvním bloku několik tisíc litrů chladící vody s kyselinou boritou. Koncem dubna museli energetici během krátké doby odstavit dvakrát první blok kvůli výpadkům čerpadel.
     
    Letos standardní obměna části paliva odstaví jihočeskou elektrárnu na 136 dní, tedy o dva měsíce méně než loni. Druhý blok bude mimo provoz zhruba dva měsíce, od května do července. První blok nebude vyrábět proud o něco déle, od konce července do druhé půlky října.

    Česko má dvě jaderné elektrárny - Temelín a Dukovany, dohromady šest jaderných reaktorů. Temelín je kapacitně největším zdrojem elektřiny, jeho výkon je 2000 megawattů. Pokrývá tak plných 15 procent celoroční domácí spotřeby. Spolu s Dukovany s výkonem 1760 megawattů se v obou zařízeních vyrábí asi 31 procent veškeré elektřiny v Česku.

    Od roku 2000 vyrobil Temelín 66,72 miliardy kWh elektřiny. Například Praha by s tímto množstvím mohla svítit a topit 10,5 roku, jihočeským domácnostem by to pokrylo spotřebu na téměř deset let.

    Elektřina na jihu Čech přitom patří k nejdražším v zemi. Zatímco domácnostem ve většině republiky se její cena zvýší od ledna v průměru o 9,1 procenta, jihočeské domácnosti, kterým proud dodává koncern E.ON, za něj vydají průměrně o 11,1 procenta více. Rodiny v kraji, které elektřinou i topí, tak zaplatí ročně zhruba o 3263 korun více.

    Výroba na Jaderné elektrárně Temelín (údaje v TWh) 

    rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008*
    výroba 12,116 12,692 10,983 12,021 12,264 13,618

        
        *... předpokládaná výroba

    Váš názor
    •  
      02.01.2008 16:38

      Dovedete si představit, kolik by jaderné elektrárny vyprodukovaly elektřiny navíc, kdyby se nemusely odstavovat kvůli vyměnám paliva ??? Už jsou technologie, které to umožnují...
      QEntity
    Aktuální komentáře
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data